מהי תשומת לב חיובית?

ההשפעה החשובה ביותר של שימוש בתשומת לב חיובית אצל ילדים היא שהיא מובילה לפיתוח תפיסה עצמית והערכה עצמית
עם זאת, ההשפעה החשובה ביותר של שימוש בתשומת לב חיובית אצל ילדים היא שהיא מובילה לפיתוח תפיסה עצמית והערכה עצמית בריאה.
תשומת לב חיובית, באמצעות מערכת יחסים חמה ואוהבת, עוזרת לילדים להרגיש מוערכים ובטוחים. המשך לקרוא כדי ללמוד הכל על הנושא הזה!

ילדים נמצאים בשלב של גדילה שבו הם זקוקים לתשומת לב רבה, במיוחד ממבוגרים. מסיבה זו, הם לפעמים נוקטים בהתנהגות רעה כדי למשוך תשומת לב, גם אם היא בסופו של דבר שלילית. לכן, יש צורך להשתמש בתשומת לב חיובית עם ילדים.

בדרך זו, אתה יכול לוודא שהם לא פונים להתנהגויות מחפשות תשומת לב. בנוסף, זה גם מקל על התפתחות אישית בריאה.

תשומת לב חיובית ותשומת לב שלילית: מה הם?

שבח וברכות ילד לאחר הופעה טובה, גילוי עניין בהישגיו, שימוש בביטויי חיבה ועידודם במשימותיו הם כמה דוגמאות למשמעות השימוש בתשומת לב חיובית.

באמצעות פעולות וחוויות כאלה, אתה אומר לילד שלך שהם חשובים. זה גורם להם להרגיש מוערכים, וזה אחד הצרכים העיקריים שלהם מרגע לידתם.

מצד שני, אם אתה לא מעריך וחוגג את ההישגים שלהם, כלומר אתה לא שם לב אליהם בצורה חיובית, ילדים יחפשו דרכים אחרות למשוך את תשומת הלב שלך.

לאור זאת, אם ילדים אינם מסוגלים לענות על צורך בסיסי זה בצורה חיובית, הם יחפשו דרכים שבהחלט ימשכו את תשומת הלב של המבוגרים: התנהגות רעה. לפיכך, אם אתה צועק ומרצה לילדים שלך, אתה משתמש בתשומת לב שלילית.

"לילדים יש צורך גדול יותר שיכירו ויקחו אותם בחשבון. כך הם ינסו למשוך תשומת לב בכל דרך שהיא, גם אם זו תשומת לב שלילית".

- גלוריה ג' רודריגז -

למרות שעדיף להעניק לילדים תשומת לב חיובית רוב הזמן, כפי שמציינת המומחית לחינוך לגיל הרך גלוריה ג' רודריגז, לפעמים קשה מאוד שלא ליפול למלכודת של חיזוק ולתגמל התנהגויות רעות. למשל, כשאתה מגיב רק אם הילדים שלך מתנהגים בצורה לא נכונה.

כיצד להשתמש בתשומת לב חיובית

אין ספק שזה מניע התנהגותי עיקרי אצל ילדים. לפיכך, המפתח הוא להעניק להם תשומת לב חיובית כאשר הם מתנהגים היטב ולהפסיק להשתמש בה במקרה של התנהגות בלתי הולמת.

לפי מה שאומרים פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת רוטגרס, מוריס ג'יי אליאס והפסיכולוגים סטיבן אי. טוביאס ובריאן ס. פרידלנדר, מבוגרים חייבים לנסות להפחית את כמות תשומת הלב השלילית שהם נותנים לילדים, שכן הדבר נוטה להגביר קונפליקטים בבית ומשפיע על העצמי -הערכה.

לפיכך, עליך ללמד את ילדך התנהגויות ספציפיות שהם יכולים לזהות כדרכים לקבל תשומת לב חיובית. במילים אחרות, חשוב שילדך ידע שאתה משבח את התנהגותו הטובה.

למה זה כל כך חשוב?

אליאס, טוביאס ופרידלנדר מניחים שככל שילדים יקבלו יותר תשומת לב שלילית, כך הם יהיו יותר חסרי ביטחון. לכן, זה יוביל אותם לנסות לקבל עוד יותר תשומת לב, מה שעלול להפוך לבעיה מכיוון שתשומת לב שלילית פחות מספקת.

עם זאת, ההשפעה החשובה ביותר של שימוש בתשומת לב חיובית אצל ילדים היא שהיא מובילה לפיתוח תפיסה עצמית והערכה עצמית בריאה. באמצעות תשומת לב חיובית, תוכלו לעזור לילדיכם לבנות דימוי עצמי בריא. במילים אחרות, אתה יכול לעזור להם להעריך את עצמם ולגרום להם להרגיש בטוחים ובטוחים יותר.