שימוש בצעצועים לבנייה בכיתה

השימוש בצעצועים לבנייה בכיתה מלמד את הילדים כיצד לפתור בעיות ולהתחיל משהו מחדש בעת הצורך
השימוש בצעצועים לבנייה בכיתה מלמד את הילדים כיצד לפתור בעיות ולהתחיל משהו מחדש בעת הצורך.
ילדים בכל גיל תמיד מעריכים צעצועים לבנות בכיתה. לא רק שהם מהנים מאוד; הם גם חינוכיים ומלמדים ילדים מיומנויות מושגיות רבות ערך.

ילדים מתלהבים כשיש צעצועי בנייה בכיתה. הם יוצרים ומדמיינים דברים על ידי חיבור חלקים והפרדתם שוב. השימוש בצעצועים לבנייה בכיתה מלמד את הילדים כיצד לפתור בעיות ולהתחיל משהו מחדש בעת הצורך.

למרות שרמת הקושי ואופי המשימה עשויים להשתנות, ילדים כמעט בכל גיל נהנים לבנות פעילויות ולהתנסות בחומרים חדשים. ילדים עד גיל שנה אוהבים לסדר בלוקים ואפילו מתבגרים יכולים לבלות שעות שקועים בפעילות מסוג זה, שנראית להם רק כמו "משחק".

יתר על כן, צעצועי בנייה עוזרים לילדים לפתח מספר מיומנויות. אנו הולכים להדגיש מספר יתרונות אלה להלן.

צעצועי בניין מפתחים מוטוריקה עדינה

מוטוריקה עדינה היא היכולת להשתמש בשרירים הקטנים בידיים, בפרקי הידיים ובאצבעותיך. אנו משתמשים ביכולות הללו כדי לקלוט ולתפוס דברים או בעת כתיבה, למשל.

איבון קלדרה היא מומחית להתפתחות אנושית ולימודי משפחה. יחד עם עמיתיה היא ביצעה מחקר שהיה משמעותי ביותר.

הם צפו ב-51 ילדים בגיל הגן תוך כדי עיסוק בפעילויות בנייה והם גילו דפוס: הילדים שהראו יותר עניין בבניית דברים יצרו מבנים מתוחכמים יותר.

ילדים אלה גם הפגינו אינטליגנציה מרחבית טובה יותר במבחנים סטנדרטיים.

צעצועי בנייה מלמדים מודעות מרחבית טובה יותר

אותו דפוס דווח במחקרים אחרים כמו זה של אוסטרמאייר ב-2014. נראה שלילדים עם יכולות מרחביות מתקדמות יש מוטיבציה רבה מבניית צעצועים בכיתה. יתר על כן, יש סיבות טובות לחשוב שלצעצועי בנייה יש השפעה על התפתחות הילדים.

מחקר ניסיוני הראה לאחרונה את ההשפעות של משחק בונה עם צעצוע בלוק; סוג המשחק שבו ילדים בונים מבנה מדגם או סט הוראות.

במחקר השתתפה קבוצה של ילדים בני 8. הם ביצעו 5 מפגשים של משחק מובנה עם צעצועי בלוק שכל אחד מהם נמשך כ-30 דקות. לאחר מכן, כל הילדים הראו שיפורים ברוטציה המנטלית.

בנוסף, סריקות מוח הראו שינויים באופן שבו המוח שלהם מעבד מידע מרחבי. ילדים בקבוצת ביקורת לא הראו שינויים אלה (Newman, 2016).

משחק מובנה עם צעצועי בנייה בכיתה יכול לשפר את הגמישות הקוגניטיבית

גמישות קוגניטיבית היא היכולת לשנות את המיקוד במהירות מגירוי רלוונטי אחד לאחר. לכן, זה מאוד חשוב להתפתחות הקוגניטיבית של הילד.

שרה שמיט (אוניברסיטת פרדו) ועמיתיה ביצעו מחקר בשנת 2018 על משחק מובנה עם אבני בניין. בשביל זה הם בחרו כיתה של ילדים באקראי.

ילדים מתלהבים כשיש צעצועי בנייה בכיתה
ילדים מתלהבים כשיש צעצועי בנייה בכיתה.

