תיווכים קרים וחמים: איך הם יכולים לעבוד?

בדיוק כמו שארגנו גישורים קרים בשלושה שלבים
בדיוק כמו שארגנו גישורים קרים בשלושה שלבים, אנו מארגנים גישורים חמים באופן החופף לשלבים הקרים.
במסגרת בית הספר, תיווך קר וחמים מועיל ביותר ללמידה. למידע נוסף על איך הם יכולים לעזור.

למידה היא לא משימה קלה. כדי לתמוך ולהקל על תהליך הלמידה, מורים רבים משתמשים במה שנקרא תיווך. היום, נתמקד בשני סוגים שלהם, תיווכים קרים וחמים, וכיצד הם יכולים להועיל לתלמידים.

כאשר ילד מנסה משימה חדשה שעדיין לא הצליח לשלוט בה, אלו שני סוגים של תיווכים או תמיכות שהמורה יכול להשתמש בה.

תיווכים קרים וחמים בתהליך הלמידה

כפי שציינו, שני סוגי התומכים הם תיווך קר וחם. כשמדובר בתהליכים קוגניטיביים, אנו מתמודדים עם תיווך קר. מצד שני, כאשר אנו מתייחסים לתהליכי מוטיבציה ורגש, זה עוזר להשתמש בתיווך חם.

כשאומרים תהליכי מוטיבציה או רגש, מתכוונים למצב פנימי שמתחיל ומקיים התנהגות מכוונת מטרה. במצב זה, אפוא, אנו כוללים מניעים, מנגנוני התמודדות ורגשותיהם כלפי העבודה.

שני סוגי הגישור הללו אינם עזרים בודדים. במקום זאת, המורה צריך להשתמש בשניהם כאשר הוא עוזר לתלמידיו לעבוד על משימה. הסיבה לכך היא שגישור קר תלוי בגישור חם כדי להצליח. במילים אחרות, תיווך חם מגביר את השפעתו של תיווך קר. בואו נסתכל מקרוב על כל אחד מהם.

תיווכי קור או עזרי קור

לדברי סנצ'ז, תיווך קר הוא "עזרים המגייסים את התהליכים הקוגניטיביים הספציפיים של משימה". אז, הם תומכים שקשורים לתהליכים המנטליים (קוגניטיביים) שמתערבים ומקלים על הפיתוח והפתרון של משימה.

עזרים קרים כוללים סט של אסטרטגיות ותהליכים שמטרתם לפתור פתרון של משימה או בעיה. בנוסף, באסטרטגיה זו, המורה והתלמיד יעבדו יחד. לשם כך, עליך להגדיר מטרות ולבחור את האמצעים הנכונים להשגתן. בטווח הבינוני-ארוך, עזרים אלו יקדמו אוטונומיה בתהליך הלמידה.

תיווכים חמים מסייעים לתהליכים הרגשיים והמוטיבציוניים שאנו מפעילים כדי לשמור על עניין בידע
מצד שני, תיווכים חמים מסייעים לתהליכים הרגשיים והמוטיבציוניים שאנו מפעילים כדי לשמור על עניין בידע.

מה קורה ברמת התהליכים הקוגניטיביים (מימד קר) כאשר אנו עומדים בפני משימה חדשה? כאשר אנו מתמודדים עם משימות חדשות, המוח שלנו יוצר תוכנית פעולה כדי לנסות להשיג מטרה או לפתור את הבעיה.

לשם כך, עלינו לקבוע מצב ראשוני או נקודת מוצא שבה עלינו להגדיר ולהציע את היעדים שאנו רוצים לעמוד בהם (תכנון). לאחר מכן, ננסה ליצור תוכנית פעולה שתוביל אותנו לפתרון הבעיה (פיתוח). ואז, לבסוף, אנו מגיעים למצב הסופי, שבו אנו משקפים את מה שהשגנו או לא השגנו (הערכה). לכן, כשמדובר בגישור קר, ישנם שלושה שלבים:

תכנון

בשלב זה, הגישורים הקרים מכוונים להפעיל את הידע הקודם שלנו (מה שאנחנו כבר יודעים). לאחר מכן, באמצעות העזרים הללו, נגדיר מטרה או מטרה משותפת, ונודיע לילד כיצד אנו הולכים להשיג מטרה זו. לשם כך תוכלו להיעזר בפניות, הערות, הגדרת יעדים וכו'.

ניטור או פיתוח

בשלב הבא נזהה את הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המשימה ולהגיע ליעד. לכן, עלינו לפתח תוכנית פעולה כדי להשיג את המטרה שלנו.

כדי לעשות זאת, עליך לרשום את המצב ההתחלתי ואת המצב הסופי. בין שתי המדינות הללו נמצא פיתוח המשימה. שם צריך לעזור לתלמיד, לארגן ולהבין את המידע. בשלב זה העזרים יורכבו מיצירת קשרים בין רעיונות, הסברים, חזרות, דוגמאות, שחזורים, שאלות וכו'.

