צינור דמעות חסום: עיסוי והיגיינה

חסימת צינור הדמעות יכולה להתרחש מלידה
חסימת צינור הדמעות יכולה להתרחש מלידה, עקב פגם ביצירת צינור הדמעות.
זה נפוץ שגם לתינוקות וגם למבוגרים יש צינור דמעות חסום בשלב מסוים. להלן מספר עובדות על הנושא וכיצד לטפל בה.

צינור דמעות חסום היא בעיה שכיחה יותר או פחות אצל ילדים ומבוגרים כאחד. אמנם זה נכון שהפתרון עשוי לפעמים לדרוש ניתוח, אבל יש גם אמצעים אחרים שבהם תוכל לנסות לפתור את הבעיה.

במאמר זה נספר לכם כמה עובדות מעניינות על חסימת דמעות ועל חשיבות העיסוי וההיגיינה במקרים אלו.

מהי חסימת דמעות או חסימה של צינור הדמעות?

בלוטות הדמעות או הדמעות שלנו אחראיות לייצור דמעות. אלו הן בלוטות הממוקמות בחלק העליון של העין. מכאן הם מוציאים דמעות אל פני העין, שם הם משמנים ומגנים על גלגל העין.

לאחר שהם ממלאים את תפקידם, באמצעות מצמוץ, אנו מנקזים את הדמעות הללו דרך צינור הדמעות, הממוקם בחלק התחתון של העין ומתקשר עם הנחיריים.

חסימת דמעות היא, אם כן, חסימה בכל נקודה של צינור זה המשמשת לניקוז הדמעות. מה שקורה הוא שמכיוון שהם לא מתנקזים, הם מצטברים בגלגל העין, ומייצרים, בעיקר, קריעה מתמדת.

גורמים לחסימה של צינור דמעות

חסימת צינור הדמעות יכולה להתרחש מלידה, עקב פגם ביצירת צינור הדמעות. יחד עם זאת, זה יכול להתרחש בבגרות עקב מגוון מצבים. חלק מהפתולוגיות שעלולות לגרום לחסימה הן דלקת הלחמית, דלקת קרטיטיס, טראומה וכו'. פעמים רבות, אי אפשר לזהות את הסיבה המדויקת.

אילו תסמינים זה מייצר?

הסימפטום העיקרי של צינור דמעות חסום הוא קריעה. קריעה זו עשויה להיות קבועה או מזדמנת בזמנים שבהם העין מייצרת יותר דמעות עקב נסיבות מסוימות. עוצמת התסמין תשתנה בהתאם לגורמים רבים, כגון:

  • מידת החסימה של הצינור. החסימה יכולה להיות חלקית או מלאה. והצינור עלול לנקז חלק מהדמעות או לא להכניס שום דבר, מה שיגרום להצטברות גדולה יותר.
  • התנאי בכל זמן נתון. לדוגמה, בנוכחות חומרים מגרים לעין, הבלוטות ייצרו כמויות גדולות יותר של דמעות. כתוצאה מכך, התסמינים הופכים חזקים יותר.
מהי חסימת דמעות או חסימה של צינור הדמעות
מהי חסימת דמעות או חסימה של צינור הדמעות?

חסימה עלולה לגרום לייצור חומר רירי או רירי. הצטברות מתמדת זו של דמעות בגלגל העין יכולה גם לגרום לצינור להידבק, המכונה dacryocystitis.

Dacryocystitis תיצור, בנוסף לקרע, גם נפיחות וכאבים באזור, והטיפול בו צריך להיות אגרסיבי יותר.

טיפול בחסימה

בעוד שבמבוגרים החסימה שנוצרת על ידי פתולוגיה כלשהי דורשת בדרך כלל טיפול כירורגי על ידי מומחה, זה לא המקרה בילדים.

כשמדובר בתינוקות שנולדו עם צינור דמעות חסום, לרוב אין צורך בניתוח. למעשה, מדובר בבעיה שבדרך כלל מטפלת בעצמה עם הזמן שחולף.

במקרים אלו, לאחר שהאבחון נעשה בצורה נכונה, חשוב מאוד לבצע היגיינה נאותה של צינור הדמעות. זה יתבסס על עיסוי אזור צינור הדמעות כדי לאפשר לדמעות להתנקז. עיסויים אלו צריכים להיעשות 2-3 פעמים ביום.

בנוסף לעיסויים אלו, חיוני לשמור על העין נקייה ויבשה מהפרשות שעלולות להיווצר ולהצטבר. תמיד יש לנקות אותו בחומר רך ונקי ובעזרת תמיסת מלח פיזיולוגית. במקרים מסובכים יותר, המומחה עשוי לרשום טיפות עיניים אנטיביוטיות כדי למנוע או לסייע בפתרון הזיהום.

במקרה שהמומחה יחליט שהפתרון הוא ניתוחי, זו תהיה פעולה פשוטה מאוד שתהיה מורכבת פשוט מניקוז הצינור באמצעות צינורית קטנה.

הדבר הכי חשוב...

כמו תמיד, חיוני שתפנה לרופא אם אתה מבחין בתסמינים כלשהם, בין אם אצל מבוגר או אצל ילד. במקרה של ילדים, באחריות רופא הילדים להסביר להורים כיצד לעסות ולנקות נכון את הצינור.

פופולריים