גלה 3 מבחנים כדי להעריך את תשומת הלב

אז היום אנחנו רוצים לספר לכם על שלושה מבחנים שמעריכים תשומת לב
אז היום אנחנו רוצים לספר לכם על שלושה מבחנים שמעריכים תשומת לב.
קשב הוא תהליך קוגניטיבי חיוני בהתפתחות חיי היומיום. אז היום אנחנו רוצים לספר לכם על שלושה מבחנים שמעריכים תשומת לב.

על פי הנוירופסיכולוגים מרקוס ריוס לאגו וחוסה א. פריאנס מוראלס, קשב היא היכולת המנטלית לייצר ולשמור על מצב הפעלה המאפשר עיבוד מידע הולם. למעשה, זה יכול להיחשב כתהליך קוגניטיבי בסיסי לתפקוד תקין של ילדים וצעירים. זה נכון במיוחד כאשר הם צריכים להפגין את הביצועים האקדמיים שלהם. אבל איך נוכל לדעת מהי רמת הקשב של התלמיד? נכון לעכשיו, ישנן מבחנים שונים להערכת קשב. הנה כמה מהם.

חשוב לציין כי ישנם מספר סוגי תשומת לב. במאמר זה, נתאר שלושה מבחנים שונים להערכת קשב מתמשך, סלקטיבי ומחולק בילדים וצעירים. למבחנים אלו המשותף הוא שהם קצרים, פשוטים וקלים ליישום.

3 מבחנים להערכת תשומת לב

מבחן טולוז פירון להערכת תשומת לב מתמשכת

מבחן טולוז-פירון מיושם לילדים בגילאי 12. הוא שימושי בהערכת קשב מתמשך, מכיוון שהוא דורש ריכוז רב ועמידות בפני מונוטוניות.

הבדיקה נמשכת עשר דקות. במהלך הזמן הזה, על הילד לציין על דף נייר את ה"ריבועים" שבהם מקף ממוקם בניצב לאחד הצדדים. בראש העמוד מופיעים שני דגמים בקנה מידה גדול יותר המשמשים כמדריך.

התבנית מורכבת מ-1600 ריבועים, כלומר 40 שורות של 40 אלמנטים. מתוך 1600 המשבצות הללו, רק 10 בכל שורה שווים לאחד מהדגמים.

מבחנים להערכת תשומת לב
מבחנים להערכת תשומת לב.

לפני שהילד או הצעיר יקבל תבנית זו, הם צריכים לקבל תבנית קטנה יותר לדקה אחת. זה ישמש דוגמה על מנת להבטיח שהילד הבין נכון את התרגיל שעליו לבצע.

מבחן צבע ומילה סטרופ להערכת תשומת לב סלקטיבית

מבחן הצבע והמילה Stroop הוא מכשיר להערכת קשב סלקטיבי בילדים מגיל 7 ומעלה. הוא מורכב משלוש תבניות, שכל אחת מהן מכילה 100 אלמנטים המפוזרים בחמש עמודות של 20 אלמנטים:

  • תבנית ראשונה: בתבנית זו הפריטים הם המילים "אדום", "ירוק" ו"כחול", המופיעות בסדר אקראי. אף אחת מהמילים לא מופיעה ברצף וכולן מופיעות בדיו שחורה. במהלך המבחן, על הילד או הצעיר לקרוא את שמות הצבעים על התבנית בקול ובמהירות האפשרית. יתרה מכך, עליהם לעשות זאת בקריאת כל עמודה כלפי מטה למשך 45 שניות.
  • תבנית שנייה: במקרה זה, התבנית מורכבת מ-100 אלמנטים שווים, שהם סדרה של X (XXXX). במקום להופיע בדיו שחור, הם מופיעים כעת בדיו כחול, ירוק או אדום. שוב, הסדר שלהם אקראי, ושום צבע לא מופיע פעמיים ברציפות באותה עמודה. משימה זו דומה לקודמתה, אך במקרה זה, הנבחן חייב לומר את הצבע שהוא רואה בקול ובמהירות האפשרית. שוב, הילד חייב לקרוא את העמודות כלפי מטה ויש לו 45 שניות לעשות זאת.
  • תבנית שלישית: תבנית זו מורכבת משמות צבעים (אדום, ירוק וכחול) המופיעים בצבע שאינו תואם למילה הכתובה. לדוגמה, המילה RED עשויה להופיע בדיו ירוקה. כעת, על הילד או הנוער לומר את צבע הדיו, בקול, לקרוא כל עמודה כלפי מטה. ושוב, יש להם 45 שניות להגיע הכי רחוק שאפשר.

מבחן יצירת שבילים להערכת חלוקת תשומת לב

מבחן יצירת שבילים (TMT) משמש להערכת תשומת לב מחולקת בילדים מגיל 9 ומעלה. מבחן זה מורכב משני חלקים, A ו-B. החלק הראשון מכיל מספרים מ-1 עד 25 ואילו החלק השני מכיל מספרים מ-1 עד 13 ואותיות מ-A עד L מסודרות באופן אקראי על דף נייר:

  • חלק א: על הילד להצטרף למספר באמצעות קו, מבלי להרים את העיפרון מהנייר, בסדר עולה (1-2-3...).
  • חלק ב': על הילד לצרף את המספרים והאותיות באותו אופן, בסדר עולה ולחילופין (1-א, 2-ב, 3-ג...).

כדי לערוך נכון את הבדיקה ולוודא שהילד או הנוער הבינו את ההנחיות, עליהם לקבל תחילה דוגמה מחלק א'. לאחר שווידאתם שאין להם שאלות לגבי המשימה שעליהם לבצע, הם הופכים את הגיליון ומתחילים בכך. חלק מהמבחן. הבדיקה מתוזמן, והזמן שלוקח לאדם להשלים את המשימה מתועד .

חלק ב' של המבחן מתרחש בערך באותו אופן, ומוודא תחילה שהילד מבין בצורה מושלמת מה עליו לעשות. לאחר אישור ההבנה, הבדיקה מתחילה, ונרשם הזמן שלוקח לילד להשלים את המשימה.

פופולריים