הערכה

בשלב אחרון זה נחשוב האם הילד השיג את המטרה ששניכם הצבתם בהתחלה (הערכה). אתה יכול לעשות זאת על ידי שאילת שאלות המסכמות את התוכן החשוב ביותר. כך הילד יוכל להדגים במפורש את הלמידה שלו. כמו כן, תוכל לכלול גישורים נוספים על ידי הצעת תקצירים וסיכומים של הרעיונות החשובים ביותר.

גישורים חמים או עזרים חמים

סאנצ'ז מגדיר תיווכים או עזרים חמים כ"עזרים המגייסים תהליכי מוטיבציה-רגשיים". אפשר לומר שעזרים חמים מבוססים על האמונות והרגשות של כל אדם כשהוא מתמודד עם משימה חדשה.

לכן, תפקידו לסייע בשליטה בתהליכים רגשיים ומוטיבציוניים. כתוצאה מכך, הילד מרגיש בטוח יותר והלמידה משמעותית יותר.

זכור, אין להשתמש בעזרים חמים בבידוד. במקום זאת, על המחנך להשתמש בהם במקביל לגישורים קרים. כפי שציינו, עזרים חמים משפרים את ההשפעה של קרים.

בדיוק כמו שארגנו גישורים קרים בשלושה שלבים, אנו מארגנים גישורים חמים באופן החופף לשלבים הקרים.

החלטה מוקדמת

עבור סאנצ'ס, הרגע הוא שלב דיוני. "זהו השלב שלפני ביצוע המשימה. בשלב זה אנו שוקלים האם עלינו לקבל את המשימה או לא ובאיזה מידת מחויבות".

אפשר לומר שזהו הרגע שבו התלמיד משקף ומעריך את חשיבות המשימה והמשמעות מאחורי השלמתה. ברגע שהם חשבו מה הם רוצים להשיג עם המשימה, הם מתחייבים. במילים אחרות, אנו מחליטים אם כדאי לבצע את המשימה או לא.

לכן, עזרים חמים פועלים להקל על המשימה ולהעלות את מידת הנחשקות. תיווכים אלו מכוונים לעורר את ההערכות הפנימיות של המשימה, הצבת אתגרים, תחרות ואוטונומיה וכו'.

פוסט החלטה

שלב זה מייצג את הרצון שלנו לבצע את המשימה (הרצון). השלב הרצוני הזה, לדברי סאנצ'ז, "הוא שלב שבו משימה מתבצעת ויש צורך להגן על עצמנו מכל האלמנטים שיכולים להרחיק אותנו ממנה".

לכן, לאחר שהתחייבתם למשימה, המטרה העיקרית היא לשמור ולהגן על המטרה אליה התחייבתם. כדי לעשות זאת, עליך לווסת ולנהל את ההתנהגות, המחשבות והרגשות שלך. אז, התיווכים החמים האלה מכוונים לבקרת מוטיבציה.

הגישורים החמים בשלב האחרון מורכבים ממשוב הקשור להישג ולהשפעותיו
הגישורים החמים בשלב האחרון מורכבים ממשוב הקשור להישג ולהשפעותיו, הערכות חיוביות, תיקונים וכו'.

המטרה היא להבטיח שהילד לא יוותר על המשימה ולא ישתעמם או חרד. כדי לסייע בכך, תיווכים חמים מכוונים להציע לילד דרכים למדוד את המסוגלות העצמית שלו, הצלחתו, יכולתו וכו'.

הערכה

בשלב זה, עליך להעריך כיצד הילד פתר את המשימה. כדאי לבחון האם הם הצליחו או נכשלו להגיע ליעד שקבעתם ביחד בשלב הראשוני.

לדברי סאנצ'ז, שלב זה "הוא השלב שלאחר סיום המשימה האקדמית, בו התלמיד מקבל ממנה תוצאה ומחפש לה הסבר".

בסופו של דבר, תבדקו האם הילד השיג את המטרה המוצעת ועד כמה עשו זאת. הגישורים החמים בשלב האחרון מורכבים ממשוב הקשור להישג ולהשפעותיו, הערכות חיוביות, תיקונים וכו'.

דברים שכדאי לזכור לגבי גישורים קרים וחמים

כפי שניתן לראות, יש להשתמש בתיווך קר וחם בו זמנית. זכרו, תיווך קר מסייע לילד מבחינה קוגניטיבית, ולכן הם אחראים לבניית ידע. מצד שני, תיווכים חמים מסייעים לתהליכים הרגשיים והמוטיבציוניים שאנו מפעילים כדי לשמור על עניין בידע.

אמנם די בתיווכים הקרים כדי לארגן ולהסדיר את הלמידה, אך תפקידם של התיווכים החמים הוא לחזק את העזרים ברמה הקוגניטיבית.

בנוסף, הצעת עזרים חמים היא הכרחית ומועילה מאוד, במיוחד בשיעורים הנמשכים זמן רב, כאלה הדורשים מאמץ רב מהתלמידים, או כאלה שאופיין שגרתיים למדי וחוזרים על עצמם. כמו כן, תיווך חם מועיל בקידום אוטונומיה אצל ילדים.