הרחבת כליות אצל תינוקות שזה עתה נולדו

הרחבת כליות אצל תינוקות שזה עתה נולדו היא מצב הגורם לשינויים בכליות
הרחבת כליות אצל תינוקות שזה עתה נולדו היא מצב הגורם לשינויים בכליות, באגן ובגביעים וברקמת הגוף עצמה.
הרחבת כליות היא אחת הפתולוגיות הנפוצות ביותר אצל תינוקות שזה עתה נולדו. בגלל זה, אנחנו הולכים לספר לך את כל מה שאתה צריך לדעת במאמר זה.

במאמר זה, אנו הולכים לספר לך את כל מה שאתה צריך לדעת על הרחבת כליות אצל תינוקות שזה עתה נולדו.

הרחבת כליות, או הידרונפרוזיס, אצל תינוקות שזה עתה נולדו היא שכיחה. תינוקות רבים נולדים עם בעיה זו, אך לרוב היא חולפת מעצמה. עם זאת, אם זה לא קורה, ניתוח הוא הדרך היחידה להסיר אותו לחלוטין.

הרחבת כליות ביילודים

הרחבת כליות אצל תינוקות שזה עתה נולדו היא מצב הגורם לשינויים בכליות, באגן ובגביעים וברקמת הגוף עצמה. זה מגיע כתוצאה מחסימה בחיבור של אגן הכליה והשופכן. לחסימה יכולות להיות מספר סיבות. הרחבת כליות היא כאשר האיברים הללו אינם מבצעים את עבודתם כהלכה - עבודת סינון הפסולת מהדם ליצירת שתן.

ברוב המקרים, הידרונפרוזיס אינו מראה תסמינים. עם זאת, כאב, אי נוחות באזור הכליות, דם בשתן או זיהום הם חלק מהסימנים הנפוצים ביותר, בהתאם לגורם החסימה. רופאים ירשמו אנטיביוטיקה במקרה של זיהום.

כמו כן, טיפול כירורגי רדיקלי, כלומר הסרת הכליה, הוא האפשרות הטובה ביותר כאשר הכליה אינה מתפקדת כלל או שיש לה מעט תקווה להיות מסוגלת לבצע את תפקידיה הטבעיים.

ניתוח פחות דרסטי נועד לפתור את בעיית החסימה ולמנוע הידרדרות מתקדמת של רקמת הכליה. למרבה המזל, לא צריך לדאוג יותר מדי, שכן אחוז הילדים הזקוקים לניתוח קטן מאוד.

פתולוגיה זו יכולה להשפיע על כליה אחת או על שתיהן. כפי שאתן מתארות לעצמכן, תמיד עדיף לזהות התרחבות במהלך ההריון, שכן כך הרופאים יידעו על הבעיה בלידה ויוכלו להתמודד איתה בהתאם.

ברוב המקרים של הידרונפרוזיס חל שיפור אוטומטי במהלך השנתיים הראשונות לחייו של הילד.

מצב שכיח מאוד ביילודים

אצל תינוקות שזה עתה נולדו היא שכיחה
הרחבת כליות, או הידרונפרוזיס, אצל תינוקות שזה עתה נולדו היא שכיחה.

למרבה הצער, הרחבת כליות היא אחת ההפרעות הבולטות ביותר בעובר, במיוחד במהלך אולטרסאונד טרום לידתי. ברוב המקרים, אין הסבר לגורם למצב זה. בגלל זה, הטיפול האמיתי היחיד הוא מעקב אחר הכליה של הילד.

רופאים מדרגים הידרונפרוזיס אצל ילד מ-1 עד 4, מקל לחמור. הגרסה הקלה יכולה להיעלם בקלות בלידה, או לפני גיל שנתיים. הרופא עשוי לרשום מנה יומית מונעת קטנה של אנטיביוטיקה במהלך תקופה זו על מנת למנוע זיהום ונזק לכליות.

במקרים מסוימים, חשוב גם לבצע בדיקות על מנת לקבוע אם הידרונפרוזיס נגרמת ממצבים אחרים, כגון ריפלוקס שתן או חסימה. תינוקות עם מצבים אלה צריכים להיות במעקב ולטפל באופן קבוע עם טיפול רפואי ספציפי.

מה גורם להתרחבות הכליות?

כעת נספר לכם מהן הסיבות השכיחות ביותר להתרחבות הכליות בילודים.

1. חסימה של צומת השופכן

סיבוך זה פוגע בדרך כלל רק בכליה אחת וברוב המקרים משפיע על עוברים זכרים. זה כמעט תמיד מולד והוא הגורם להידרונפרוזיס ראשוני. זה נגרם על ידי מכשול בשופכן. הרופאים יאשרו את האבחנה על ידי בדיקה ספציפית לאחר לידת הילד.

2. חסימה של מסתם השופכה האחורי

סיבוך שני זה עלול להיות חמור, תלוי במידת החסימה. קרום בשופכה מאט, או חוסם לחלוטין, את זרימת השתן, וזה, בתורו, משפיע על מערכת השתן כולה. יש התרחבות של שלפוחית השתן עם התעבות של דפנות, והתרחבות של הכליה והשופכן. השם שניתן לזה הוא megaureter.

3. ריפלוקס Vesicoureteral

סיבה שלישית ואחרונה זו היא עלייה בשתן הכלול בשלפוחית השתן הולכת לכיוון אחת או שתי הכליות. סיבוך זה הוא תוצאה של חריגה פיזיולוגית במערכת אנטי-ריפלוקס.

ברוב המקרים, זה נגרם בגלל זווית לא מספקת בנקודה שבה השופכן נכנס לשלפוחית השתן. זה מונע מהשופכן וממערכת האנטי-ריפלוקס להיסגר לחלוטין במקביל לכיווץ שלפוחית השתן.

לפני שנסיים, רצינו להזכיר לכם שמכיוון שהכליות נראות מהשבוע ה-17 או ה-18 להריון, מרכזים רפואיים רבים יציעו נתונים על הרחבת כליות בילודים לפני הלידה. בכל מקרה, לא צריך לדאוג יותר מדי, שכן ברוב המקרים ניתן לטפל בהתערבות רפואית.