תיאוריית עומס קוגניטיבי לשיפור הזיכרון

"תיאוריית העומס הקוגניטיבי מבוססת על מספר תיאוריות מקובלות על האופן שבו מוח אנושי מעבד ומאחסן מידע
"תיאוריית העומס הקוגניטיבי מבוססת על מספר תיאוריות מקובלות על האופן שבו מוח אנושי מעבד ומאחסן מידע.
במאמר זה, נדון בתיאוריית העומס הקוגניטיבי, כיצד היא נוצרה וכיצד ניתן להשתמש בה לשיפור תהליכי זיכרון בבני אדם.

ג'ון סוולר, פסיכולוג אוסטרלי המתמחה בחינוך, פיתח את תורת העומס הקוגניטיבי במהלך שנות השמונים המאוחרות. לשם כך, סוולר עבד מהחקירה של ג'ורג' מילר על עיבוד מידע.

תיאוריית העומס הקוגניטיבי מתמקדת בלמידה ומבוססת על הרעיון שאם המוח האנושי יכול לעשות רק כמות מוגבלת של דברים בו זמנית, אז אנחנו צריכים להיות ברורים מה אנחנו מבקשים ממנו לעשות.

"תיאוריית העומס הקוגניטיבי מבוססת על מספר תיאוריות מקובלות על האופן שבו מוח אנושי מעבד ושומר מידע. הנחות אלו כוללות: שניתן לחלק את הזיכרון האנושי לזיכרון עבודה ולזיכרון לטווח ארוך; שמידע מאוחסן בטווח הארוך- זיכרון בצורה של סכמות; ועיבוד מידע חדש מביא ל'עומס קוגניטיבי' על זיכרון העבודה שיכול להשפיע על תוצאות הלמידה."

- אנדרסון (1977), אטקינסון ושפרין (1968), באדלי (1983) -

זה אומר שלפי תיאוריית העומס הקוגניטיבי, יש גבול לכמות המידע החדש שהמוח יכול לעבד בו זמנית. אין גבולות לכמות המידע שכבר מאוחסן הוא יכול לעבד בבת אחת.

הטיעון מאחורי תיאוריית העומס הקוגניטיבי

המוח עובד עם זיכרון לטווח קצר ולטווח ארוך. זיכרון לטווח ארוך שומר מידע מובנה היטב ללא הגבלה.

זיכרון לטווח קצר קולט מידע, מעבד אותו כך שקל יותר להבין אותו ומאחסן אותו בזיכרון לטווח ארוך. לזיכרון לטווח קצר זה יש גבולות. הוא מסוגל לאחסן עד שבעה אלמנטים של מידע.

אם הזיכרון לטווח ארוך יכול ליצור מבנים עבור אלמנטים מסוימים, התהליכים הקשורים למידע בתוך המבנה הזה יכולים לקחת פחות מאמץ, יכולים להפוך לאוטומטיים.

כאשר אדם מצליח ליצור סכמות מנטליות שונות, הוא מקבל את היכולת לבנות בצורה מהירה ויעילה יותר את המידע שהוא מקבל. הבנה וניתוח של מידע זה יכולים להיעשות באופן אוטומטי.

ברגע זה, מידע מופיע בזיכרון כמו מרכיב בזיכרון העבודה. זה ידוע בתור "צבור ניסיון". לתהליך הלמידה, הבנת אלמנטים קלה יותר אם ניתן לקבץ את המידע שאנו משיגים בצורה הגיונית שיוצרת סכמה מחשבתית חדשה.

אתה יכול להקל על העומס הקוגניטיבי שלך אם אתה מסוגל להפיץ את המידע על פני מספר אמצעים (חזותיים או שמיעתיים, למשל). זה אומר שכדי ללמוד, המידע צריך ללכת למטרה העיקרית, לא לקטנות.

מה הציע סוולר?

"תיאוריית העומס הקוגניטיבי תוכננה לספק קווים מנחים שנועדו לסייע בהצגת מידע באופן המעודד פעילויות לומד המייעלות ביצועים אינטלקטואליים."

- מתנפח -

לכן, בסיס הידע הוא יצירת סכמות לאורך החיים. בתוך הסכמות האלה, יכולות להיות אחרות.

לפי תיאוריה זו, אתה יכול להגדיר את ההבדלים בין מומחה לחובב. לחובבן לא יהיו אותן סכמות קוגניטיביות שמומחה רכש לאורך השנים. עם הלמידה, סכמות בזיכרון לטווח ארוך משתנות. זה קורה בטווח הארוך.

כאשר אתה יודע משהו ועובד איתו, המאפיינים הקוגניטיביים שאתה משייך אליהם מתחילים להשתנות, כך שזיכרון העבודה שלך יכול לשלוט בהם בצורה יעילה יותר.

לתיאוריה זו יכולות להיות גם השלכות ישירות באופן שבו מורים מעצבים את שיטות ההוראה, ההרצאות, הבחינות והסילבוס שלהם.

פופולריים