כאבי בקיעת שיניים: מדוע זה קורה וכיצד להקל עליו

כדי להקל על כאבי בקיעת שיניים
כדי להקל על כאבי בקיעת שיניים, ישנם כמה הרגלים טובים שתוכל ליישם, בנוסף לתרופות ביתיות יעילות מאוד.
כאשר מתרחשת בקיעת שיניים אצל תינוקות, עשויים להופיע גם תסמינים של כאב ואי נוחות. כדי להקל על כאבי בקיעת שיניים, ישנם כמה הרגלים טובים שתוכל ליישם, בנוסף לתרופות ביתיות יעילות מאוד.

השיניים הראשונות מופיעות בין החודש השלישי והשישי לחייהם של תינוקות. עבור חלק מהקטנים, זה אומר אי נוחות, כאב והרגשה רעה. מדוע זה קורה, וכיצד נוכל להקל על כאבי בקיעת שיניים אצל תינוקות?

הכאב ואי הנוחות נובעים מדלקת של החניכיים. השיניים האמצעיות התחתונות הן בדרך כלל הראשונות להופיע.

כל התהליך הזה תלוי בגורמים גנטיים וכמה זמן היה ההריון. אבל בכל פעם שזה קורה, זה יכול להיות מאוד לא נוח לתינוקות.

תסמינים של כאבי בקיעת שיניים אצל תינוקות

לחץ השן על החניכיים מייצר תחושת אי נוחות שלעתים קשה להתמודד איתה. תינוקות בדרך כלל נוגעים בחניכיים עם הלשון כשהשיניים הראשונות מתחילות להופיע.

הם מרגישים את הדלקת באותו זמן שהם מרגישים את הכאב. זו הסיבה שהם מחפשים כל דבר שהם יכולים להכניס לפה כדי לנסות ולהרגיע את הכאב.

סימן נוסף לבקיעת שיניים אצל תינוקות הוא "הזיל ריר" טיפוסי. זה קורה מכיוון שהתנועה המתמדת של הלשון במגע עם האזור המודלק גורמת להפרשת רוק נוסף. בתורו, הרוק מתחיל להזיל ריר במורד הסנטר מכיוון שהם עדיין לא שלטו ברפלקס הבליעה.

סביר להניח שתינוקות יבכו ויתעוררו בתדירות גבוהה יותר בלילה בשלב בקיעת השיניים. זה קורה בגלל שהכאב בחניכיים מאמץ את אותו קצב כמו פעימות הלב. בלילה ובשכיבה, הכאב הפועם נוטה להתחזק.

כדאי לקחת בחשבון שהכאב עלול להתחיל עד שלושה שבועות לפני הופעת השיניים הראשונות. לעיתים, הדלקת בחניכיים עלולה לגרום לחום אצל חלק מהתינוקות.

אי נוחות משנית עקב בקיעת שיניים אצל תינוקות

הכאב ואי הנוחות נובעים מדלקת בחניכיים
הכאב ואי הנוחות נובעים מדלקת בחניכיים.

בנוסף לכאבים הנגרמים מהדלקת, יכולות להיות גם אי נוחות משניות נוספות. הראשון הוא שהזיל ריר מתמיד אומר שהתינוק בסופו של דבר ספוג תוך שניות.

כדי לפתור את זה, אין דבר טוב יותר מאשר סינר מיושן וטוב, וניגוב טוב של אזור הסנטר כדי למנוע אדמומיות. עם זאת, סביר להניח שתזדקק לפתרונות אחרים אם הזיל ריר של התינוק מוגזם.

תופעת לוואי נוספת היא שלתינוק עלול להיות גירוי באזור החיתול. זה קורה בגלל שהשיניים הראשונות משנות את ה- ph של הרוק. כתוצאה מכך, חל שינוי ב-pH של השתן עצמו. כדי למנוע גירוי פוטנציאלי, עדיף להחליף את החיתול בכל פעם שהתינוק מרטיב אותו.

"לחץ השן על החניכיים מייצר תחושת אי נוחות שלעתים קשה להתמודד איתה"

כיצד להקל על כאבי בקיעת שיניים

בנוסף לשימוש באקמול ואיבופרופן (תמיד לפי הוראות רופא הילדים שלך), יש גם כמה תרופות וטריקים שימושיים תוצרת בית. להלן המוכרים שבהם:

  • עיסוי עדין: בעוד שהמיומנויות המוטוריות של תינוקות אינן מפותחות במלואן, הם לא יכולים לעסות את החניכיים של עצמם. אם המסטיק מאוד דלקתי, עדיף לא לגעת בו. אם זה לא, אז אתה יכול ללחוץ בעדינות על האזור, לשפשף אותו בעדינות עם האצבע שלך, לוודא שהוא קר ככל האפשר.
  • קוביות קרח חלב: זה לא משנה אם אלה עשויות מחלב אם או לא; הדבר החשוב הוא שהתינוק שלך יאהב אותם מספיק כדי להניח אותם על המסטיק שלו. קור הוא הדבר הראשון שאתה צריך ליישם עבור סוג זה של דלקת. אפשר להכין את קוביות החלב במגשי קוביות קרח או בתבניות ספציפיות.
  • נשכנים: יש בשוק "שרשראות" חדשות לאמהות או אבות עם נשכן כלול. הטובים ביותר לכאבי בקיעת שיניים הם אלו המכילים מים, ואשר ניתן להכניס למקרר. בנוסף, ישנם ג'לים מיוחדים הזמינים בבתי המרקחת שיכולים לתת הקלה גם לילדים.
  • מטליות קפואות: זוהי אפשרות טובה עבור תינוקות שלדעתם נשכנים מסחריים קשים מדי או לא נוחים. קל להחזיק את המטליות, אם כי עדיף שחלק אחד של הבד יהיה יבש כדי שהידיים לא יתקררו מדי.

שיקולים אחרונים

בקיעת שיניים אצל תינוקות מתרחשת בדרך כלל באופן סימטרי בין החניכיים העליונות והתחתונות. זה מתחיל לפני גיל שישה חודשים ומסתיים בשנתיים עם השיניים האחוריות.

למרות שכאב ואי נוחות הם די נורמליים בשלב זה, אתה תמיד צריך להיות ערני לתסמינים אפשריים אחרים. חום של יותר מ-38 מעלות צלזיוס צריך להיות בשליטה על ידי מומחה, כמו גם כל התנהגות או תסמינים חריגים אחרים שהורים עשויים להבחין בהם.