איך להסביר לילדים את מחזור המים?

אלו הן שאלות תכופות שבהן נוכל להסביר את מחזור המים לילדים במילים פשוטות
אלו הן שאלות תכופות שבהן נוכל להסביר את מחזור המים לילדים במילים פשוטות.
מים הם מסתוריים לילדים, אבל אנחנו יכולים להסביר להם מאיפה הם מגיעים בזכות מחזור המים.

מים הם אחד המרכיבים הגורמים לסקרנות רבה ביותר אצל ילדים. מהיכן זה מגיע? למה הים כל כך גדול? למה יורד גשם? אלו הן שאלות תכופות שבהן נוכל להסביר את מחזור המים לילדים במילים פשוטות.

המפתח לעזור לילדים להבין את מושג המים, שהוא די מופשט, הוא לקשר אותו לדברים מחיי היומיום. במילים אחרות, דברים שמוכרים להם. נתחיל בהגדרת "צורות המים" השונות.

מחזור המים ומצביו השונים

מים הם יסוד משתנה אך קבוע. מחזור המים הוא השינוי המתמשך של המצב שבו כמות המים על הפלנטה נשארת זהה לאורך מיליוני שנים. במחזור קבוע זה, מים יכולים לעבור את המצבים הבאים:

 • נוזל: צורה זו היא הנפוצה והמוכרת ביותר. כאן תוכלו להתחיל להסביר לילדים את מחזור המים. הדוגמאות קלות ויומיומיות. למה? מכיוון שאנו רואים ונוגעים במים במצבם הנוזלי כאשר אנו מתרחצים, כאשר אנו נרטבים מהגשם או כאשר אנו שותים אותם. ניתן לראות אותו גם בנהרות ובימים.
 • מוצק: כאשר מים נוזליים מגיעים לטמפרטורה מתחת ל-0 מעלות צלזיוס, הם קופאים. הדרכים שבהן ילדים יכולים לראות מים במצב מוצק הן קרח ושלג.
 • גז: במצב זה, אנו יכולים לראות מים בעננים, ערפל ואדי מים. כאשר אתה עושה אמבטיה חמה מאוד או מרתיחים סיר מים, אתה יכול לראות אדי מים נוצרים ומתמקמים על משטחים שונים.

שינויים במצב המים

ברגע שילדים מבינים את ההבדלים והמאפיינים של שלושת מצבי המים, הגיע הזמן ללמד אותם כיצד האלמנט עובר ממצב אחד לאחר. כדי לעשות זאת, תצטרך להגדיר כמה מושגים ספציפיים:

 • כאשר מים עוברים ממצב מוצק לנוזל, התהליך נקרא היתוך. לדוגמה, אם משאירים קוביית קרח בטמפרטורת החדר, היא נמסה לאט והופכת למים נוזליים.
 • אם מקפיאים אותו שוב, השינוי מנוזל למוצק נקרא התמצקות.
 • השינוי ממצב נוזלי למצב גזי נקרא אידוי. מים מתאדים כאשר הם מחוממים לטמפרטורות גבוהות ויוצרים אדי מים. בטבע, אידוי מים מהנהרות והימים יוצר עננים, שהם הצטברות של מיליוני חלקיקי מים.
 • במובן ההפוך, כאשר מים במצב גזי הופכים לנוזלים, אנו אומרים שהם מתעבים. זה קורה כאשר האדים נוגעים במשטח קר, למשל, כאשר חדר האמבטיה משקף "ערפל" כאשר אתה מתקלח או כאשר המים הגזים בעננים סובלים מירידה גדולה בטמפרטורה ומתעבים ויורדים כגשם.

הסבר לילדים על מחזור המים

לאחר שהגדרנו את מושגי היסוד של מצב המים וכיצד נקראות התמורות השונות שלהם, נוכל להתייחס לנושא מחזור המים בטבע. אנחנו הולכים להתחיל עם אידוי, אבל נוכל להסביר את זה מכל נקודה במעגל, כי זה מחזור קבוע.

כאן תוכלו להתחיל להסביר לילדים את מחזור המים
כאן תוכלו להתחיל להסביר לילדים את מחזור המים.

אנרגיית השמש היא הכוח המניע הגדול מאחורי מחזור המים. חום השמש מגיע לכוכב הלכת שלנו ומעלה את הטמפרטורה של פני השטח, הן של כדור הארץ והן של המים בנהרות, ימים, אוקיינוסים ואגמים. לאחר מכן, המים הופכים לאדים. אפילו קרח מושפע מהחום ונכנס למצב נוזלי וגם מתאדה. גם יצורים חיים תורמים לזיעה ולהזעה.

כאשר המים הופכים לאדים, הם הופכים לאור, עולים באוויר ויוצרים עננים. מיליוני חלקיקים מצטברים שם, מתקבצים יחד. כאשר העננים הופכים צפופים וטמפרטורת האוויר יורדת, המים מתעבים ויורדים כגשם, ברד או שלג.

כך המשקעים מחזירים את המים ליבשה, בין אם זה בים, בנהר או בהר, תלוי בהפרשי טמפרטורה, רוחות, הקלה גיאוגרפית וכו' והמחזור מתחיל מחדש...

"אנחנו שוכחים שמחזור המים ומחזור החיים הם אותו דבר".

- ז'אק י. קוסטו, מלח וחוקר -

האם מים הם משאב מתחדש?

ברור שהמים משנים את מצבם והמחזור נמשך ללא הרף, ולכן אומרים שהמים הם משאב מתחדש. עם זאת, עלינו לדאוג לו ולהשתמש בו באחריות, שכן הכמות שלו היא סופית ולא כל כך בשפע, במיוחד מי שתייה שהם מים המתאימים למאכל אדם.

במובן זה, הן בבית והן בבית הספר נוכל לעבוד יחד כדי לטפל במים בפעולות הבאות:

 • אל תשאיר את הברז פתוח כשאתה מצחצח שיניים.
 • תקן ברזים דולפים.
 • תקלח מקלחת מהירה במקום אמבט טבילה.
 • אל תשחק עם מים.

הסבר לילדים על מחזור המים הוא פשוט, מכיוון שניתן לקשר אותו לפעילויות יומיומיות רבות. ואם תדברו על טיפול בכדור הארץ בזמן שאתם עושים זאת, תהיו בטוחים שתקבלו את תשומת הלב שלהם.

פופולריים