מחשבות חודרניות אצל ילדים: מה כדאי לדעת

בו הם בחנו את הנטייה של ילדים לחוות ארבעה סוגים שונים של מחשבות חודרניות
בו הם בחנו את הנטייה של ילדים לחוות ארבעה סוגים שונים של מחשבות חודרניות.
לכולנו יש לפעמים מחשבות חודרניות. עם זאת, אם נתמקד בהם יותר מדי, זה יכול להיות קשה לגרום להם להיעלם.

מבוגרים יודעים שבשלב מסוים, לכולנו יש מחשבות לא נעימות או חודרניות. עם זאת, אין הרבה מחקר על מחשבות אלו אצל ילדים. האם הם יחוו אותם כמו מבוגרים? אם אתה רוצה לדעת, תמשיך לקרוא.

מחשבות חודרניות הן רעיונות או דימויים לא רצויים המופיעים במוחנו ללא כוונה. הם יכולים להיות לא נעימים, אפילו מטרידים, אבל הם משהו שכל האנשים חווים. רוב הזמן, אנחנו יכולים לדחוף אותם החוצה ולהמשיך בחיינו.

זה הופך לבעיה כאשר המחשבות היומיומיות הללו מתרחשות כל הזמן וחוזרות על עצמו. עם זאת, למרות הניסיון להפנות את תשומת הלב שלנו, קשה להיפטר מהם. בשלב זה מתחילות להיווצר האובססיות של הפרעה טורדנית כפייתית והגיע הזמן לפנות לעזרה מקצועית.

מחשבות חודרניות אצל ילדים

כדי לקבוע את נוכחותם או היעדרם של סוגים אלה של מחשבות, חוקרים ביצעו מחקר. בו הם בחנו את הנטייה של ילדים לחוות ארבעה סוגים שונים של מחשבות חודרניות:

  1. תוקפנות-מין-הצטברות. בירור לגבי מחשבות הקשורות לפגיעה בעצמך ובאחרים. כמו כן, בירור לגבי רעיונות של תכנים מיניים או הצורך לשמור חפצים גם אם כבר לא נעשה בהם שימוש או צורך.
  2. זיהום-ספקות. הערכת מחשבות לא רציונליות על להיות מלוכלך או מזוהם על ידי נגיעה בחפצים מסוימים. זה גם בוחן רעיונות של אשמה ופחד מדברים רעים שיקרו לאהובים או חפצים.
  3. אמונה טפלה-חזרה. מקבלת את הפחד מחוסר מזל אם לא אעשה או אפסיק לעשות משהו מסוים. כמו כן, הנטייה הבלתי נשלטת לחזור על פעולות מספר מסוים של פעמים.
  4. בדיקת הזמנה. חקירת רעיונות אובססיביים לגבי סדר, ניקיון והצורך לבדוק ולהרגיע את עצמך שהכל בסדר.

תוצאות המחקר

לאחר ניתוח התוצאות, החוקרים הסיקו מסקנות חשובות. קודם כל, יותר מ-90% מהילדים טענו שהיו להם מחשבות חודרניות, בעיקר כאלו הקשורות לזיהום ולספקות. עם זאת, לקטינים היו הכי פחות מחשבות על תוקפנות-מין-הצטברות.

מחשבות חודרניות אצל ילדים
מחשבות חודרניות אצל ילדים.

באופן לא מפתיע, עם אוכלוסיית ילדים בריאים, התדירות של הרעיונות הלא נעימים הללו הייתה נמוכה. עם זאת, לחלק קטן מהם הייתה תדירות גבוהה במיוחד של מחשבות. זה יכול להיות סימן להפרעה אובססיבית-קומפולסיבית בתחילת הדרך.

כמה עובדות מעניינות שהתגלו במחקר היו שמצד אחד לא היה הבדל בין המחשבות השכיחות ביותר של בנים ובנות. בניגוד למה שקורה בקרב מבוגרים, שכן לגברים יש את הסוג הראשון של מחשבות לעתים קרובות יותר.

מצד שני, בגיל 13, מספר המחשבות החודרניות אצל ילדים גדל באופן אקספוננציאלי. סביר להניח שהסיבה לכך היא שצעירים מתחילים להיות מודעים יותר לעצמם ומודאגים יותר מזהותם בתחילת גיל ההתבגרות שלהם. לכן, זה הגיוני שיהיו להם יותר ספקות לגבי ההתנהגויות והמחשבות שלהם.

איך להתמודד עם מחשבות חודרניות אצל ילדים

לכולנו יש לפעמים מחשבות לא נעימות או חודרניות ושום דבר לא קורה. עם זאת, כמה רעיונות נתקעים במוחנו כי אנחנו מייחסים להם יותר מדי חשיבות. חשוב לעזור לילדים להיות ברורים לגבי ההבדל בין מחשבה לפעולה. חשיבה לא הופכת אותך לאדם רע או מתכוון שאתה הולך לעשות את זה, זה רק רעיון.

כדי להקל על ההבנה, אנו יכולים להשתמש במטאפורה. המוח שלנו הוא טלוויזיה והמחשבות הן התוכניות שהם מעלים בערוצים השונים. המחשבות האלה זורמות כמו ערוצים כשאנחנו מזזים. כשמופיעה תוכנית בטלוויזיה שאנחנו לא אוהבים, פשוט החליפו ערוץ והמשיכו בחייכם. זו רק עוד תוכנית אחת.

מצד שני, עלינו ללמד אותם לסבול את הייסורים שמחשבות אלו מעוררות מבלי לנסות להימנע מכך על ידי חיפוש ביטחון מהוריהם. ללכת אליהם להתוודות על המחשבה כדי שיגידו כל הזמן שהכל בסדר בעצם מחמיר את הבעיה. אתה צריך ללמוד לסבול חרדה עד שאתה רואה שהמחשבה פשוט עוברת את שלה.