7 הסטריאוטיפים העיקריים על מתבגרים

7 הסטריאוטיפים העיקריים על מתבגרים
7 הסטריאוטיפים העיקריים על מתבגרים.
ישנם סטריאוטיפים רבים לגבי מתבגרים היוצרים תמונות שגויות לגבי מה שהם מסוגלים ולהשיג.

כמעט בהחלט, כשקוראים את הכותרת "7 הסטריאוטיפים העיקריים על מתבגרים", כנראה עולה בראש תמונה טיפוסית של השלב הזה. אבל האם זה חיובי או שלילי?

העניין הוא שאחת הבעיות הגדולות ביותר של גיל ההתבגרות היא שהדעות הקדומות שופעות סביבו. אלה יוצרים ציפיות שלא תמיד עולות בקנה אחד עם המציאות, אלא עם מה שאנחנו רוצים להאמין. ובטווח הארוך, מופק רעיון פיקטיבי שמהווה סטיגמה לצעירים שעוברים את גיל ההתבגרות.

בואו נסתכל קצת יותר על מה הסטריאוטיפים הללו וננסה לחזור על דרכם.

7 הסטריאוטיפים העיקריים על מתבגרים

להלן, נתאר כמה מהסטריאוטיפים הידועים ביותר שרודפים צעירים כיום.

1. הם מורדים

אנחנו אומרים שמתבגרים מרדנים כאילו מרד היה משהו זר ורחוק מהמציאות שלנו. משהו שאין לנו איתו קשר בחיים הבוגרים.

גיל ההתבגרות הוא שלב בו צעירים מבקשים לפתח את הזהות שלהם והדבר מרמז על מימוש מלא יותר של זכותם להחליט ולהביע את דעתם. אבל זה לא אומר שהם מרדנים. וגם אם היו, זה לא בהכרח יהיה רע.

בצורה כזו או אחרת, קטלוג של נער בצורה כזו הוא מיותר ואינו מאפשר לו לחזק את האוטונומיה שלו או לקבל החלטות בעצמם בביטחון.

2. הם עצלנים

במובן זה, אנו המבוגרים מדברים על העצלנות של ילדינו כאילו מדובר במשהו בלעדי לשלב זה של החיים. כאילו זה לא קיים בבגרות, כאילו אנחנו בעצמנו מעולם לא אפשרנו לכמה מנות להצטבר במטבח או התחמקנו ממחויבויות מסוימות.

טוב גם לשאול את עצמך מפני מה הם מתעצלים, שכן יש להם הרבה אנרגיה והם מסוגלים להתחייב ברצינות רבה לאותם עניינים שמעניינים ומעוררים אותם.

3. אין להם ערכים

זוהי דעה קדומה רווחת, במיוחד כאשר הערכים המסורתיים מוחזקים במתח.

לדוגמה, פעמים רבות אנו שומעים ביטויים כמו "ילדים כיום כבר לא מכבדים את הוריהם." עם זאת, כאשר מתבגר מתווכח או מתעמת עם אביו בגלל שהוא גס רוח לאמו, על איזה סוג של ערכים אנחנו מדברים? במשך דורות רבים, כבוד הולך יד ביד עם ציות ופחד דומם, לא עם שכנוע.

מה גם שבאותם קווים כמו הדעה הקדומה הקודמת, חלק מהמתבגרים מחויבים למדי למטרות רבות, מה שמשמש עדות לדבקות בערכים מסוימים. לדוגמה, הגנה על בעלי חיים, שוויון מגדרי, הגנה על כדור הארץ, בין היתר.

4. הם קונפליקטים

עוד אחד מהמיתוסים הנפוצים ביותר הוא שצעירים מתעמתים רק בגלל. אם נוסיף גם כמה מרכיבים נוספים, כמו מעמד חברתי, מוצא אתני ומגדר, התמונה המתקבלת היא קטלנית. ולמרבה הצער, זה נוטה לפגוע עוד יותר בשחורים צעירים, אלה מהמעמדות הפופולריים, או כאלה שלובשים בגדים מסוימים.

