אחריות בילדים: איך לעודד אותה?

אחריות בילדים: איך לעודד אותה
אחריות בילדים: איך לעודד אותה?
ניתן לפתח אחריות אצל ילדים כבר מהילדות המוקדמת. אבל איך? באמצעות הטלת משימות קטנות שגם ישפרו את האוטונומיה האישית שלהם.

אחריות בילדות מאפשרת לילדים לפתח את האוטונומיה האישית שלהם. זה מרמז על קיום משימות או יעדים והתחייבות אליהם, כמו גם להיות מודעים להשלכות של מעשיו. כיצד נוכל להגביר אחריות אצל ילדים בהתאם לגילם?

במאמר הבא נדבר על התפתחות האוטונומיה האישית והמשחק, מכיוון שהם קשורים קשר הדוק. נסתכל על הילדים הצעירים ביותר לפי גילם, מגיל שנתיים עד עשר ואילך.

בנוסף לכך, נציע כמה דוגמאות למשימות שתוכל להקצות להן. נעשה זאת גם בהתאם לגילם, על מנת לעודד את תחושת האחריות שלהם.

אחריות בילדים: איך לעודד אותה?

הנה כמה רעיונות לעבוד על אחריות בילדים או תלמידים שלך בהתאם לגילם. תסתכל ותראה מה אתה חושב!

אחריות בגילאי שנתיים עד שלוש

לדברי מומחים, המשימות שילדים בגילאים אלו יכולים וצריכים לבצע חייבות להיות תמיד תחת השגחת מבוגר. בגיל שנתיים ושלוש, ילד עדיין לא מבין אם הוא עושה דברים נכון או לא נכון. הם פועלים לפי פקודות או איסורים. זה אומר שבגילאים האלה אין להם שליטה עצמית.

דוגמאות למשימות להגברת האחריות אצל ילדים צעירים מאוד הן הנחת צעצועים בעזרת מבוגר, לבוש פיג'מה, השקיית הפרחים וסדר המפיות בתום הארוחה.

בני שלוש עד ארבע

ככל שהם קצת יותר מבוגרים, האחריות שאתה יכול לתת לילדים כדי להגביר את האוטונומיה האישית שלהם משתנה מעט.

אחריות בילדות מאפשרת לילדים לפתח את האוטונומיה האישית שלהם
אחריות בילדות מאפשרת לילדים לפתח את האוטונומיה האישית שלהם.

בין גיל שלוש לארבע, ילדים מתבוננים הרבה במבוגרים ומעל לכל מחקים את התנהגותם. מצד שני, העניין שלהם במשחק עם ילדים אחרים גובר. בנוסף לכך, בגיל זה הם פועלים לפי התגמולים (החיזוקים) והעונשים שהם יכולים להשיג או לקבל.

זה גיל שבו ילדים יכולים להתחיל לעשות דברים בעצמם, ולשמור על דברים מסודרים, למשל. אילו משימות אתה יכול לתת להם בגיל הזה? הם יכולים לעזור לערוך את השולחן, ואתה יכול לעודד אותם להתלבש ולהתפשט בעצמם. אפשר גם ללמד אותם לשתף דברים, לחכות לתורות, לשים צעצועים באופן עצמאי וכו'.

אחריות בילדים בגילאי ארבע עד חמש שנים

בגיל זה, הילד עדיין מתבונן ומחקה מבוגרים. עם זאת, הם עדיין צריכים להיות מודרכים. הרצון לרצות ולעזור מופיע, וזה יכול להיות חיובי בכל הנוגע לבחירת משימות להגברת אחריותם.

בנוסף, הודות לכך, הילד כבר יראה יוזמות מסוימות. אלה יכולים להיות רצון לישון לבד, להתלבש לבד, לשחק לבד ולעשות כמה סידורים במשפחה...

דוגמאות למשימות שיכולות לעודד אחריות אצל ילדים בגיל הזה הן לתת להם לטפל באחיהם (בנוכחות צמודה של מבוגר), לתת להם לסדר את החפצים שבהם הם משתמשים ועזרה במטבח.

בגיל הזה ילדים כבר מתחילים להיות אוטונומיים, גם בטיפול האישי שלהם (בהתלבשות, מקלחת...) וגם בכל הקשור לאכילה.

