ירידה במשקל במהלך הילדות: תסמינים, סיבות וטיפול

כדי להעריך בבירור את הירידה במשקל של ילד
כדי להעריך בבירור את הירידה במשקל של ילד, ההורים צריכים קודם כל להיות מסוגלים להבדיל בין נורמלי לפתולוגי.

באופן כללי, ירידה במשקל במהלך הילדות יכולה לנבוע ממגוון בעיות בריאותיות. לכן חשוב לזהות את הסיבה בזמן ולהילחם בה באופן מיידי.

הורים נוטים לדאוג כאשר ילדיהם יורדים אפילו מעט במשקל, ומתחילים לחשוב שהם עלולים לסבול מתת תזונה. כדי להעריך בבירור את הירידה במשקל של ילד, ההורים צריכים קודם כל להיות מסוגלים להבדיל בין נורמלי לפתולוגי.

דאגה לירידה במשקל במהלך הילדות: האם זו סכנה אמיתית או הגזמה של ההורים?

ירידה במשקל במהלך הילדות יכולה להצביע על בעיות בריאותיות מסוימות המשפיעות על מערכת העיכול. מצבים מסוימים אינם משפיעים על תזונת הילד, אך גורמים לספיגה לקויה של חומרים מזינים וכתוצאה מכך לירידה במשקל.

אחת הדרכים לאשר את החשדות שלך לגבי הירידה במשקל של ילדך היא להשוות את משקלו הנוכחי למשקלו כאשר ביצע את הבדיקה הרפואית האחרונה שלו. ירידה פתאומית ביותר מ-10% ממשקל או אינדקס מסת הגוף הקודם של הילד (הדבר תלוי במשקל הילד ובגובהו) יכולה להעיד על בעיות.

באופן כללי, ככל שילדים גדלים, הם צריכים גם לעלות במשקל (למעט אלו הסובלים מהשמנה בילדות). לכן, אם יש ירידה משמעותית במשקלו של הילד, בין אם היא עשויה להיות פתאומית או מתקדמת, זהו סימפטום הדורש תשומת לב של איש מקצוע רפואי.

גורמים נפוצים לירידה במשקל במהלך הילדות

הסיבות לירידה במשקל במהלך הילדות הן מגוונות ומגוונות כמו אצל מבוגרים. ירידה במשקל יכולה להיות פתולוגית או נורמלית.

להלן הגורמים הנפוצים ביותר לירידה במשקל במהלך הילדות:

פתולוגי

 • מחלת הסרטן.
 • יתר פעילות בלוטת התריס.
 • אנמיה. זה נגרם בדרך כלל מספיגה לקויה של חומרים מזינים.
 • סוכרת. בעיקר כאשר זה לא זוהה.
 • מחלת צליאק או אי סבילות לגלוטן. מצבים אלו עלולים לגרום לילד להימנע מצריכת מזונות הגורמים לו לאי נוחות.
 • רגשות של מערכת העיכול. אלה כוללים זיהומים חיידקיים וטפילים.

סיבות פסיכולוגיות

 • אנורקסיה ובולימיה.
 • מתח עז.
 • דיכאון חריף (זה עלול להיגרם מאובדן של בן משפחה).

אחרים

 • הרעלת מזון.
 • הליכים כירורגיים אחרונים.
 • צריכה או שימוש לרעה של סמים.

כדי לברר את הסיבה והטיפול לירידה במשקל של ילדך, עליך להתייעץ עם הרופא שלך. עם זאת, ישנן קווים מנחים מסוימים שאתה יכול לעקוב אחריהם כדי להקל על הטיפול.

פרקים של דיכאון, חרדה או מתח

ירידה במשקל במהלך הילדות יכולה לנבוע ממגוון בעיות בריאותיות
באופן כללי, ירידה במשקל במהלך הילדות יכולה לנבוע ממגוון בעיות בריאותיות.

פרקים של מתח, חרדה או דיכאון יכולים לנבוע מאובדן של אדם אהוב. הם יכולים גם להיגרם על ידי אירועים טראומטיים בעבר או מתמשכים.

אם מקור הדיכאון או הלחץ אינו ידוע על ידי ההורים, זה יכול להיגרם על ידי אירוע שקרה (או מתרחש) מחוץ לבית. לכן, חשוב להורים להיות מסוגלים לשאול את השאלות הנכונות כדי לקבוע את הגורם ללחץ או דיכאון של ילדם.

אם הטריגר ידוע ובלתי נמנע, חשוב לפנות למטפל. המומחה יעזור למנוע מהדיכאון להפוך לכרוני. תשומת לב נכונה יכולה גם למנוע מאפיזודות של מתח להותיר מאחור הפרעות כמו חרדה כללית.

הפרעות אכילה

במקרים אלה, ההורים חייבים לפעול קצת יותר בעדינות כדי לזהות אותם. הפרעות אלו נצפו גם בילדים לפני שהגיעו לגיל ההתבגרות. מעל 90% מהפרעות האכילה נראות בעיקר אצל נשים.

בניגוד להפרעה פוסט-טראומטית שבה ניתן לשאול שאלות המאפשרות זיהוי של פתרונות פסיכו-תרפויטיים, כאשר מדובר בהפרעות אכילה, חולים בדרך כלל שומרים על רמה גבוהה של הכחשה.

באופן כללי, חשוב להתייעץ עם מומחה כדי להעריך את ילדכם אם הוא או היא יורדים במשקל. בהתאם לנסיבות, המומחה יצור תוכנית לגשת לבעיה.