רזרבה שחלתית נמוכה: מה שאתה צריך לדעת

המונח רזרבה שחלתית מתייחס להערכה של מספר זקיקי השחלות הקיימים בשחלות של אישה בכל שלב בחייה
המונח רזרבה שחלתית מתייחס להערכה של מספר זקיקי השחלות הקיימים בשחלות של אישה בכל שלב בחייה.
רזרבה שחלתית נמוכה היא שם נרדף לקשיים בכל הנוגע להרות. במאמר הבא נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על הנושא הזה. לקחת הערה!

על מנת שההריון יתקיים באופן טבעי, אין די באספקה מספקת של זרע איכותי. זה גם חיוני שלנשים תהיה אספקה טובה של השחלות. זהו מרכיב מרכזי בכל הנוגע לפוריות והוא קשור למספר הזקיקים השחלים שיש לאישה.

כשזה מגיע לגברים, הגוף שלהם ממלא כל הזמן את הזרע שלהם מרגע שהם מגיעים לגיל ההתבגרות. עם זאת, המקרה שונה בהרבה אצל נשים. לנשים יש כמות קבועה מראש של זקיקים בשחלות מרגע הלידה. ועם הזמן, המספר הזה יורד.

ללא ספק, ההסתברות להיכנס להריון קשורה בקשר ישיר עם עתודות השחלות של האישה. בהקשר זה, ככל שיש לאישה יותר זקיקים, כך גדלים סיכוייה להרות.

ככל שנשים מתבגרות, מספר זקיקי השחלות שיש לה יקטן. ובמקביל, איכות הזקיק הללו מתדרדרת. עם זאת, קצב השינוי של העתודות הללו ייחודי בכל אישה.

למעשה, הוויסות ומספר זקיקי השחלות משתנים גם מאישה אחת לאחרת. גורמים סביבתיים, כגון מזהמים כימיים, מתח וגלים אלקטרומגנטיים, כולם משחקים תפקיד.

גורמים אלה יכולים לווסת את ביטוי הגנים, ולכן, להשפיע על ויסות השחלה והביציות המתאימות לה. כתוצאה מכך, זה יכול להשפיע על המהירות שבה הרזרבה השחלתית של האישה מתרוקנת... מה שמוביל לאי ספיקה שחלתית ולפיכך לאי פוריות נשית.

רזרבה שחלתית

המונח רזרבה שחלתית מתייחס להערכה של מספר זקיקי השחלות הקיימים בשחלות של אישה בכל שלב בחייה. יתרה מכך, זה מציין באיזו נקודה אישה נמצאת בתקופת הרבייה שלה וכמה זמן בערך זה עשוי להימשך.

הסבירות להתעברות אינה תלויה רק ברזרבה השחלתית של האישה
הסבירות להתעברות אינה תלויה רק ברזרבה השחלתית של האישה, אלא גם בגילה.

השחלות מסוגלות לייצר ביציות כתוצאה מגירוי. ויכולת זו מכונה רזרבה שחלתית, אשר קשורה קשר הדוק לגיל האישה. למעשה, הרזרבה השחלתית של האישה נשארת יציבה עד שהיא מגיעה לגיל 35, ואז מתחילה לרדת בהדרגה.

רזרבה שחלתית נקבעת גנטית ולכן היא אינדיבידואלית, ללא קשר לגיל האישה. כפי שציינו קודם, מצבים מסוימים יכולים להפחית את הרזרבה השחלתית של האישה.

עם זאת, חשוב להבין את ההשלכות של הרזרבה השחלתית של האישה. הערכת העתודה הזו היא אחד הצעדים הראשונים בכל הנוגע לקביעת פוריות הזוגיות. זה גם מצביע על רמת הדחיפות הרפואית.

יחד עם זאת, אל תשכחו שרזרבה שחלתית היא אחד הגורמים המגבילים את סיכויי האישה להיכנס להריון באופן טבעי. ולבסוף, הוא קובע את שיעור ההצלחה של טיפולי רבייה בסיוע.

רזרבה שחלתית והסיכויים להרות

הסבירות להתעברות אינה תלויה רק ברזרבה השחלתית של האישה, אלא גם בגילה. לדוגמה, ישנם מקרים של נשים בנות 30 ובעלות רזרבה שחלתית נמוכה. עם זאת, בעוד שיש להם מעט ביצים, ביצים אלו הן באיכות גבוהה.

יחד עם זאת, עשויות להיות נשים בנות 40 ובעלות רזרבה שופעת יותר. עם זאת, הביצים באיכות נמוכה יותר. זה מצביע על כך שגיל השחלות של אישה אינו תואם בדיוק לגילה הביולוגי. במקום זאת, זו הדגמה מושלמת לעובדה שלנשים עם אותו גיל ביולוגי יכולות להיות מאגרים שחלתיים משתנים.

למעשה, הגיל בו אמה של אישה מגיעה לגיל המעבר משפיע מאוד על הגיל בו היא עצמה תגיע לשלב זה. וזו אינדיקציה למרכיב גנטי.

האם שימור עתודה של אישה אפשרי?

חשוב גם לזכור כמה גורמים סביבתיים שיכולים להשפיע על ייצור הזקיקים במהלך החיים ברחם. לדוגמה, עישון סיגריות וטיפולים רפואיים מסוימים (כגון כימותרפיה) עלולים לגרום לגיל המעבר להתרחש מוקדם יותר, ובכך להשפיע על הרזרבה השחלתית. מומחים מאמינים כי הדבר נכון גם במקרה של חשיפה לחומרים רעילים.

למרבה המזל, טוב לדעת שניתן לשמר את הרזרבה השחלתית על ידי שמירה על אורח חיים בריא. המשמעות היא שכדאי לשמור על תזונה בריאה ומאוזנת, להישאר פעילה פיזית ובמידת האפשר להתרחק מסיגריות.