במשחק, זה גיל שבו הם מתחילים לקבל דברים בתורות (גם אם הם לא תמיד מכבדים אותם) והם מצטרפים יחד עם שניים או שלושה ילדים נוספים לשחק. זה הגיל שבו נוצרות החברות הראשונות.

אחריות בגילאי חמש עד שש

בגיל חמש ושש ילדים בדרך כלל כבר למדו התנהגות חברתית נכונה ונורמות חברתיות. עם זאת, הם עדיין זקוקים למבוגר שיראה להם מה עליהם לעשות ומה אסור לעשות. טוב להציע להם אפשרויות שונות כדי שיוכלו לבחור בין יותר מאפשרות אחת, שכן הדבר מעדיף את האוטונומיה האישית שלהם.

אילו משימות אתה יכול לתת להם בגיל הזה? מטלות בית פשוטות, כמו פינוי השולחן, ניקיון, הכנת הבגדים שלהם להתלבש והכנת התיקים שלהם לבית הספר וכו'. בגיל זה, הם בדרך כלל אוהבים לעזור ולעשות סידורים. באשר למשחק, הם משחקים בקבוצות של שלושה ילדים או יותר ועוקבים אחר כללים פשוטים.

אחריות בילדים בגילאי שש עד שבע

בגיל זה הם יכולים לרכוש אחריות מורכבת יותר. הם יכולים להתחיל להכין חומרים לבית הספר (ולכל פעילות), והם יכולים לשלוט בעצמם בסביבות מאוד מוכרות וקרובות או במקומות כמו בית ספר.

הם יכולים גם להתחיל לשלוט בכמה דמי כיס שבועיים, ואולי אפילו יש להם קופת חזירים משלהם שבה הם שמים את החסכונות שלהם. בגיל שש ושבע, הם עדיין מונחים על ידי הכללים וההרגלים של המבוגרים וממשיכים לזהות מה "נכון" עם הפקודות שניתנו להם על ידי מבוגרים, ומה "לא בסדר" ממה שנאמר להם לא לעשות והלאה לראות שאדם מבוגר כועס.

בני שמונה עד תשע

נסתכל על הילדים הצעירים ביותר לפי גילם
נסתכל על הילדים הצעירים ביותר לפי גילם, מגיל שנתיים עד עשר ואילך.

האוטונומיה האישית מתחילה להתפתח וילדים מסוגלים לשלוט בדחפים שלהם לפי כוונותיהם. הם מתחילים להיות עצמאיים מהוריהם, וכתוצאה מכך, מחפשים את האינטרסים האישיים שלהם.

כדי להגביר את האחריות אצל ילדים בגיל זה, אתה יכול להטיל עליהם משימות כמו הכנת ארוחת בוקר, רחצה בעצמם, עזרה במטבח, פינוי שולחן, ריקון מדיח הכלים וכו'. כאשר הם מגיעים לגיל זה, תצטרך לגלות גישה יעודד יוזמה בהם, ובו בזמן, ערבוב בין הדרישות שלך לגמישות.

עשר שנים ומעלה

מגיל זה, המשימות שאתה יכול לתת להם יהפכו מורכבות יותר בהדרגה. הם אמורים כבר להיות מסוגלים להוציא את האשפה, לעשות קניות פשוטות, לבשל מעט במטבח (לבשל מנות מוכנות מראש למשל), לתפור כפתורים, ואפילו לקחת את חיית המחמד המשפחתית לטיול.

מסקנות

אלו הם רק כמה רעיונות לעידוד אחריות של ילדים, אם כי, בהתאם למאפייני הילד ולהתפתחותם, אלה יכולים להשתנות בקלות. ככל שהם יגדלו, הם יהפכו יותר ויותר עצמאיים ויהיה צורך להסתגל לכך, ולהתאים, בתורו, את האחריות המוטלת עליהם.

כמו מיומנויות וערכים רבים אחרים, ניתן לעבוד גם על אחריות. הכרת ילדיכם תעזור לכם להתחבר לשלב ההתפתחות והיכולות שלהם, ולזהות אילו משימות הם מסוגלים לבצע בעצמם ואילו מהן עדיין זקוקות להשגחה.

אם עולות שאלות, תמיד ניתן לפנות לאיש מקצוע מומחה להכוונה או לפנות לספרים מיוחדים בנושא. יש כרגע הרבה חומר שימושי ומושך, בספריות או באינטרנט.

פופולריים