מה משפיע על מערכת היחסים בין אחים בגיל ההתבגרות?

מה משפיע על מערכת היחסים בין אחים בגיל ההתבגרות
מה משפיע על מערכת היחסים בין אחים בגיל ההתבגרות?
גיל ההתבגרות הוא שלב מסובך המשפיע על האופן שבו אנשים מתייחסים לסביבתם, לעצמם ולאחרים. היום, נסתכל כיצד גיל ההתבגרות משפיע על מערכות היחסים בין אחים.

שנות העשרה הן שלב מלא בשינויים, והיחסים בין אחים בגיל ההתבגרות מושפעים בהכרח. בתקופה זו בחייו של ילד, המשפחות עוברות לרקע. במקביל, הקבוצה החברתית של בני נוער הופכת לנקודת ההתייחסות העיקרית שלו.

כתוצאה מכך, זה נפוץ שיחסי אחים מתדרדרים. אחים ואחיות שהיו פעם החברים הכי טובים יכולים פתאום לראות אחד את השני כמעצבנים, או להפוך לזרים לחלוטין. עם זאת, למערכות היחסים בין האחים תהיה השפעה במהלך גיל ההתבגרות.

אחים הם האנשים שאנחנו גדלים איתם. הם אלה שאנחנו מכירים מאז שאנחנו זוכרים את עצמם, ולפעמים אחים ואחיות אפילו עוזרים לגדל אחד את השני. זה נפוץ שהורים אומרים שוב ושוב שהאחים אמורים להיות החברים הכי טובים, שהם יהיו בסביבה כל חיינו, שהם ללא תנאים וכו'.

"אני לא מאמין שתאונת לידה הופכת אנשים לאחיות ואחים. היא הופכת אותם לאחים, מעניקה להם הדדיות של הורות. אחוות ואחווה היא תנאי שאנשים צריכים לעבוד בו ".

מאיה אנג'לו

מה משפיע על מערכת היחסים בין אחים בגיל ההתבגרות?

 • האישיות והמזג של כל ילד יסייעו או יעכבו בבניית מערכת יחסים טובה.
 • הפרש הגילאים בין אחים. ככל שהפרש הגילאים גדול יותר, כך יהיו פחות חוויות משותפות לאחים, ולכן הקשר ביניהם עשוי להיות חלש יותר.
 • החינוך והיחס - סובייקטיבי או לא - שמקבלים ילדים מהוריהם. אם בני נוער מרגישים שהאחים שלהם קיבלו יחס מועדף מהוריהם, אז הם עלולים להיות ממורמרים. זה יכול לתרגם למערכת יחסים מוכת יריבות.
 • האינטרסים של שני האחים. ככל שהאחים חולקים יותר תחומי עניין ותחביבים, כך גדלות האפשרויות שלהם ליצור קשר חזק אחד עם השני.

גיל ההתבגרות והתפתחות המוח

"גיל ההתבגרות דומה למחלה ניוונית"

- סלבדור מרטינז, מנהל המכון למדעי המוח של אליקנטה -

במהלך תקופה זו בהתפתחותו של אדם, מתרחשת תופעה המכונה גיזום סינפטי. מגיל 12 לערך עד גיל 20, המוח נמצא בעיצומה של התפתחות.

איך לעזור לבסס מערכת יחסים טובה בין אחים בגיל ההתבגרות
איך לעזור לבסס מערכת יחסים טובה בין אחים בגיל ההתבגרות?

ותהליך התפתחות זה מאופיין בשלמות של יכולות קוגניטיביות וויסות עצמי, ודורש למידה דרך התנסות אישית.

במהלך שלב התפתחותי זה, המוח עובר שינויים מורפולוגיים ותפקודיים באמצעות הרס, יצירה וארגון מחדש של קשרים עצביים.

החיפוש אחר זהות

מבנה מחדש של המוח הוא לא הגורם היחיד שבני נוער צריכים להתמודד איתו במהלך גיל ההתבגרות. עלינו לשקול גם את הדברים הבאים:

 • שינויים הורמונליים ופיזיים.
 • ההשפעה שיכולה להיות להקשר החברתי על בני נוער.
 • החיפוש אחר משמעות וזהות .
 • חשיפה לסיטואציות חברתיות חדשות שמתבגרים צריכים לפתור בעצמם .

ההתכנסות של כל הגורמים הללו גורמת לשינויים רגשיים שלעיתים יכולים להיות קשים להבנה ולניהול. הקושי הזה לא קורה רק לבני נוער עצמם, אלא גם לסובבים אותם. ללא ספק, הדבר מוביל להתרחקות בלתי נמנעת בין בני נוער למשפחותיהם ולפיכך לשינוי ביחסים עם האחים.

אותו אח או אחות שהיו פעם שותפים למשחק ושותפים לפשע יכולים להפוך לפתע למקור של מתח, כעס, הקנטה או אדישות. זה גורם לאח האחר (בדרך כלל האח או האחות הצעירים) לסבול מהיעדר החבר האהוב עליהם, מה שמתורגם לעצב ומלנכוליה.

איך לעזור לבסס מערכת יחסים טובה בין אחים בגיל ההתבגרות?

המתכון הטוב ביותר לעידוד מערכת יחסים טובה בין אחים בגיל ההתבגרות הוא להתחיל מלידה. זה אומר שעלינו לשאוף לנהוג בסגנון הורות דמוקרטי ומכבד, מבלי להבדיל בין אחים . על הורים לאפשר לילדיהם להשתתף, ככל הניתן, בהחלטות המשפיעות עליהם.

לאחר שתקבע את הבסיס הזה, הנה כמה עצות נוספות שעליך לבצע:

 • עודדו בני נוער לבלות עם אחיהם הצעירים. כל עוד זה לא משפיע לרעה על הפעילות שלהם, הם יכולים ללוות את האחים לפעילות מחוץ ללימודים או לטפל בהם כשאתם לא.
 • עזרו לבני נוער לראות מה המשמעות שלהם עבור אחיהם. מעל לכל השאר, הימנע מלגרום לאחים לראות זה בזה יריבים. במקום זאת, עודד קשר אחים.
 • הזכירו לבני נוער ששינויים קטנים ביחס שלהם לאחיהם ואחיותיהם הקטנים יכולים לשפר את מערכת היחסים ביניהם.

אל תעשה השוואות בין אחים . חשוב ביותר להורים לא לתת יחס מועדף לאף אחד מילדיהם.

 • למדו את ילדיכם כיצד לפתור בעיות. היו קשובים לדרישותיהם וכבדו את החלטותיהם, אך קבעו גבולות בעת הצורך.
 • הסבירו לשניהם מה המשמעות של גיל ההתבגרות - המעבר מילדות לבגרות, וכל הכרוך בכך.