חיסונים במהלך ההריון: הגנה על האם והתינוק

החיסון מונע מהאם לחלות ואת האפשרות שהתינוק עלול להידבק בו מאמם
מחד, החיסון מונע מהאם לחלות ואת האפשרות שהתינוק עלול להידבק בו מאמם.
אילו חיסונים מומלצים בהריון? אילו מהם אסורים? האם זה בטוח לקבל חיסונים בהריון? האם יש תופעות לוואי? במאמר זה, נבחן לעומק את כל השאלות הללו.

חיסונים במהלך ההריון הם כלי המסייע להגביר את החסינות של האם ההרה ולסייע במניעת מחלות הניתנות למניעה, אצל האם כמו גם בעובר. בנוסף, חיסונים לאם יעילים גם במתן הגנה מסוימת לתינוק שנולד עד שהם יכולים לקבל חיסונים משלהם.

הריון הוא תקופה שבה הגוף שלך עובר הרבה שינויים אימונולוגיים ופיזיולוגיים. שינויים אלו יכולים לשנות את הרגישות של האם והעובר, ויכולים להיות להם קל יותר לסבול מזיהומים נחושים או עלייה בחומרת הזיהומים הללו. עם זאת, חיסונים נאותים יכולים לעזור למנוע זאת.

"כל אישה שפוריה כיום צריכה לקבל חיסון נאות לפני ההיריון, כך שבמהלך ההיריון, האישה, כמו גם העובר, לא יסבלו ממחלה הניתנת למניעה".

- האיגוד הספרדי לטיפול ראשוני בילדים -

חיסונים במהלך ההריון ממלאים תפקיד חשוב בסיוע בהגנה על האם והילד. הוכח שהחיסון של האם נותן הגנה פסיבית ליילוד. במיוחד כאשר מתמודדים עם מחלות קשות הנפוצות בחודשי החיים הראשונים.

עם זאת, אתה תמיד צריך לשקול את הסיכונים האפשריים כדי למזער כל התערבות שעלולה להזיק. באופן כללי, בטוח יותר לתת חיסונים לא פעילים או מומתים. מתן חיסונים חיים מוחלשים אסור בהריון.

בדרך כלל, הרופאים ממליצים לנשים להימנע מחיסון במהלך השליש הראשון של ההריון. זאת על מנת למנוע כל סיכוי שתהיה השפעה שלילית על התפתחותו התקינה של העובר עקב חיסון.

תופעות הלוואי של חיסונים במהלך ההריון נוטות להיות מינימליות ודומות לאלו של חיסונים כאשר אינן בהריון
תופעות הלוואי של חיסונים במהלך ההריון נוטות להיות מינימליות ודומות לאלו של חיסונים כאשר אינן בהריון.

לפי האיגוד הספרדי לטיפול ראשוני בילדים, במהלך ההריון ישנם חיסונים מומלצים במיוחד; חלקם מומלצים רק בנסיבות מיוחדות, ואחרים אסורים.

חיסונים עיקריים במהלך ההריון

החיסונים העיקריים המומלצים במהלך ההריון הם:

1. חיסון נגד שפעת לא פעיל

נשים בהריון רגישות יותר לנגיף השפעת ולפיתוח סיבוכים כתוצאה מכך. מסיבה זו, מומלץ כי נשים בהריון ויילודים נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מסיבוכים לאחר זיהום משפעת.

מחקרים מראים שיש עלייה במומים מולדים בעת שפעת בשליש הראשון, וכן עלייה במספר ההפלות והלידות המוקדמות. יש גם מספר מדאיג של סיבוכים שיכולים להיווצר עבור תינוק שחולה בשפעת בששת החודשים הראשונים לחייו.

כתוצאה מכך, רופאים ימליצו בדרך כלל על חיסון שפעת לכל הנשים ההרות מכיוון שהן מהוות קבוצת סיכון. חיסון זה מגן על האם ועל הילד שזה עתה נולד הרוכש את הנוגדנים מהאם.

