האם זה נורמלי שהילדים שלי רבים כל הזמן?

האם זה נורמלי שהילדים שלי רבים כל הזמן
האם זה נורמלי שהילדים שלי רבים כל הזמן?
מריבות בין אחים צעירים הם בדרך כלל מצב נורמלי במשפחות רבות. הסיבות מגוונות מאוד: קנאה, קנאה, החזקת צעצועים... תיווך במצבים אלו הוא תפקיד חשוב להורים.

בענייני הורות וחינוך, שיתוף חוויות עם מטפלים אחרים הוא חיוני כדי שלא נתייאש. ביטויים כמו "אני מודאג כי הילדים שלי רבים כל הזמן" נאמרים בתדירות גבוהה הרבה יותר ממה שהורים מדמיינים.

במאמר זה, נסתכל על כמה טיפים כדי למנוע מריבות בין אחים צעירים.

כשהם קטנים, האגוצנטריות של הילדים מקשה עליהם לחלוק מרחבים, חיבה וצעצועים. נכון לעכשיו, מודלים של הורות מייעצים לכבד את התפתחותם ותהליכים של ילדים.

לשחק, להילחם, לשחק...

זה שהאחים רבים זה נורמלי, אבל תמיד בפרמטרים מסוימים. ברוב המקרים, משחקים מובילים למריבות. בדרך כלל, כשהדיון מסתיים, הילדים משחקים שוב ללא טינה. רזולוציה חיובית תמיד רצויה.

עם זאת, תוקפנות קבועה צריכה לגרום לך להתייעץ עם מומחים. אם אח אחד מתעלל באחר(ים) באופן בלתי מוצדק ושוב ושוב, עלולה להתקיים בעיה החורגת מיריבות בין אחים.

הפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD), למשל, עלולה לעורר תגובה מוגזמת אצל ילדים כלפי האנשים הסובבים אותם.

בכל מקרה, הורים המסורים למתן טיפול איכותי לילדיהם יכולים גם, בסיוע טיפולי, לסייע לילדיהם עם ASD להתרועע עם אחיהם.

האם זה נורמלי שהילדים שלי רבים כל הזמן?

פיוס מתרחש בדרך כלל לאחר קרב. עם זאת, לפעמים ההורים עצמם מעכבים התפתחות של מערכת יחסים טובה בין ילדיהם על ידי התערבות לעתים קרובות מדי.

הספקות של ההורים מובנים: מתי עליהם להציב גבולות? איך הם מפסיקים ריב? מה עליהם לעשות אם ילד לא מצליח להירגע עם האחים שלו?

זה שהאחים רבים זה נורמלי
זה שהאחים רבים זה נורמלי, אבל תמיד בפרמטרים מסוימים.

ריבים בין אחים יכולים לעבור שלבים שונים. קודם זה צעצוע, אחר כך אופניים, אחר כך קונסולת משחקים או יריבות בקבוצת חברים. לחלק מהילדים יש יותר קונפליקטים מאחרים.

במצבים אלו, תיוג היא אחת הטעויות השכיחות ביותר בקרב הורים שהולכים לפגישה טיפולית ושואלים אם זה נורמלי שילדיהם נלחמים כל הזמן.

יש אנשים שעושים את הטעות החמורה שהם רואים באחד מילדיהם "רע" ומאשימים אותם כל הזמן בריבים. עבור ילד, להיחשב כרע מטבעו יכול להיות הרסני.

לכן, חיוני לדבר עם ילדיכם כדי לעצור את המצב. נסו להורות על בסיס מודעות וכבוד.

סיבות למריבות וכיצד לתווך

חשוב לזהות מדוע הילדים שלכם רבים ולא למזער את התלונות של כל ילד.

בנוסף, הסיבות הנראות של ילדים למאבק מסתירות לרוב פחדים או חוסר ביטחון שהם עדיין לא יכולים לבטא. לכן, ההורים חייבים להתבונן ולהקשיב קודם כל כדי לזהות את הדפוסים של כל קרב.

התלבטות מה גורם לילדיכם להילחם כל הזמן מבלי להיות מודעים לסיבות הופכת התערבות מספקת לבלתי אפשרית. במוחם של ילדים קטנים, הגנה על הצעצועים שלהם מפני פגיעה היא מובנת ורצויה.

כהורים, עליכם לדאוג גם לטפח את הקשר שיש לכם עם ילדיכם תוך גישור במריבות. מצאו פתרון בצורה מקיפה ואמפטית. ודא שהמבוגרים בבית מדגימים התנהגות טובה על ידי דיבור ויחס אחד לשני בכבוד.

אם ההורים נעדרים מדי, בין אם בגלל חוסר זמן או בעיות אחרות, ילדים עשויים למצוא דרך לבטא בדידות באמצעות מריבות. הם צריכים זמן איכות לעצמם ועם אחיהם.

לסיכום, זכרו שמבוגרים חייבים להוות דוגמה מצוינת לדיאלוג והבנה. לא רק עליכם ללמד את ילדיכם לשתף, אלא גם להקשיב, להישאר רגועים ולסלוח למי שאתם אוהבים.