במפגשים הראשונים המשימות היו פשוטות יחסית. כך למשל, הילדים קיבלו הוראה "להקים מגדל". ככל שהילדים הכירו את החומרים, הם התבקשו לבצע משימות מסובכות יותר. לדוגמה, "העתק את המבנה שאתה רואה בתמונה."

בסופו של המחקר, הילדים שהשתתפו במשחקים באמצעות אבני בנייה הראו שיפורים בגמישות הקוגניטיבית.

גירוי של כישורי פתרון בעיות יצירתיים ומגוונים

פסיכולוגים מכירים בשני סוגים עיקריים של בעיות:

  • בעיות מתכנסות: יש להן רק פתרון אחד נכון.
  • בעיות שונות: ישנן דרכים רבות לפתור אותן.

ילדים יכולים להרכיב בלוקים (או חלקים) בדרכים שונות, כך שמשחק עם צעצועי בנייה יכול להיות משימה שונה. משחק מגוון עם צעצועי בנייה יכול להכין את הילדים לחשיבה יצירתית.

דוקטור דברה פפלר (פסיכולוגית מאוניברסיטת יורק) ודוקטור הילדי רוס (פסיכולוגית מאוניברסיטת ווטרלו) ביצעו ניסוי בשנת 1981. הם הציגו לילדים בגיל הרך שני סוגים של חומרי משחק:

  • חלק מהילדים קיבלו חומרי משחק מתכנסים (חלקי פאזל).
  • אחרים קיבלו חומר משחק שונה (חתיכות קצף בצורת בלוק).
  • כל הילדים קיבלו זמן לשחק.
  • לאחר מכן, הם בדקו את יכולתם לפתור בעיות.

התוצאות הראו שילדים ששיחקו עם גושי קצף (צעצוע בנייה שונה) היו טובים יותר בניהול בעיות שונות. בנוסף, הם הראו יותר יצירתיות בפתרון בעיות.

משחק בונה שיתופי עוזר לילדים לשפר את כישוריהם החברתיים

מחקרים מראים שילדים נעשים חברותיים יותר כשהם עובדים בקבוצות. הם גם מרחיבים את האינטליגנציה הרגשית והחברתית שלהם תוך שימוש במשחק בונה משותף עם חבריהם לכיתה וחבריהם.

הם הוכיחו שילדים עם אוטיזם שהשתתפו במפגשים קבוצתיים של משחק בונה הראו שיפורים בחברותיות בהשוואה לילדים המאומנים בשימוש חברתי בשפה (דוקטור לורן אוון, אוניברסיטת שפילד, 2008).

מחקר אחר על ילדים עם רמות סטנדרטיות של התפתחות חברתית מצביע על כך. ילדים שעובדים על פרויקטים שיתופיים עם הצעצועים האלה יוצרים חברויות באיכות טובה יותר.

פיתוח מיומנויות הנדסיות עם משחקים בונים בכיתה

קל לראות כיצד משחקים בונים יכולים ללמד ילדים שיעורים חשובים על ארכיטקטורה והנדסה. בנאי שבונה מבנים בקנה מידה קטן צריך לעמוד באותם חוקי הפיזיקה כמו מבנה בקנה מידה מלא.

כשמדובר בתכונות הפיזיקליות של חפצים, מחקרים מראים שתלמידים לומדים בצורה הטובה ביותר כאשר הם יכולים להתנסות ממקור ראשון. כמו כן, צעצועי בנייה נותנים לילדים הזדמנות מצוינת ללמוד ולפתח את ההבנה האינטואיטיבית שלהם לגבי כוחות מכניים.

לכן, בהתחשב בכל זה, ניתן לומר שמשחקים בונים הם השקעה חינוכית מצוינת לכיתה. LEGO הוא הצעצוע האהוב על כולם, אבל אנחנו יכולים גם לחפש אחרים שימושיים ומושכים ילדים.

לדוגמה, ערכת קרשים מכשירי KEVA מעץ מומלצת מאוד. כמו כן, לוחות KAPLA מתאימים מאוד לילדים החל מגיל 3.