איך ילדים לומדים מיומנויות מתמטיקה?

איך ילדים לומדים מיומנויות מתמטיקה
איך ילדים לומדים מיומנויות מתמטיקה.
האם אתה יודע איך ילדים לומדים מיומנויות מתמטיקה? אחת הדרכים הטובות ביותר עבורם להבין מושגים בסיסיים היא באמצעות שכר. הנה איך.

בעודם תינוקות, ילדים מתחילים לפתח את כישורי המתמטיקה שלהם על ידי חקר סביבתם. אותו תהליך ממשיך בשנות הגן שלהם. כשהם מתחילים ללמוד מיומנויות מתמטיקה פורמליות בכיתה א', הבסיס להצלחה כבר מונח.

מהי מתמטיקה מוקדמת?

מתמטיקה מוקדמת מתייחסת למושגים ומיומנויות מתמטיות שילד מפתח באופן לא פורמלי במהלך השנים הראשונות. אנחנו גם מכירים את זה כישורי קדם מתמטיקה או חשבון מוקדם. חשוב לקטנטנים ללמוד ולפתח מיומנויות מתמטיקה מוקדמות תחילה לפני שמנסים להציג מושגים מתקדמים מדי.

כאשר אתה רוצה להכיר לילדך מתמטיקה, אתה יכול מיד לחשוב על מספרים ולנסות ללמד את הקטן שלך איך לספור, לזהות מספרים, להוסיף או להחסיר. עם זאת, אלו באמת כמה מהמיומנויות המתמטיקה המוקדמות המתקדמות יותר שלא כדאי למהר ללמד. חשוב להבין תחילה כיצד ילדים לומדים מושגים מתמטיים.

איך ילדים לומדים מיומנויות מתמטיקה

שלושת השלבים של לימוד כל מושג מתמטי הם קונקרטיים, ציוריים ומופשטים. כעת נדון בשלושת השלבים כדי שתוכלו להבין אותם טוב יותר ולהבין באיזה שלב נמצאים ילדיכם.

שלב הבטון

בשלב הקונקרטי, ילדים צריכים להתנסות פיזית במושג. הם צריכים לפתח הבנה של אלמנט על ידי החזקת בלוק, למשל. על ידי משחק עם חפצים קונקרטיים, הילדים יוצרים את התפיסה שיכול להיות אובייקט אחד, כמה, פחות, יותר וכו'.

תהליכים מתמטיים רבים מתרחשים כאשר ילד בונה מגדל בלוקים עם חבר. למשל, הם יכולים ללמוד מושגים כמו: יותר, פחות, עוד אחד, לא מספיק, כמה, הרבה, פחות, לקחת ולהוסיף. ילדים משווים חפצים ולומדים שניתן לייחס להם ערך.

השלב הציורי

בשלב הציורי, העוקב אחר השלב הקונקרטי, הילדים יכולים לראות תמונה של אובייקטים ולהבין שהתמונה הזו מייצגת אובייקטים אמיתיים. לדוגמה, ילד עשוי להסתכל על ציור ולהבין שארבעת העלים מייצגים 4 עלים אמיתיים.

מאוחר יותר, הם יכולים להסתכל על קוביה עם 4 נקודות ולהקצות את הערך 4, ולדעת שהנקודות יכולות לייצג באופן היפותטי כל עצם. לאחר מכן, הם יכולים להוסיף את 4 הנקודות בקובייה אחת ל-3 הנקודות בשנייה ולומר שיש 7 נקודות בסך הכל.

השלב המופשט

זהו השלב האחרון של הבנת מושג מתמטי. זה אומר שילד יכול להסתכל על סכום, למשל, 4 + 3, הכתוב בסמלים מספריים, ולחבר אותם ללא אובייקטים או תמונות קונקרטיים. הילד התבגר מספיק כדי להבין שהסמלים 4 ו-3 מייצגים סדרה של עצמים שיש להוסיף.

באיזה שלב נמצאים ילדי הגן?

האם אתה יודע איך ילדים לומדים מיומנויות מתמטיקה
האם אתה יודע איך ילדים לומדים מיומנויות מתמטיקה?

ילדים בגיל הגן נמצאים בעיקר בשלב הקונקרטי. למעשה, לפני כיתה ג', כל מורה שמכבד את עצמו יציג מושג חדש בצורה קונקרטית לפני שיעבור לספרים או דפי עבודה עם בעיות לפתרון.

כשילדים מבינים מושג בצורה קונקרטית, הרבה יותר קל לפתור בעיות מופשטות. המשמעות היא שבגיל הגן, הניסיון ללחוץ על ילד לספור תמונות של חפצים או להבין את ערכם של סמלי מספרים הוא מוקדם ויגרום לתסכול.

אולי תרצו לחשוף את ילדכם למספרים (למשל, משחק עם מספרי עץ) או לחרוזים שמלמדים אותם לספור. אבל אל תצפה שילדך יבין את הערך של המספרים האלה עדיין.

איך מלמדים מיומנויות מתמטיקה לגיל הרך?

הדרך הטובה ביותר ללמד מיומנויות מתמטיקה לגיל הרך היא דרך הלמידה העיקרית שלהם, שהיא באמצעות משחק. משחק הוא הדרך שבה ילדים בגיל הגן צריכים ללמוד הכל.

משמעות הדבר היא שבשנים הראשונות הללו, ילדים אינם זקוקים לשיעורים רשמיים, דפי פעילות וחוברות עבודה. למעשה, הם לא צריכים שום דבר שנראה יותר כמו "עבודה אמיתית".

זה עשוי להיראות מבלבל, מכיוון שישנן תוכניות רשמיות וחוברות עבודה רבות הזמינות להורים לגיל הרך. זה גורם להורים להרגיש שהם צריכים לעשות יותר ולהכין את ילדיהם לבית הספר עם פעילויות רשמיות יותר.

שלב הגן הוא זמן ללמידה בלתי פורמלית. כאשר לילדכם יש למידה בלתי פורמלית מספקת באמצעות משחק, הלמידה הפורמלית הופכת באופן טבעי לקלה יותר כאשר הם מוכנים.

לימוד מיומנויות מתמטיקה באמצעות משחק

כאשר לילד יש למידה לא מספקת דרך משחק ויותר מדי מיומנויות פורמליות כפויות, הוא סובל מאוחר יותר בבית הספר כשהפערים מתחילים להופיע ומתברר שחסרות כישורים בסיסיים.

התאימו את המשחק ליכולותיו ולתחומי העניין המשחקיים של ילדכם. במובן זה, כדאי להקדיש יותר זמן ללמידה בלתי פורמלית באמצעות משחקים ופעילויות, למשל:

בעזרת מידע זה, תוכלו להבין טוב יותר כיצד ילדיכם לומדים מיומנויות מתמטיקה. כדי להיות מסוגלים לעזור בלמידה של כל המושגים, תמיד חשוב להתחיל בלמידה בלתי פורמלית המבוססת על משחק.

פופולריים