מהי השתלת צואה ומתי מומלץ?

יישום השתלת צואה עבור כל מחלה מלבד זיהום C
יישום השתלת צואה עבור כל מחלה מלבד זיהום C. difficile אפשרי רק בהקשר של ניסוי קליני.
השתלת צואה שואפת להחזיר את האיזון המיקרוביאלי במעי. ניתן ליישם אותו על מטופלים מבוגרים וילדים בהצלחה מפתיעה. במאמר זה, גלה הכל על זה.

השתלת צואה או בקטריותרפיה היא טיפול ניסיוני (ושנוי במחלוקת). זה מורכב מהעברת מיקרוביוטת המעי של תורם בריא לחולים הסובלים ממגוון מחלות הקשורות לשינויים בחיידק המעי הגס. כן, זה מורכב מבליעת צואה של תורם בריא.

זיהום Clostridioides difficile (CDI או C-diff): מקרה הצלחה של השתלת צואה

Clostridioides difficile הוא חיידק שחי בסביבה. לאנשים רבים שיש להם C. difficile אין שום בעיה. הסיבה לכך היא שמומחים יודעים שהחיידק עצמו אינו הגורם למחלה.

רק בתנאים מסוימים החיידקים משחררים רעלים, הגורמים למחלות. אדם עם זיהום C. difficile עלול לחוות שלשולים והתכווצויות בבטן. במקרים חמורים, הזיהום יכול לגרום להתייבשות או לדרוש אשפוז. כמו כן, זה יכול להיות מסכן חיים.

בשנת 2018, כעשרת אלפים חולים קיבלו השתלות צואה באירופה. הטיפול הזה אינו חדש. למעשה, הנחיה לתרגול קליני מסדירה אותו מאז 2013. היישום שלו מיועד לחולים הסובלים מזיהומים "חוזרים או עקשניים" של C. difficile.

במילים אחרות, חולים הסובלים מזיהומים חוזרים ואינם מגיבים לאנטיביוטיקה. בנוסף, מאז 2018, זה מותר למקרים חדשים במבוגרים וילדים.

יישום השתלת צואה עבור כל מחלה מלבד זיהום C. difficile אפשרי רק בהקשר של ניסוי קליני.

תהליך השתלת הצואה

ישנן מספר דרכים למתן טיפול זה. השכיח ביותר הוא באמצעות קולונוסקופיה על ידי קבלת תרומה מבנק צואה. הליך זה בטוח מאוד באופן כללי. בהקשר זה, מומחים דיווחו על אי נוחות קלה בלבד, כגון נפיחות, גזים וחום נמוך.

תהליך השתלת הצואה
תהליך השתלת הצואה.

הצואה מגיעה מבנק צואה, שפועל כמו בנקי רקמות. ראשית, אנשי מקצוע רפואיים בודקים את הצואה של התורם לאיתור אורגניזמים חזקים הגורמים למחלות. כמו כן, הם בודקים את הדם של התורם במעבדה כדי לשלול מחלות זיהומיות. לפיכך, בנק הצואה מספק חומר אופטימלי להשתלה.

אפשרות נוספת היא שרופא יבצע את ההליך עם תורמים שהם חברים או קרובי משפחה של המטופל. זהו חריג המאפשר לרופאים להשתמש בניסיונם ובשיקול הדעת שלהם.

הדרך השלישית היא באמצעות "מוצרים מבוססי צואה". אלו כדורים או מערכות ניהול המציעות, למשל, שילוב של חיידקים, ולא את כל היקום של המיקרואורגניזמים.

באיזו מידה פועלות השתלות צואה עבור זיהומי C. difficile?

בכל שנה יש יותר מ-450 אלף מקרים באירופה ו-29,000 מקרי מוות. מתוכם, 20% מהחולים אינם נרפאים בטיפול אנטיביוטי והזיהום חוזר שוב ושוב ושוב.

בחולים אלו, כולל מקרים של ילדים, להשתלות צואה יש שיעור ריפוי של 80 עד 90%, כלומר טיפול בודד ירפא את הרוב המכריע של החולים עם זיהומים חוזרים. עם זאת, חלק מהחולים דורשים יותר מהשתלה אחת.

הסיבוכים האפשריים של טיפול זה

בסך הכל, מדובר בהליך בטוח ונסבל היטב שמציל חיים. חשוב להזכיר שאסור למטופלים לנסות את זה בבית. זה צריך להתבצע רק על ידי רופא מיומן, תוך שימוש בציוד שנבדק בקפידה.

למרבה הצער, השתלת צואה יכולה להיות מסוכנת. צואה היא תערובת של פסולת לא מעוכלת ורפרטואר של חיידקים מועילים שיבסס סדר חדש במערכת האקולוגית של המעי. עם זאת, הוא מורכב גם מחיידקים, פטריות ונגיפים "פחות ידידותיים" או בעלי פוטנציאל פתוגניים.

השתלת צואה לטיפול במחלות אחרות

אנשי מקצוע רפואיים משתמשים בהליך זה בהצלחה יחסית לטיפול במצבים כגון סוכרת. בחולים ילדים, אנשי מקצוע רפואיים משתמשים בו למחלות מעי דלקתיות. בניסויים קליניים, אנשי מקצוע רפואיים משתמשים בו כדי לטפל במחלות כגון מחלת כבד סופנית, אלצהיימר, טרשת נפוצה, סוגי סרטן שונים, אסטמה, אלרגיות ומחלות לב.

מומחים קשרו את כל המחלות הללו לשינויים בחיידקים המרכיבים את המערכת האקולוגית של המעיים שלנו.

קיומם של תורמי-על של צואה

לבסוף, נציין כי קיומם של תורמי-על, אנשים שהצואה שלהם משיגה שיעור הצלחה של אולי פי שניים מהממוצע בשיפור הקליני של החולים, הפתיעה מומחים.

פופולריים