התפתחות חוש הראייה של ילדים

התפתחות חוש הראייה של ילדים
התפתחות חוש הראייה של ילדים.
מבין 5 החושים, חוש הראייה הוא זה שהכי עוזר לנו לתפוס את העולם שסביבנו. התפתחותו הדרגתית ומתרחשת לרוב בחודשי החיים הראשונים. אז איך נוכל לשמור על בריאות העיניים של התינוק שלנו?
היום נבחן לעומק את התפתחות חוש הראייה של הילדים.. הידעתם שיותר ממחצית מהגירוי שאנו מקבלים הוא דרך הראייה שלנו? הראייה היא חוש מורכב ושימושי ביותר עבור בני אדם. כמובן, זה מתפתח בשלבים.

הראייה היא החוש המשפיע ביותר על התפיסה האנושית. בעזרתו אנו קולטים צורות, צבעים, מרחק, גודל ומאפיינים רבים אחרים של המציאות סביבנו.

האיברים המעורבים בראייה הם העיניים שלנו. העיניים שלנו מורכבות משני כדורים שבירים להפליא הממוקמים בקדמת הפנים שלנו. האנטומיה שלהם מורכבת מאוד ומורכבת מכמה חלקים שונים. לכל חלק של העיניים שלנו יש מטרה מסוימת, בין אם זו הגנה או תפקוד.

בדיוק כמו לכל איבר או חוש אחר בגופנו, לעינינו יש התפתחות הדרגתית. ככל שתינוקות גדלים ומתבגרים, הראייה שלהם נעשית מוגדרת יותר. בערך בגיל 8 או 9 חודשים, אנו יכולים לומר שהראייה של הילד מפותחת במלואה.

התפתחות חוש הראייה של ילדים

חוש הראייה אצל תינוקות שזה עתה נולדו

חושי המישוש, השמיעה, הריח והטעם מפותחים כולם כמעט לחלוטין כאשר ילד נולד. עם זאת, לחוש הראייה לוקח יותר זמן להגיע למלוא הפוטנציאל שלו .

במהלך החודש הראשון לחייהם של ילדים, המוח עדיין לא מוכן לעבד את כל המידע שהעיניים שולחות.

לכן, הראייה שלהם מטושטשת, עם מעט מאוד הגדרה. משמעות הדבר היא שתינוקות קטנים עשויים להתקשות לתאם את התנועות שלהם עם הראייה שלהם.

אל תדאג אם, מעת לעת, ילדך משתלב עיניים או שעיניו נסחפות לצד זה או אחר. במהלך השבועות הקרובים, תינוקך ילמד למקד את הראייה שלו.

החודשים הבאים

החל מהחודש השני לחיים, חוש הראייה של הילדים מאפשר להם להבחין בין צבעים.

בהדרגה, תבחין כיצד ילדך שם לב יותר לצבעים בהירים ונועזים יותר. במקביל, יכולתו של ילדכם לעקוב אחר חפץ בעיניים תשתפר.

החל מסוף החודש השלישי לחיים, תינוקות מתחילים להזיז את ידיהם ולתפוס חפצים. זאת הודות לקואורדינציה המוטורית המתחילה שלהם. יתר על כן, ההתפתחות המוגברת של מעגלים עצביים מאפשרת להם להבחין בין צורות ומאפיינים אחרים של אובייקטים שהם מחזיקים.

מהחודש החמישי ואילך, חוש הראייה של הילדים מאפשר להם להבחין טוב יותר בין צורות. זה אומר שהם יכולים להעריך טוב יותר חפצים קטנים ואת הצבעים שלהם.

חוש הראייה אצל תינוקות שזה עתה נולדו
חוש הראייה אצל תינוקות שזה עתה נולדו.

תוך מספר שבועות בלבד, הראייה של הילד תגיע להתפתחות המקסימלית שלה. לבסוף, הקטן שלך יוכל לראות אנשים וחפצים במרחק רב יותר.

איך לטפל בראייה של ילדך?

כמובן שביקורים תקופתיים אצל רופא הילדים של ילדכם וכן אצל רופא העיניים המשפחתי שלכם חשובים. בנוסף, ישנן המלצות מסוימות שתוכל ליישם כדי לטפל בראיית ילדך .

קודם כל, כמו בכל כך הרבה תחומים אחרים, תזונה נכונה היא המפתח. תזונה יומית בריאה ועשירה בויטמינים - במיוחד ויטמין A - תשמור על הראייה של ילדכם במצב טוב.

יחד עם זאת, כדאי להיזהר מאוד עם הידיים של ילדכם. ילדים נוטים לשחק עם לכלוך ועשב ועלולים, מעת לעת, לשפשף את עיניהם. שילוב זה יכול להוביל לזיהום. לכן, עליך לנקוט משנה זהירות בדאגה לבריאות והיגיינה של ילדך.

"האנטומיה שלהם מורכבת מאוד ומורכבת מכמה חלקים שונים. לכל חלק בעיניים שלנו יש מטרה מסוימת, בין אם זו הגנה או תפקוד".

יחד עם זאת, חשוב שנגביל את משך הזמן שהילדים שלנו מבלים מול המסכים.

כאן, הכוונה היא לא רק לטלוויזיה, אלא גם למחשבים, טאבלטים וטלפונים סלולריים. וכמובן, כשהילדים שלך מקבלים זמן מסך, עליך לוודא שהם שומרים מרחק.

לבסוף, השקיעו בזוג טוב של משקפי שמש עם הגנת UV. זה מהותי בהגנה על עיני ילדך מפני ההשפעות המזיקות של חשיפה ממושכת לשמש. שימוש במשקפי שמש אינו עניין של אמירה אופנתית - הם הכרח.

בעיות ראייה אצל ילדים

הבעיות הבאות עשויות להוות אינדיקציה לכך שמשהו לא בסדר בראייה של ילדך. עליך לקחת את ילדך לייעוץ רפואי אם הוא או היא חווה אחד מהתסמינים שלהלן:

  • חוסר תיאום
  • קושי לזהות צורות - בין אם הן קרובות או רחוקות
  • כאב ראש
  • עיניים מגרדות
  • יובש תמידי בעיניים

באשר לתינוקות, עליך להיזהר מהדגלים האדומים הבאים ולדון בהם עם רופא הילדים שלך אם הם מופיעים:

  • תינוקך אינו מסוגל לעקוב אחר חפצים בעיניו בגיל 3 חודשים.
  • עין אחת או שתיהן אינן זזות לכיוון מסוים.
  • התינוק שלך אינו מסוגל לשמור על עיניו מקובעות במקום אחד.
  • כתמים או שינוי צבע של האישונים.

לבסוף, כדאי לזכור שישנם גורמים נוספים שיכולים לגרום לילדים לבעיות ראייה.

אלה עשויים להיות גנטיים - במיוחד אם בן משפחה אחר חווה אותם - או שהם עשויים להיות פתולוגיים. קטגוריה אחרונה זו כוללת תאונות, טראומות וחשיפה לגירויים מזיקים.

פופולריים