מה לעשות אם התינוק שלך מקיא?

מה לעשות אם התינוק שלך מקיא בגלל תזונה
מה לעשות אם התינוק שלך מקיא בגלל תזונה.

דאגה גדולה בקרב ההורים היא כאשר התינוק שלהם מקיא. ישנם ילדים שמקיאים לעתים קרובות ובקלות מבלי שיש להם בעיה רצינית. כל ילד הוא ייחודי, וכך גם הגורמים להקאות. לכן, התגובה שלנו צריכה להיות תלויה בסוג ההקאה שיש לילד.

במאמר זה נבדוק את הגורמים האפשריים להקאות ומה אנו יכולים לעשות כדי למנוע זאת. חשוב להתאזר בסבלנות; ילד שמקיא לעתים קרובות מדאיג אותנו. לא רק בגלל שאנחנו דואגים לשלומם, אלא בגלל שזה גם מרמז על איסוף, ניקיון, רחצה, החלפה, מצעים וכו'.

לכן חשוב מאוד להתאזר בסבלנות ולפעול בשלווה.

גורמים להקאות ומה לעשות

בעיות תזונתיות

אם התינוק שלך מקיא לעתים קרובות במהלך החודשים הראשונים לחייו, זה יכול לנבוע מבעיות האכלה. האכלה מוגזמת, חוסר סובלנות או אלרגיות לחלב אם או פורמולות חלבון יכולות להיות האשמים.

אם ילדך חווה הקאות תכופות, עליך להתייעץ עם רופא הילדים שלך.

מה לעשות אם התינוק שלך מקיא בגלל תזונה

 • לפעמים אנחנו נותנים לתינוקות יותר חלב ממה שהם צריכים. לכן, הפחתת כמות החלב שהם צורכים יכולה להפסיק את ההקאות. אתה יכול גם לרווח את ההאכלה שלהם.
 • ודא שהם סובלניים למזון שאתה נותן להם. גלה אם התינוק שלך מקיא לאחר אכילת מזון מסוים. אם כן, פירוש הדבר עשוי להיות שיש להם אי סבילות או אלרגיה לכך.
 • התייעץ עם הרופא שלך, כדי לשלול סיבות אחרות ולפנות לטיפול.

זיהומים נגיפיים או חיידקיים

אם לילדך יש הצטננות או זיהום בדרכי הנשימה, הריר שהוא מייצר עלול לגרום להקאות. שיעול יכול להיות גם סיבה. הפרשות האף מהצטננות יכולות לרדת לתוך הקיבה ולגרות אותה. ילדים עשויים להקיא כדי להוציא את ההפרשות הללו.

הקאות יכולות לנבוע גם מזיהום בקיבה, דלקת קיבה או מחלות מעיים. אם זו הסיבה להקאות, יתכן ותסמינים אחרים כגון שלשול, כאבי בטן, חום ואובדן תיאבון קשורים. זיהומים בשלפוחית השתן ודלקת אוזן יכולה גם לגרום להקאות.

מה עליך לעשות?
 • אם הילד מתקרר, בצע שטיפות אף תכופות.
 • תן להם לשתות הרבה כדי למנוע התייבשות.
 • מעל לכל, התייעץ עם הרופא שלך ופעל לפי עצותיו וטיפולו.

התקפי בכי עזים

דאגה גדולה בקרב ההורים היא כאשר התינוק שלהם מקיא
דאגה גדולה בקרב ההורים היא כאשר התינוק שלהם מקיא.

התקף בכי ממושך יכול להפעיל רפלקסים של בחילות שעלולים לגרום להקאות. למרות שסוג זה של הקאות אינו נעים, הוא אינו גורם נזק פיזי לתינוקך. אז אתה לא צריך לדאוג.

מה עליך לעשות?
 • חשוב לשמור על קור רוח. סוג זה של הקאות אינו מזיק ולרוב אין לו חשיבות רפואית.

היצרות פילורית.

זוהי סיבה שכיחה להקאות בשבוע הראשון לחיים. זה נגרם על ידי התעבות של השריר המחבר את הקיבה למעיים. החסימה אינה מאפשרת למזון לעבור דרך החיבור כפי שהוא עושה בדרך כלל.

לכן, קליע הילד מקיא זמן קצר לאחר האכילה. אם אתה מאמין שלילדך יש מצב זה, התייעץ עם הרופא שלך בהקדם האפשרי. הטיפול הוא בדרך כלל כירורגי.

מה עליך לעשות?
 • התייעץ עם הרופא שלך כדי לפתור את הבעיה בהקדם האפשרי.

ריפלוקס גסטרו-וושט

סוג זה של הקאות נגרם על ידי שריר לא מתפקד שנמצא בין הוושט לקיבה. זוהי סיבה שכיחה בחודשי החיים הראשונים ולרוב מלווה בכאבי בטן וצריבה או גירוי של הגרון.

מה עליך לעשות?
 • לעולם אל תכריח את הילד לאכול, כבד את הצרכים הפיזיולוגיים שלו.
 • שמרו על גופם זקוף בזמן שהם אוכלים.
 • לאחר שהם אוכלים וודאו שהם נשארים רגועים בזמן שהמזון מתעכל.
 • אם אתה משכיב את התינוק לישון לאחר האכילה, עשה זאת כשהראש שלו בצד.
 • אם התקבלה אבחנה של ריפלוקס, כדאי לשמור את הראש גבוה מהגוף כשהם ישנים. אתה שם טריז קטן מתחת לעריסה שלהם כדי לשמור על הראש שלהם גבוה יותר.

ילדים שמקיאים בקלות

ישנם ילדים שמקיאים לעיתים קרובות ללא בעיות אורגניות, ויראליות או חיידקיות. הם פשוט נוטים להקאות. כשהם לא רוצים לאכול משהו, הם מחזירים לך הכל.

מה עליך לעשות?
 • תן להם אוכל בתדירות רבה יותר אבל פחות בכמות. זה ימנע את עומס יתר של מערכות העיכול שלהם.

אינדיקציות כלליות למתי הילד מקיא

 1. אל תיתן להם דבר עד 30 דקות לפחות לאחר ההקאה האחרונה שלהם.
 2. תן להם אוכל בכמות פחותה, אבל בתדירות רבה יותר.
 3. כשמגיע הזמן להתחיל להאכיל, התחל עם מזון רך ומים. אם התינוק עדיין יונק אתה יכול להתחיל עם זה. אם הם ממשיכים להקיא, התייעץ עם הרופא שלך כדי למנוע מהם להתייבש.
 4. שימו לב לסימני התייבשות כמו יובש בפה, עור חיוור ועיניים שקועות. אם הם מציגים סימנים אלה, תן להם משהו לשתות והתייעצי עם הרופא שלך.

פופולריים