מה עושה מורה טוב?

מורה טוב גם צריך לדעת ליצור את התנאים הנכונים ללמידה ולעזור לתלמידים לרכוש ערכים מסוימים
מורה טוב גם צריך לדעת ליצור את התנאים הנכונים ללמידה ולעזור לתלמידים לרכוש ערכים מסוימים.
מורים הם אחד מעמודי התווך של חינוך טוב. אמנם כל מורה שונה, אבל היום תגלו יותר על התכונות העיקריות שצריכות להיות לכל המורים הטובים.
הוראה פירושה הרבה יותר מסתם העברת פיסות ידע שונות. מורה טוב גם צריך לדעת ליצור את התנאים הנכונים ללמידה ולעזור לתלמידים לרכוש ערכים מסוימים.

מחנך טוב צריך ליצור סביבה שמקלה על התלמידים ללמוד ולפתח רעיונות משלהם על העולם הסובב אותם.

סביבה זו תהיה חלק מהבסיס לחינוך מוצלח. כדי להשיג זאת, אנשי מקצוע בתחום החינוך צריכים להחזיק במגוון רחב של יכולות אישיות ומקצועיות.

בנוסף לידע בנושא ולתשוקה לעבודתם, המורים צריכים לדעת כיצד להתייחס לתלמידיהם. לכל מורה יש את הסגנון שלו, היכולות והאיכויות שלו.

היום נדון בכמה מהתכונות החשובות ביותר שצריכות להיות למורה טוב.

התכונות המקצועיות של מורה טוב

"מורה הוא מצפן שמפעיל את מגנטי הסקרנות, הידע והחוכמה אצל התלמידים" - Ever Garrison

במהלך לימודיו של מורה הוא ירכוש ידע רב. זה לא מתייחס רק לידע תיאורטי אלא גם לידע מעשי. עם זאת, זה לא תמיד מספיק.

מלבד הכנה נכונה, המורים צריכים להיות מוכנים להמשיך בפיתוח המקצועי שלהם. בין השאר, זה בגלל שהנושא מתקדם כל הזמן.

מורה טוב תמיד מחפש דרכים לשפר את השיעורים ולעזור לתלמידיו
מורה טוב תמיד מחפש דרכים לשפר את השיעורים ולעזור לתלמידיו.

אבל זה גם בגלל שתמיד יש טכניקות חדשות והתקדמות טכנולוגית שחלים על חינוך. מחנך טוב צריך ללמוד בדיוק כמו תלמידיו - אם לא יותר.

גם יכולת החקירה של המורה היא גורם חשוב. במילים אחרות, מורה צריך לעשות מאמץ אישי כדי לגלות איך להפוך את השיעורים לדינמיים ומעניינים יותר.

במהלך שיעורים אלו, על המורה גם לבחון היטב את התלמידים על מנת לדעת כיצד לכוון אותם וגם כיצד להעריך אותם – לא רק כדי לקבוע ציונים, אלא גם לזהות ולעזור לפתור בעיות שאולי יש לילדים בבית.

להיות מורה טוב דורש גם יכולת ארגון ותכנון גבוהה. מעקב אחר לוחות זמנים וכיתות הוא רק חלק אחד ממנו. החלק השני מורכב מתכנון וחיבור חומר והפיכת המעבר בין הנושאים לפחות מבלבל.

יתרה מכך, מחנכים צריכים לשמור על קצב מועיל לכל הכיתה. זה כולל תלמידים שעלולים להתקשות בלמידה, כמו גם אלה בעלי כישורים מיוחדים.

התכונות האישיות של מורה טוב

כישורים טובים והכנה מקצועית הם רק חלק אחד בלהיות מורה טוב. גם למורים צריך להיות פרופיל אישי מסוים. כל אדם הוא ייחודי, כמובן, וזה לא אומר שאדם אחד טוב יותר מאחר. עם זאת, ישנן תכונות מסוימות שעוזרות למחנכים להתייחס טוב יותר לתלמידיהם.

"מורה טוב יכול לעורר תקווה, להצית את הדמיון ולהחדיר אהבה ללמידה"

-בראד הנרי-

10 מאפיינים של מורה טוב

  • לבביות וקרבה. מורים צריכים לתקשר עם התלמידים באופן שגורם להם להרגיש בנוח לשאול שאלות או לקבל עצות. במהלך השיעור, מורים ותלמידים צריכים לקיים תקשורת נוחה ורגועה.
  • רשות. אותה לבביות צריכה להישמר באיזון עם רמה מסוימת של קור רוח. צריך להיות כבוד בכיתה והמורה צריך להיות נקודת התייחסות.
  • תקשורת מיומנת. לא מספיק שמורה יעביר ידע לתלמידיו. המורים חייבים להיות מסוגלים גם לתקשר עם מורים אחרים ועם ההורים. תקשורת טובה היא חלק בסיסי בלהיות מורה.
  • שליחות. אם מורה מתלהב מההוראה, הוא או היא יתנו 100%. מחנך טוב ייקח על עצמו אתגרים יומיומיים ותמיד נותן את כל כולו לתלמידים.
  • סבלנות. הצרכים של כל ילד שונים. לכן, על מורה להיות מסוגל להיפתח ולהסתגל ברצון לצרכים אלו. כך, הוא או היא יספקו תמיכה איתנה ומתמדת לכל תלמיד.
  • ענווה. מלבד טיפוח כבוד הדדי, מורים צריכים לשמור על רמה בריאה של ענווה. כמו כל שאר בני האדם, מורים יכולים לעשות טעויות. הודאה בכך לתלמידים תעזור להם לרכוש את אמונם - והיא תגביר את הביטחון העצמי של התלמיד שלהם.
  • יצירתיות. זה מהותי כשמדובר בהפיכת מידע למעניין וגם בפתרון בעיות. בין אם מדובר בהפיכת זמן השיעור למהנה או בהסבר של מושג קשה במיוחד, מורה טוב צריך להיות יצירתי.
  • ביטחון עצמי. כשזה מגיע לביצוע תפקידם, המורים צריכים להראות את הביטחון העצמי שלהם. זה יעורר רוגע וביטחון אצל הילדים.
  • מסירות לעבודה קשה. אנחנו צריכים להיפטר מהמיתוס שלפיו להיות מורה זו עבודה קלה. זה מקצוע שדורש עבודה רבה, גם בבית הספר וגם אחרי שעות העבודה. מורה טוב תמיד מחפש דרכים לשפר את השיעורים ולעזור לתלמידיו. זה דורש הרבה מאוד זמן ומאמץ.
  • אחריות. אחריות היא חשובה בכל קריירה ובכל תחום בחיים. אבל כשזה מגיע להיות מורה, המשמעת הזו חשובה עוד יותר. בל נשכח שהורים מפקידים על המורים את ילדיהם בחלק גדול מהיום.

מורים טובים הם אלה שתלמידים לעולם לא שוכחים, לא משנה כמה שנים חולפות. ההוראה משאירה בנו חותם ומעצבת אותנו לאנשים שאנחנו הופכים להיות.