איך לעזור לילדים עם הורים פרודים?

חשוב לדעת איך לעזור לבני נוער וילדים עם הורים פרודים
חשוב לדעת איך לעזור לבני נוער וילדים עם הורים פרודים.

הפרידות בין ההורים קשות לכל בני המשפחה. פרידות מובילות לשינויים רבים בחיים, במיוחד עבור ילדים. בגיל ההתבגרות, מצב זה יכול להיות מאוד מסובך לניהול.

למרבה הצער, ישנם זוגות שחייבים לעבור את התהליך הקשה של פרידה. למרות שזו עשויה להיות האלטרנטיבה הטובה ביותר לרווחתם של המבוגרים, ילדים מתקשים לעיתים קרובות בתהליך זה. חשוב לדעת איך לעזור לבני נוער וילדים עם הורים פרודים.

ילדים להורים פרודים הם הרבה יותר נפוצים בימינו, בעוד שהם היו מיעוט בעשורים האחרונים, מה שהקל עליהם הרבה יותר להיות "מודגש" או להכיר בהם. כעת ניתן לומר שהם למעשה רוב.

תקופה קשה זו עלולה ליצור השלכות שליליות ביציבות הרגשית ואף הפיזית של צעירים. בשלב מסוים זה נורמלי, בהתחשב בכך שהחיים שהם הכירו עד כה מופרעים.

בכל מקרה, זה לא בלתי אפשרי להתגבר על ההשלכות השליליות הללו. בכבוד, בהבנה, בסבלנות ובטקט, ניתן יהיה לעבור את התהליך הקשה הזה ולצאת מהצד השני.

השלכות גירושין בילדים

בגיל ההתבגרות, כמו גם בילדות, ההורים הם דמויות מרכזיות המנחות את גדילת ילדיהם. קרע במערכת היחסים ביניהם יכול להיות אובדן לילדים, מה שמהדהד בתהליכים הנפשיים האופייניים לשלב זה. כמה השלכות אפשריות הן:

  • פחות תשומת לב אליהם. למרות שהורים רבים מתמקדים בילדיהם כדי לעבור את הרגע האישי הקשה הזה, ישנם גם מקרים בהם האינטרס נשען על עצמך או על הסכסוך עצמו. ברגעים אלו צורכיו של הצעיר נופלים לרקע, מה שמשפיע קשות על ההערכה העצמית, ההתנהגות והיציבות הרגשית שלו.
  • שינויים קיצוניים בחיים. גירושין מייצרים שינויים במצב הכלכלי של המשפחה, כמו גם בלוגיסטיקה של המשפחה. אם יש צורך במעבר, הילדים ייאלצו לשנות לחלוטין את סביבתם.
  • ביצועים אקדמיים נמוכים יותר. חרדה, מתח ומתח יכולים לגרום למתבגרים להזניח את חובותיהם.
  • העלאה. בעוד שהם חשים חב לילדיהם, הורים רבים נענים לבקשות שלא נשמעו ונוטים להיות מטופלים בקלות על ידי מתבגרים.
  • טבילה אפשרית בהתמכרויות. כשהם מרגישים פחות מכילים ונשלטים, ילדים עם הורים פרודים נוטים יותר להיכנע לפיתויים הללו.

"כמו בני נוער, ילדים צעירים עם הורים פרודים צריכים להרגיש שמעו, מוערכים ומוערכים".

3 טיפים לעבודה עם ילדים עם הורים פרודים

ישנן התנהגויות מסוימות לא רצויות שעלולות להטריד ואף לעצבן בני נוער וילדים עם הורים נפרדים. עדיף להיות זהיר ולהימנע מליפול לטעויות אלו.

טוב גם להורים עצמם, וגם למבוגרים אחרים הקרובים לצעירים, לוודא שהם יטמיעו היטב את השינויים. לכן, כדאי לעקוב אחר ההמלצות הבאות:

1. דיאלוג הוא יסוד

להיות עם מישהו עם מי לפרוק חיוני לכל מי שעובר תקופה לא טובה. כמובן, ילדים עם הורים נפרדים אינם יוצאי דופן.

ילדים צעירים עם הורים פרודים צריכים להרגיש שמעו
"כמו בני נוער, ילדים צעירים עם הורים פרודים צריכים להרגיש שמעו, מוערכים ומוערכים".

חשוב להיות פתוחים ומבינים לנוכח ההתלהמות שלהם. כמו כן, אל תלחץ עליהם לספר לך דברים שהם עדיין לא רוצים לספר לך.

דברים חייבים לזרום. כשהם מרגישים שזה הכרחי ומאמינים שהגיע הזמן לשחרר רגש או מחשבה, הם יעשו את זה עם מי שהם מרגישים בנוח.

2. תן להם חופש להסתגל לשינויים

בהזדמנויות רבות יש מעין מאבק בין ההורים מי זוכה להישאר עם הילדים. שוב, זו טעות חמורה.

מעבר לשינויים ההגיוניים שמבוגרים צריכים לבצע כדי לבנות מחדש את חייהם, ילדים חייבים גם לשנות את חייהם כדי להסתגל לנסיבות חדשות. כמובן שסביבה של קונפליקט ומתח לא תעזור בתהליך הזה.

לכן, חיוני לתת להם את האפשרות כדי שיוכלו לבחור. באופן עקרוני, הם עשויים להחליט לבלות יותר זמן בביתם הרגיל עם ההורה השוהה בו.

זה טבעי לחלוטין וחייב להתקבל. בשום אופן זה לא ירמז על זלזול או כעס כלפי ההורה שעזב את הבית.

3. אל תערב אותם בסכסוך

למרות שילדים עשויים להיות נקודת המגע של בני הזוג שנפרדו כעת, זה לא אומר שהם צריכים "לשבור" את הקונפליקטים המתעוררים בין ההורים. שום דבר לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת.

להיפך, מתבגרים לא צריכים להשתתף בשום צורה בדיונים של הוריהם, אלא אם כן זו בחירה שלהם ולמטרות חיוביות, כמו הצעת שיתוף פעולה.

כמו כן, אין להעיר הערות פוגעניות כלפי בן הזוג לשעבר שלך בנוכחות ילדים. כמו כן, אסור להשתמש בהם לצורך קבלת מידע על חייהם, גם כאשר יש קשר טוב בין ההורים.

כל אחד צריך עזרה וחברה בשלב כלשהו של החיים. גירושין של הורים, במיוחד בשלב המכריע של גיל ההתבגרות, הם אחד מהם. אפילו עזרה מקצועית של פסיכולוג עשויה להיות מומלצת (ואפילו הכרחית). זו אפשרות שצריכה להישאר זמינה לאדם הצעיר.

יש צורך לפעול עם הרבה חיבה והגנה במקרה של ילדים עם הורים פרודים, שכן זה לא מצב שקל להם לעבד ברמה הרגשית וזה משפיע על תחושת הביטחון והביטחון העצמי שלהם.

פופולריים