על הרופאים לתת את החיסון לשפעת החל משבוע 14 להריון, כאשר ההריון חופף לעונת השפעת. באירופה, תקופה זו נמשכת מאוקטובר עד מרץ. זוהי תקופת הזמן עם ההסתברות הגבוהה ביותר למחזור נגיף השפעת.

2. חיסון נגד שעלת

עלת היא מחלה שעלולה להיות חמורה מאוד בחודשים הראשונים לחייו של התינוק. בשנים האחרונות חלה עלייה בשכיחות של שעלת, גם במדינות בהן קיימות רמות חיסון נאותות.

"החיסון נגד שעלת מומלץ לכל אישה בהריון החל משבוע 27 להריון".

מחד, החיסון מונע מהאם לחלות ואת האפשרות שהתינוק עלול להידבק בו מאמם. מצד שני, החיסון מגן על היילוד עד שהם מקבלים חיסונים בעצמם, הודות לנוגדנים שהתינוק יורש מאמו.

3. חיסון נגד טטנוס ודיפטריה

במהלך הלידה קיים סיכון הן לאם והן לעובר להידבק בטטנוס. לכן, חשוב שהאם מחוסנת כראוי.

מספר מחקרים שונים הראו כי זריקת טטנוס הניתנת לאם לעתיד מפחיתה את רמות הטטנוס בלידה ותמותת תינוקות באופן משמעותי.

יש לתת חיסון זה כאשר חלפו יותר מ-10 שנים מאז המנה האחרונה של החיסון לאם. במיוחד כאשר אין תיעוד שלוח הזמנים של החיסונים בוצע בהתאם.

זאת אומרת, האישה ההרה צריכה כבר להיות מכוסה בחיסון טטנוס אם היא עקבה אחר לוח החיסונים. אם זה לא המקרה, היא צריכה לקבל את זה לפני הלידה כדי להגן על עצמה ועל תינוקה.

חיסונים מומלצים מדי פעם במהלך ההריון

כאשר ההריון חופף לעונת השפעת
על הרופאים לתת את החיסון לשפעת החל משבוע 14 להריון, כאשר ההריון חופף לעונת השפעת.

ישנם חיסונים אחרים שרופאים ימליצו לפעמים במצבים מיוחדים במהלך ההריון כמו הבאים:

 • החיסון נגד הפטיטיס A
 • החיסון נגד הפטיטיס B
 • חיסון נגד פולומיאליטיס
 • החיסון נגד פנאומוקוק
 • החיסון למנינגוקוק

מצד שני, יש גם סדרה של חיסונים המומלצים לרוב למטיילים שרופאים ממליצים מדי פעם לנשים בהריון. אלה מצוינים במקרים בהם בלתי נמנעת נסיעה ליעדים מסוימים ובמצבים בהם האם נמצאת בסיכון:

 • קדחת צהובה
 • רבנים
 • קדחת טיפוס
 • דלקת מוח יפנית
 • דלקת מוח מרכז אירופה

כנורמה כללית, רופאים אינם מציינים חיסונים למטיילים במהלך ההריון. למרות זאת, במקרים מסוימים עדיף לתת חיסון מאשר לחשוף את האישה ההרה למצב של סיכון גבוה. הרופא שלך יבדוק את מצבך האישי ויציע המלצות על סמך שקלול היתרונות והסיכונים.

חיסונים אסורים בהריון

ישנם גם חיסונים שמומחים התוויו נגדם בהריון כמו אלה:

 • החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי
 • חיסון MMR (חצבת, חזרת, אדמת)
 • החיסון נגד אבעבועות רוח
 • החיסון נגד שחפת
 • החיסון הפנימי לשפעת

באופן כללי, חיסונים חיים מוחלשים הם התווית נגד בהריון. רופאים לא ימליצו לאחרים מכיוון שהיה מעט מאוד מחקר בנוגע לבטיחותם.

תופעות הלוואי של חיסונים במהלך ההריון נוטות להיות מינימליות ודומות לאלו של חיסונים כאשר אינן בהריון:

עם זאת, בכל מקרה, הרופא שלך הוא זה שאחראי על שקלול הסיכונים והיתרונות. הם יודיעו למטופל הבודד על המלצותיו הספציפיות.