כמה אתה באמת יודע על זכויות ילדים?

פעמים רבות אנו לוקחים את זכויות הילדים כמובן מאליו מבלי לדעת באמת במה מדובר
פעמים רבות אנו לוקחים את זכויות הילדים כמובן מאליו מבלי לדעת באמת במה מדובר.

האם אי פעם שאלת את עצמך על זכויות ילדים? מה הם? האם מכבדים אותם? מי מוודא שהם נאכפים?

פעמים רבות אנו לוקחים את זכויות הילדים כמובן מאליו מבלי לדעת באמת במה מדובר. המושג נראה לעתים קרובות מופשט או קשה לתפיסה.

האושר, הצחוק והתמימות של ילדים מעוררים מחדש את האופטימיות המוחלשת שלנו. הם מזכירים לנו שגם כמבוגרים, עדיין יש לנו את היכולות של פליאה, תקווה ושמחה.

בלי ילדים לעולם לא נוכל לזכור שפעם היינו ילדים בעצמנו. שיחקנו בחוץ תחת השמש וגילינו עולם חדש לגמרי עבורנו. פעם גם האמנו שהכל אפשרי... אבל לאיזה מטרה?

למרבה הצער, לילדים רבים אין את הילדות שמגיעה להם. ישנם אלפי ילדים שנאלצים להתמודד עם אי צדק מדי יום, וחסר להם כל סיכוי לחוות ילדות מאושרת.

סיכום היסטורי

במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, כשאף מבוגר לא היה נוכח לעזור לילדים, לרבים מהם לא הייתה אפשרות אחרת מלבד לעזוב את בית הספר ולהצטרף למעגל העבודה.

הם היו יתומים במלוא מובן המילה. זה לא משנה בן כמה ילד ומה התנאים הפיזיים שלו. מפעלים התעניינו רק בכוח עבודה זול וברווחים.

ילדים נאלצו לעבוד במכרות ובמפעלים בתנאים כמעט כמו עבדים, והרוויחו פרוטות. בנות היו נתונים לאותה מציאות, אולם רבות מהן גם נאלצו לזנות.

מסיבה זו, פעילים הקימו ארגונים כדי לסייע בהגנה על זכויות היסוד של ילדים.

הזכות לדיור ראוי היא אחת מזכויות הילדים הידועות ביותר
הזכות לדיור ראוי היא אחת מזכויות הילדים הידועות ביותר.

במהלך המאה ה-19, ילדים יתומים מצאו את עצמם במצב של נטישה מוחלטת. מסיבה זו, במהלך תקופה זו, התנועות לתמיכה בילדים היו בשיא.

מספר מדאיג של ילדים חיו בייאוש, במיוחד במהלך מלחמת העולם הראשונה והשנייה. זה משך את תשומת ליבו של חבר הלאומים, שהחליט לעשות מעשה.

כך, בשנת 1924, נוצרה הצהרת ז'נבה. הצהרה זו הכירה רשמית בזכויות ילדים לראשונה.

אילו זכויות יש לילדים?

ילדים הם בני אדם עם זכויות בלתי ניתנות לביטול. בשנת 1989, בסדרה של הצהרות והתכנסויות, נוצרה האמנה הנוכחית בדבר זכויות הילד.

אמנה זו הכירה לראשונה בכך שילדים ראויים לזכויות משלהם. משמעות מושג זה הייתה שבירה מוחלטת עם פרדיגמות קודמות.

193 המדינות המעורבות בחתימה על האמנה יצאו לפתח חלופות להגנה על ילדים ולהגנה על האינטרסים שלהם. הם התחייבו להילחם בקרב הזה.

אותה אמנה מורכבת מ-54 סעיפים בסך הכל, אותם ניתן לחלק ל-5 זכויות יסוד או עקרונות מנחים. זכויות אלו נחשבות לבלתי ניתן לגעת, לא משנה מה יהיו החוקים, התרבות והדעות של המדינות המשתתפות.

1. הזכות לחיות ללא אפליה

לכל הילדים אותן זכויות. המאפיינים הגופניים של הילד, מצבו הכלכלי, הגזע, המגדר או הזהות המינית של ילד אינם משפיעים על זכויותיו. בדיוק כמו עם מבוגרים, יש לכבד ילדים ולהתייחס אליהם כבני אדם יקרי ערך.

