איך לוודא שלתינוק שלך יש מערכת יחסים טובה עם אוכל?

חיוני שילדים ילמדו לקיים קשר טוב עם אוכל מגיל צעיר
חיוני שילדים ילמדו לקיים קשר טוב עם אוכל מגיל צעיר, כדי שיפתחו הרגלי אכילה טובים בעתיד.

אם לילדך יש מערכת יחסים בריאה עם אוכל או לא, תלוי מאוד איך אתה מתנהג כשאתה אוכל איתו. חשוב מאוד שתהיו מודעים למה שילדיכם לומדים מכם; הם ילמדו שזמן הארוחה הוא זמן נחמד אם תגרום לזה להרגיש כך. אם אתה מגיב בכעס בכל פעם שילדך לא אוכל, אז אתה עלול לגרום לו לקשר רעיל עם אוכל.

בשנתיים הראשונות לחייו של ילדכם, הוא ילמד לעמוד, ללכת, לרוץ, לדבר ולאכול. אכילה פירושה יותר מסתם להרים אוכל באצבעות או בכפית. לימוד האכילה כרוך גם בפיתוח טעם לטעמים ומרקמים חדשים ולמידת המיומנויות הנדרשות על מנת להיות סועד טוב.

הקניית הרגלי אכילה בריאים במהלך השנתיים הראשונות לחייו של ילדכם היא מעין "רפואה מונעת" להימנעות מאכילה בררנית. כאשר לתינוקות יש חוויה טובה בזמן שהם מתחילים לאכול מזון מוצק, יש לכך השפעה גדולה על המזונות שהם מאוחר יותר מעריכים או לא אוהבים.

הרגלי האכילה שנקבעים במהלך הילדות (בין אם הם בריאים ובין אם לא) ישפיעו על הילדים לאורך חייהם, גם בבגרותם.

חשוב לעבוד על הרגלים אלו מגיל צעיר מאוד, כי קל יותר להטמיע מערכת יחסים בריאה עם אוכל כאשר ילד מתחת לגיל שנתיים מאשר לעשות זאת למשל, עם ילד בן 8. ככל שילדים גדלים, קשה יותר להקנות להם הרגלי אכילה טובים, והם תמיד ילמדו בצורה הטובה ביותר באמצעות דוגמה.

"המזון שאתה אוכל יכול להיות צורת התרופה הבטוחה והחזקה ביותר או הצורה האיטית ביותר של רעל."

- אן ויגמור -

איך לעודד מערכת יחסים בריאה עם אוכל

שנה את הדרך שבה אתה חושב על אוכל.

אתה עשוי לצפות מילדך שילמד ללא מאמץ לאכול בצורה מושלמת, ולקבל כל מזון שאתה מציע. אבל המציאות היא שבהכרח תתקלו במכשולים שתצטרכו להתגבר עליהם.

אם לילדך יש מערכת יחסים בריאה עם אוכל או לא
אם לילדך יש מערכת יחסים בריאה עם אוכל או לא, תלוי מאוד איך אתה מתנהג כשאתה אוכל איתו.

אכילה היא משהו שאכן צריך ללמד וכדאי להראות לילדיכם איך לנסות מאכלים וטעמים חדשים מבלי להכריח אותם לאכול משהו שהם לא רוצים. זה דורש סבלנות, עקביות והרבה אהבה.

הציעו מזונות בזמנים שונים ובימים נפרדים

תינוקות שאוכלים יותר מפרי או ירק מסוים אחד עושים זאת בדרך כלל לאחר שכבר הציעו להם את האוכל ודחו אותו לפחות 15 פעמים.

אבל אחרי שהם דחו את זה, לא היו להם רגשות שליליים, ובמקום זה פשוט הניחו את האוכל ואכלו כרגיל. ללא לחץ, עצבים או מחויבויות.

זה מעודד את הסקרנות שלהם ולאחר מכן הם יכולים לטעום את האוכל ולגלות שהם אוהבים אותו. הם רק צריכים זמן.

מציעים מגוון מאכלים

הצעת מאכלים, טעמים ומרקמים רבים ושונים במהלך השנתיים הראשונות לחייו של הפעוט שלך תאפשר לו להתחיל לנסות אותם ולגלות שהם טובים. תינוקות עשויים לדחות מזון אבל בסופו של דבר הם יקבלו אותו. יהיו להם טעמים משלהם ויהיו מאכלים שהם אוהבים יותר מאחרים, בדיוק כמו מבוגרים.

צור סביבה רגועה

כשמגיע הזמן לאכול, אתה חייב להשאיר את הלחץ והעצבנות שלך בדלת. לפעמים ילדים יסרבו לאכול רק בגלל שהם נמצאים במצב מתוח. חרדה ומתח יגרמו להם לאבד את התיאבון. ארוחות משפחתיות הן זמן להיות ביחד, לדבר ולהתחבר אחד עם השני, ללא קשר למה שאתם אוכלים או מה שילדכם מתחת לשנתיים מסרב לאכול.

דגמי עם ההתנהגות שלך שאתה נהנה מאוכל בסביבה בטוחה, שבה אכילה פירושה אושר ושלווה. תופתעו כיצד ילדכם יתחיל לקבל ארוחות מהר יותר ושהוא יוכל לאכול עם משפחתו. תוכל להפסיק לדאוג אם הם אוכלים יותר מדי או פחות מדי. לאכול כמשפחה יהיה כיף לכולם!

בעזרת הטיפים הללו ועם הרבה סבלנות ואהבה, תבינו איך ארוחות משפחתיות כבר לא ירגישו כמו עינויים, וכולכם תיהנו מארוחה משפחתית בה יוכלו ילדיכם ללמוד הרגלי אכילה טובים.

חיוני שילדים ילמדו לקיים קשר טוב עם אוכל מגיל צעיר, כדי שיפתחו הרגלי אכילה טובים בעתיד.

פופולריים