5 טיפים למונטסורי לחינוך ילדיכם

הנה כמה טיפים חשובים למונטסורי שהורים יכולים להשתמש בהם כדי לחנך את ילדיהם
הנה כמה טיפים חשובים למונטסורי שהורים יכולים להשתמש בהם כדי לחנך את ילדיהם.

הנה כמה טיפים חשובים למונטסורי שהורים יכולים להשתמש בהם כדי לחנך את ילדיהם. מכיוון שאין, כמובן, בית ספר להורים, המדריך הזה הוא מקור אידיאלי לעזור "להכשיר" אותנו, באופן מסוים, באומנות המסובכת אך היפה של גיבוש בני האדם החשובים לנו ביותר בכל העולם.

את שיטת מונטסורי הגתה הרופאה האיטלקיה המנוחה מריה מונטסורי במאה ה-20. גישה חינוכית זו מבוססת על התיאוריה שנקודת המוצא לחינוך הילד צריכה להיות התמקדות הוליסטית באהבה ובהבנה.

"אהבה היא לילד כמו השמש לפרחים; לחם לא מספיק. הוא זקוק לחיבה כדי להיות טוב וחזק"

-קונספסיון ארנל-

המידע הבא יעזור לך ללמוד את העקרונות הבסיסיים של שיטת מונטסורי, כך שתהיה לך הזדמנות ליישם אותם עם ילדך.

טיפים למונטסורי

ילדים הם כמו ספוגים! השתמשו בזה לטובתם!

שיטת מונטסורי מציעה שלילדים קטנים יש את היכולת להזין את עצמם מהעולם הסובב אותם ללא הרף ובדרכים אינסופיות, ולמרות שהם אינם מודעים לכך, הם לומדים כל הזמן.

באחריות ההורים, כמו גם של החברה ובתי הספר שלה, להעניק לילדים סביבה מועשרת המציעה תורות וערכים מכל הסוגים – התנסויות שהם יכולים לעשות משלהם כדי לגבש את זהותם.

סקרנות היא נקודת המוצא לכל הזדמנות למידה

ילדים הם סקרנים מטבעם, והסקרנות הנלהבת הזו נותנת להם את הדחף שלהם לגלות, לשאול שאלות ולרצות לדעת על דברים מעבר למה שהעיניים שלהם יכולות לראות ולאוזניהם שומעות.

מבוגרים צריכים "להשתמש" בתכונה הזו שכל כך מיוחדת לגיל הינקות על מנת לחנך את ילדיהם ולעצב אותם לכל החיים.

מבוגרים לא צריכים לחכות עד שהסקרנות של הילד תציג את עצמה מעצמה, אלא לחפש אותה, לעורר אותה ולהפוך אותה לחלק מחיי היום-יום, כך שהילד יעורר את הלמידה.

את שיטת מונטסורי הגתה הרופאה האיטלקיה המנוחה מריה מונטסורי במאה ה-20
את שיטת מונטסורי הגתה הרופאה האיטלקיה המנוחה מריה מונטסורי במאה ה-20.

לאחר שהדבר יושג, ההורים צריכים לעזוב את ילדיהם לחקור בעצמם, ולהעמיד את מה שלמדו עד כה במבחן; לגלות תגליות משלהם ולהגיע למסקנות משלהם לגבי החוויות שחוו.

עידוד סקרנותו של ילדכם אינו אומר להסיר את התענוג בכך שתספרו לילדכם מה הוא ימצא, אלא זה נותן לילדכם את ההזדמנות ללמוד בעצמו, בזמן שאתם נשארים צעד אחד מאחור כדי להדריך אותו.

הדריכו את ילדכם בשיעורים ובערכים

אומרים שהבית הוא מקום הלמידה הראשון של הילד. משמעות הדבר היא, אם כן, שההורים הם המורים הראשונים והדמויות המשפיעות ביותר בחייו של ילד. מסיבה זו, תפקיד ההורים הוא להדריך את הילד, ולשמש דוגמה ומעצבים במהלך רבים מהשיעורים שילדכם לומד כל הזמן.

במכתש הידע הזה, הורים לא צריכים לשכוח להעביר את ערכי האהבה, היושרה והאחריות שתלמידם הקטן יזדקק להם עכשיו ובעתיד.

לספק סביבת למידה מגרה

אחד התמריצים שילד צריך כדי לרצות ללמוד קשור לסביבה בה הוא מתפתח ומתחנך.

שיטת מונטסורי מדברת על סביבה מוכנה בה המוחשי והבלתי מוחשי זורמים יחד, והיא מבוססת על אהבה, תחושת הביטחון של הילד, השלווה, היופי, ארגון כל מרכיבי הסביבה ומרחב נוח בכל הנוגע ל. תאורה, חום, הרמוניה עם הטבע...

תפקיד ההורים לספק לילדם לא מרחבים הנושמים שפע, אלא סביבות שבהן הילד מרגיש בטוח ומעורר למידה.

אוטונומיה וחופש להתחזק ולהיות בטוח יותר בעצמו

מרגע שהם קטנים, לפי גישת מונטסורי, יש ללמד ילדים להיות עצמאיים.

אוטונומיה במהלך הילדות מבוססת על היכולת שלילדים לעשות דברים בעצמם, למרות שלפעמים הילדים, בחיפוש אחר החום של אמם, נהנים שעושים משהו עבורם, ומאחלים לאמם לעשות זאת.

על פי שיטה זו יש לתת לילדים אחריות על מנת לדעת מהו מאמץ, ולקבל משימות המערבות אותם, באופן ישיר או לא, כדי שילמדו להיות חופשיים ועצמאיים.

פופולריים