הבת שלי לעולם לא תצטרך להינצל על ידי נסיך

הבת שלי לא צריכה להינצל על ידי נסיך צ'ארמינג
למעשה, יש משהו מאוד ברור לאמא של היום: הבת שלי לא צריכה להינצל על ידי נסיך צ'ארמינג.

בשנים האחרונות חווינו תור זהב מבחינת שוויון מגדרי וזכויות נשים. למעשה, יש משהו מאוד ברור לאמא של היום: הבת שלי לא צריכה להינצל על ידי נסיך צ'ארמינג.

עלינו לחנך את בנותינו לערך החופש והאומץ. לפי אונסק"ו, אחת המטרות העיקריות של כל החברות היא לקדם שוויון מגדרי ואי-אפליה של בנות. בגדול, כולנו מסכימים על זה. זוהי מטרה הגיונית שכדאי מאוד להשקיע בה משאבים, מאמצים ומודעות.

בשביל מה אני צריך רגליים אם יש לי כנפיים לעוף.

-פרידה קאלו-

עם זאת, יש עובדה שבורחת לנו, ניואנס שלרוב איננו קולטים ושכמעט מבלי ששמנו לב, חוצבת את האישיות והמחשבות של הבנות שלנו.

יש דבר אחד שאנו מחזקים על בסיס יומיומי: מראה פיזי. אנו משבחים את השמלות והשיער, ומזכירים להן בכל יום את הצורך להיות בנות טובות, אחיות, בנות זוג, נשים...

עם זאת, תחת התוויות הקלאסיות הללו, מה שאנו משיגים למעשה הוא סדרי העדיפויות שלנו שמחזקים את המערכת הפטריארכלית הקלאסית. אנו מקדמים תחומים נוספים בחיי היום-יום, היבטים אחרים המאפשרים להם להיות עצמם ולעשות מה שהם רוצים, מה שהלב שלהם מכתיב.

בואו נחנך אותם על ידי מתן כנפיים ומספיק אומץ כדי שיוכלו להציל את עצמם בכל עת.

הבת שלי לא תפחד מדרקונים

כדי לתת לעולם אנשים בוגרים, חופשיים ואמיצים שיודעים לקבוע את דרכם בעצמם, אין דבר טוב יותר מאשר להציע אסטרטגיות מתאימות כדי שיוכלו לנהל את הפחדים וחוסר הביטחון שלהם.

 • כל נערה - כמו כל נער - חייבת להיות מסוגלת להתמודד עם הפחדים שלה ללא עזרתנו, לממש רעיונות ולשלוט ברגשותיה קצת יותר טוב עם כל יום שעובר.
 • כשמדובר בכיבוי פחדים, יש צורך לא "להאכיל" אותם. לפיכך, הדבר האחרון שעלינו לעשות עם בנותינו הוא לטפח את התלות שלהן באחרים. אבא לא צריך להסתכל מתחת למיטה אם היא מפחדת. אמא לא צריכה לדבר בשמה כשהיא רוצה לשאול משהו בקול בתירוץ שהיא ביישנית.
 • כבר בשלב מוקדם, עלינו לעודד אותם להתמודד עם מה שמדאיג אותם, הדברים הקטנים האלה שמפחידים כל ילד לא משנה מה מינו, ושמשפחות לפעמים סובלות יותר כשהילד הוא ילדה.

את לא חייבת להיות ילדה טובה - להיות עצמך זה מספיק

ולא, היא לא תצטרך נסיך שיציל אותה מכלום
ולא, היא לא תצטרך נסיך שיציל אותה מכלום.

תהיה טוב, תישאר בשקט, אל תדבר, תתלבש טוב, אל תהיה חסר בושה, אל תפנה תשומת לב לעצמך, עשה כמו אחרים, אל תצא מהשורה... משפטים, רעיונות ומנדטים אלה ואחרים ליוו בנות לאורך כמה דורות.

העתיד שייך למי שמאמין ביופי החלומות שלהם.

-אלינור רוזוולט-

ברור שאנו רוצים שהבנות שלנו יצייתו לנו, אבל במקום לחנך אותן בדרך הקלאסית של ציות טהור ופשוט, עלינו לשנות את המיקוד כדי לקדם את היכולות, החוזקות והערכים שלהן.

 • לחנך אותם ברגישות, לדעת את הצרכים, הטעמים והתשוקות שלהם.
 • לחנך אותם בשוויון. אל תהיה להם העדפות שלא יהיו לך עם בניך, ולהיפך.
 • אל תקבע את דרכם. אל תכוון את ההתנהגות שלהם למה שהיית רוצה שהם יהיו.
 • הקשיבו לה והציעו לה ביטחון ואחריות מגיל צעיר. לגרום לה לראות שהיא מסוגלת לדברים רבים, לא להזדקק לאדם אחר להרבה דברים. הראה לה שבטחון בעצמה וביכולות שלה יכול להגיע רחוק.

ההערכה העצמית של בחורה לא מתחזקת רק אם אומרים לה שהיא יפה

אתה יכול להגיד לה שהיא יפה; זו לא באמת הבעיה. אתה יכול להגיד לה כל יום שהיא הבחורה הכי יפה בעולם כי ברור שכן. עם זאת, אל תעדיפו גישה זו באופן בלעדי.

כשאנחנו מציגים אותם, למשל, לחברים, מאוד מקובל שהם אומרים "כמה את יפה ואיזו שמלה יפה את לובשת..."

לאט לאט היא תתרגל כל כך לחיזוק החיובי הקשור למבנה הגוף שלה שהיא תבסס את ההערכה העצמית שלה אך ורק על היבט זה. זה לא מספיק.

 • שאלו אותה מה היא רוצה לעשות כשתגדל, והקשיבו לתשובתה בעניין.
 • שאל אותה אילו ספרים היא קוראת או הייתה רוצה לקרוא.
 • שבחו את האופן שבו היא מתבטאת, נותנים לה ביטחון כך שהיא תהפוך לאסרטיבית יותר מדי יום.
 • הזכירו לה שאתם מרגישים גאים בה על מי שהיא, על מה שהיא עושה ואיך היא לומדת לשפר את עצמה בכל יום.

לסיום, הבת שלך היא ותמיד תהיה יפה, אבל עבורך כאמא או אבא, זה לא הדבר הכי חשוב. מה שאתה רוצה זה שהיא תהפוך לאישה עם קול משלה, עם מחשבות משלה ויעדים סופיים שהיא יכולה להגשים.

היא תהיה מישהי חופשית לאהוב ולהיות נאהבת, לכבוש כל תרחיש שנמצא בהישג יד. ולא, היא לא תצטרך נסיך שיציל אותה מכלום...