מה שקורה לעתים קרובות הוא שממסגרת המתמקדת במבוגרים, מי שמפעיל תפקידי סמכות לא אוהב להתעמת או לאתגר אותם. הרבה פחות על ידי אלה שיש להם תפיסות אחרות של העולם או על ידי אנשים עם מעט ניסיון, כמו מתבגרים.

ישנם סטריאוטיפים רבים לגבי מתבגרים היוצרים תמונות שגויות לגבי מה שהם מסוגלים ולהשיג
ישנם סטריאוטיפים רבים לגבי מתבגרים היוצרים תמונות שגויות לגבי מה שהם מסוגלים ולהשיג.

אבל פעמים אחרות, זה מופיע כאשר ההורים חסרים את הכישורים להציב גבולות באסרטיביות.

5. הם לא יציבים

לגיל ההתבגרות יש אתגרים משלו, שכן שינויים מתרחשים בכל הרמות. זה כרוך בלחצים וחוויות מסוימות מאוד שיכולות ללכת יד ביד עם תנודות רגשיות. אבל זה לא הופך אותם לבלתי יציבים. זה רק אומר שהם עדיין מתפתחים.

6. הם מושפעים בקלות

נכון שבגיל ההתבגרות, קבוצות השווים רוכשות חשיבות רבה ולפעמים הקבלה גוברת על הבידול. להיות חלק מקבוצה זה חשוב וזה אומר לנוע עם הזרם.

אולם כל זה הינו חלק מתהליך רגיל ועל המבוגרים המפנים לדעת כיצד ללוות ואיזה כלים להעניק.

שוב, כדאי להקדיש רגע לביקורת עצמית ולשאול את עצמנו אם החברה, באופן כללי, לא מושפעת בקלות גם: פרסום, צריכה, תמונות של מה שאנחנו אמורים להיות, בין היתר.

אם נצליח להתעלות מעל דעות קדומות, נוכל להודות שגם לנו המבוגרים יש את התכונות שאנו מציינים כסטריאוטיפים שליליים לגבי מתבגרים.

7. הם בטלפונים הניידים שלהם כל היום

נכון שבדרך כלל השימוש בטכנולוגיה בשלב זה מוגזם וזה מביא לבעיות קשב, ריכוז ותקשורת בין משפחות. עם זאת, עלינו להכיר בכך שזה משהו שמשפיע על החברה כולה (אפילו בגיל צעיר) ושעלינו לקבוע כללים לגבי השימוש המתאים לכולם. ראוי להבהיר כי האיסורים אינם יעילים ואינם חינוכיים.

אין רק גיל התבגרות אחד

כפי שאנו יכולים לראות, ישנן דעות קדומות רבות וסטריאוטיפים שליליים לגבי מתבגרים, אך עלינו להכיר בהן ולהטיל ספק בהן.

זה לא אומר ניתוק צעירים מהאחריות שלהם, וגם לא צריך להתעלם מהקשיים של השלב הזה. במקום זאת, מדובר בהבנה שקריאות סטריאוטיפיות כבר אינן מספיקות.

הבעיה העיקרית עם הדעות הקדומות הללו היא שהן קושרות אותנו למציאות אחת, שהיא בדרך כלל תפיסה די פשטנית ולא הוגנת. בנוסף, בשלבי מפתח של בניית זהות, סטריאוטיפים יכולים להוות סטיגמה ולהגביל את הפוטנציאל של צעירים.

הרי המוטיבציה של מתבגרים תלויה במידה רבה במה שהם מקבלים מהסביבה. ואם הם ישמעו כל היום שהם עצלנים ומרדנים, עד כמה הם יהיו להוטים לשנות את התמונה השורשית הזאת?

מסיבה זו, חשוב שהחברה כולה תבחן את האמונות והתפיסות שלה לגבי גיל ההתבגרות, שהוא הרבה יותר מגוון ממה שאנחנו חושבים. לא כל הצעירים יכולים להרשות לעצמם להתעצל, מכיוון שרבים חייבים לצאת לעבוד כדי לעזור למשפחותיהם.

בנוסף, אסור לשכוח את האופן בו החיברות משפיעה על אותן אמונות ומחשבות שאנו מפנימים מגיל צעיר וכי אלו מגדירות את הדרך בה אנו מפרשים את העולם.