2. הזכות לחיים, הישרדות והתפתחות מלאה

לכל ילד יש זכות להגנה על הישרדותו. ילדים צריכים להתפתח בסביבה נאותה, עם מספיק מזון וחינוך. מחסור במשאבים עלול לגרום לרוב לבעיות רגשיות ופיזיות שהילד נושא בבגרותו.

3. הזכות להשתתפות

גם לילדים הקטנים ביותר יש זכות לשמוע את דעתם. זה לא משנה מה גילו או היכולות של הילד - יש להתייעץ איתו בכל מצב שמשפיע עליו. זה כולל גם את זכותם לביטוי, שתקפה לא פחות מהזכות של מבוגר.

4. הזכות לדיור הגון

הזכות לדיור ראוי היא אחת מזכויות הילדים הידועות ביותר. ילדים צריכים לחיות בסביבה נאותה שבה הם חופשיים מפחד וסכנה. יש לספק לילדים מרחב בטוח שבו הם יכולים להתפתח בצורה נכונה.

5. טובת הילד

כל החלטה או דין החלים על תיק עם קטינים חייבים להיעשות על פי מה שטוב לילד. זכות זו עלולה להתנגש עם זכותם להשתתפות, כי לעתים קרובות מה שילדים רוצים הוא לא מה שטוב להם.

זכויות הילדים היום

העצרת הכללית של האומות המאוחדות אישרה ואישררה את זכויות הילדים הללו. עם זאת, לא תמיד מכבדים אותם.

יש עדיין מדינות שמאפשרות עבודת ילדים ואף מסדירות אותה. באותן מדינות ילדים עובדים הרבה יותר שעות ממה שמומלץ אפילו למבוגר. מה גם שהמצב שבו הם עובדים לא מתאים לבני אדם.

העצרת הכללית של האומות המאוחדות אישרה ואישררה את זכויות הילדים הללו
העצרת הכללית של האומות המאוחדות אישרה ואישררה את זכויות הילדים הללו.

במקומות רבים בעולם אין ערך לחייהם של ילדים. עבור מגוון נסיבות, מספר רב של ילדים מגיעים לרשתות המאפיה ולעתים קרובות משמשים כאובייקטים לחילופי מין.

מי שמבצע את העסקאות הללו הם אנשים פרטיים שלא אכפת להם כלל מהנזק שהם גורמים לילדים. אכפת להם רק לקבל את ההטבות ולהמשיך ב"עסקים" שלהם. זה יכול להתרחש בכל מקום, לא רק במדינות עולם שלישי, אלא גם בעולם הראשון.

ארגונים רבים ללא מטרות רווח וארגונים לא ממשלתיים נלחמים בבעיה זו במשך שנים. בזכותם אפשר להציל ילדים רבים ולהציע להם את הדברים שהצוררים שלהם מנעו מהם. זה כולל אוכל, קורת גג מעל ראשם וחמימות של בית.

ישנן תכניות מגוונות שמטרתן להציל כל ילד שנמצא במצב של חיסרון, עוני וכדומה. באמצעות מאמציהם מקבלים הילדים אוכל, בית ואפילו משאבים להמשיך בחייהם. זה, כמובן, כולל חינוך .

מי מבטיח לילדים את זכויותיהם?

כל ארגון שפועל לטובת ילדים עושה את שלו לקידום זכויותיהם. עם זאת, הארגון שאחראי רשמית לשמירה על זכויות הילדים הוא יוניסף. האומות המאוחדות יצרו במיוחד את יוניסף כדי לתת סיוע הומניטרי לילדים ולאמהות במדינות מתפתחות.

עלינו להיות מודעים למציאות שבה חיים ילדים רבים. בין אם חווינו קשיים בילדותנו, עלינו להבין שאנו יכולים להילחם בהתעללות והזנחה. למעשה, אנחנו אפילו יכולים להיות מעורבים מהבתים שלנו.

מדובר בחיפוש אחר חלופות. ללא ספק, יש מספר רב ומגוון של אפשרויות. אז בואו נהיה סוכני שינוי ונעבוד יחד כדי לתת לילדים את מה שהם כל כך צריכים.

למרבה המזל, אנו חיים במדינה שמכבדת את זכויות ילדינו. אבל לעולם אל לנו לשכוח שלילדים אחרים אין מזל. יש לנו את הכוח להילחם ולספק מצב טוב יותר לקטנטנים היקרים האלה.

פופולריים