מחלת ריפלוקס קיבה ושט בתינוקות

מחלת ריפלוקס גסטרו-וופגיאלית היא אפשרות כאשר הריפלוקס מתרחש באופן עקבי ונמשך בין 12 ל-14 חודשים
במקרים רבים ניתן לייחס מקרים אלה למחלת ריפלוקס גסטרו-וופגיאלי, או GERD. מחלת ריפלוקס גסטרו-וופגיאלית היא אפשרות כאשר הריפלוקס מתרחש באופן עקבי ונמשך בין 12 ל-14 חודשים.
זה נורמלי שתינוקות יורקים מעט נוזלים מדי פעם. הבעיה מתעוררת כאשר המצב מלווה בתסמינים אחרים, או מתרחש לעתים קרובות מדי. במאמר זה, נסתכל על מחלת ריפלוקס קיבה-וופגיאלי אצל תינוקות.

כל התינוקות יורקים נוזלים מדי פעם, לפעמים אפילו מקיאים. עם זאת, כאשר המצב הזה מתרחש באופן עקבי ותדיר, זה יכול להיות משהו אחר. לעתים קרובות ניתן לייחס מקרים אלו למחלת ריפלוקס קיבה-וופגיאלי, או GERD.

מחלת ריפלוקס גסטרו -וופגיאלית היא אפשרות כאשר הריפלוקס מתרחש באופן עקבי ונמשך בין 12 ל-14 חודשים. זה לא סיבה לדאגה רצינית, אבל אנחנו צריכים לשקול כמה תרופות יעילות.

במאמר זה נסתכל מפורט על GERD.

הבנת מחלת ריפלוקס קיבה ושט בתינוקות

הוושט הוא הצינור המאפשר מעבר מזון מהפה לקיבה. הוא מכיל שריר המכונה סוגר הוושט התחתון (LES). כמו שסתום, הוא מקל על מעבר הארוחות.

כאשר הוא מתפקד כרגיל, ה-LES נרגע, ומאפשר מעבר נוזלי של מזון. עם זאת, אצל תינוקות מסוימים שריר זה עשוי שלא להיות מפותח במלואו, מה שמשפיע על הוושט. התוצאה: התינוק מחזיר חלב, בין אם זה חלב אם או פורמולה.

בעיקרון, GERD מתרחשת עקב חוסר שליטה בסוגר הוושט. אצל ילדים שנפגעו, הסוגר נרגע ומתרחב בצורה לא סדירה. המצב נפתר ברגע שהשריר הקטן הזה סיים את התפתחותו.

תסמיני GERD אצל תינוקות

הקאות וריפלוקס הם התסמינים השכיחים ביותר של מצב רפואי זמני זה. עם זאת, ישנם גם סימנים אחרים שתינוק יציג אם הוא מושפע.

סימפטום ספציפי אחד הוא קשת הגב בזמן האכילה. תינוקות עם מצב זה נוטים להטות את ראשם לאחור כאשר הם מאכילים. הם עלולים גם להיתקל בבעיות בליעה.

נסתכל על מחלת ריפלוקס קיבה-וופגיאלי אצל תינוקות
במאמר זה, נסתכל על מחלת ריפלוקס קיבה-וופגיאלי אצל תינוקות.

תסמינים אחרים כוללים שיעול, קוליק כרוני וסיבוכים קלים בנשימה. בנוסף, ילדים מושפעים נוטים לדחות מזון, מה שעלול לגרום לירידה מסוימת במשקל.

אבחון GERD

קיימות מספר בדיקות רפואיות לאבחון מחלת ריפלוקס קיבה ושט בתינוקות. כמובן, הדרך היחידה לאשר מצב זה היא על ידי התייעצות עם רופא ילדים. אלו שלושת הבחינות:

  • ניטור PH של הוושט: בדיקה זו מודדת את כמות החומצה בוושט של תינוק. רמת החומר הזה גבוהה יותר בילדים עם GERD. כדי למדוד אותו, מוחדר צינור בפיקוח רפואי.
  • סדרת מערכת העיכול העליונה: זו מורכבת מערבוב נוזל ניגוד עם חלב בבקבוק. הילד שותה אותו, והרופא ממשיך לבצע צילומי רנטגן על מנת לקבוע את צורת מערכת העיכול העליונה שלו.
  • אנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה: אנדוסקופ עם מצלמה מוכנס למערכת העיכול של הילד. הרעיון הוא שהרופא יראה את צורת השריר. בנוסף, הרופא עשוי לקחת דגימת רקמה (ביופסיה).

"תינוקות עם מצב זה נוטים להטות את ראשם לאחור כאשר הם מאכילים. הם עלולים גם לחוות בעיות בבליעה".

הטיפול היעיל ביותר

GERD אצל תינוקות דורש מההורים להקפיד יותר על האופן שבו הם מאכילים את ילדם. הצעד הראשון הוא לעזור לילד לגהק בתדירות גבוהה יותר. זה צריך להתרחש לא רק לאחר ההאכלה, אלא גם במהלך.

לאחר הארוחות, עליך להניח את התינוק במצב אנכי. יהיה צורך לשמור על עמדה זו למשך חצי שעה לאחר כל האכלה.

חלק מהרופאים ממליצים להשתמש במוצרים כמו דגני אורז. הרעיון הוא לערבב אותם עם החלב שבבקבוק של התינוק. ישנם גם מומחים המציעים לשנות את הנוסחה של מזון זה.

כמו כן, ישנן כמה תרופות שרופא הילדים עשוי לרשום במידת הצורך. דוגמאות כוללות חוסמי H2 ומעכבי משאבת פרוטונים. שני הטיפולים עוזרים להפחית את כמות החומצה בקיבה.

בעיה לא שכיחה

רק 10 אחוז מהתינוקות מפתחים בעיות עקב LES לא מפותח. ברוב המקרים, ניתן להתגבר על המצב ללא סיבוכים גדולים. רק שוליים קטנים מאוד של ילדים שנפגעו צריכים לעבור ניתוח.

הורים צריכים להיות ערניים לכל הסימנים של מצב זה, ולהזעיק רופא ילדים מהימן בעת הצורך. איש מקצוע זה הוא היחיד שיכול לאבחן את המצב בוודאות. לאחר שהוא אובחן, כל מה שנותר הוא להיות זהיר יותר כאשר מאכילים תינוקות עם GERD.

פופולריים