בדיקות דם לילדים: מה כדאי לדעת

במאמר זה נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על בדיקות דם בילדים
במאמר זה נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על בדיקות דם בילדים.
בדיקות דם לילדים יכולות לתת לנו מידע רב על בריאותם. אנו נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת עליהם.

בדיקות דם הן בדיקות מעבדה. לפעמים, הם נחוצים כדי לספק לרופאי ילדים מידע נוסף על מצבו הבריאותי של הילד או כדי לבצע אבחנות מדויקות יותר. במאמר זה נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על בדיקות דם בילדים.

מהי בדיקת דם?

בדיקת דם היא בדיקת מעבדה המבוצעת מדגימת דם שנלקחה מהאדם. בבדיקות אלו איש המקצוע ימדוד את החומרים השונים המרכיבים את הדם.

בדרך כלל, כאשר רופא מבקש בדיקת דם, הוא לא מבקש למדוד כל חומר בודד. בדיקות מעבדה מתבקשות בדרך כלל על סמך הבדיקה הקלינית והגופנית של הילד.

ניתוח המרכיבים התקינים של הדם כבר ייתן לנו מידע רב על מצב בריאותו של מישהו. עם זאת, אנשי מקצוע יכולים לבצע גם בדיקות אחרות עם דגימת דם.

איזה מידע נותנות לנו בדיקות דם?

הפרמטרים הנמדדים ביותר הם:

 • המוגרם: הם מודדים את המרכיב התאי של הדם. הם יכולים לקבוע אם יש לך אנמיה או זיהומים אחרים.
 • קרישה: זה חשוב לפני כל ניתוח או במקרה של מחלות מסוימות.
 • פרופיל שומנים: מציין את רמת הטריגליצרידים והכולסטרול.
 • חלבונים המעידים על זיהום או דלקת.
 • גלוקוז בדם: חשוב להעריך את ניהול הגלוקוז בדם. זה יכול להצביע על סוכרת.
 • אנשי מקצוע עשויים להסתכל על תפקודי איברים מסוימים, כגון כליות או כבד.

איך הם מבצעים אותם?

לגבי בדיקות דם לילדים, כדאי לדעת
לגבי בדיקות דם לילדים, כדאי לדעת.

לצורך ביצוע בדיקת דם, איש המקצוע יקלוט דגימת דם. תהליך החילוץ לא מאוד נעים, אבל הוא גם לא מאוד כואב. מומחה ישאב דם מוריד, בדרך כלל כזה שנמצא בזרוע, עם מחט קטנה. הם ישתמשו במחט עדינה יותר לילדים מזו שבה הם משתמשים למבוגרים. לאחר מכן, הם ישאבו את הדם עד שתהיה להם את הכמות שהם צריכים, אשר תלויה בסוג הניתוח.

למרות שזה תהליך מהיר, ולוקח רק כמה דקות להשלים, יש ילדים שמאוד מפחדים ממנו. זה יכול להיות בגלל הסביבה של מרכז הבריאות או בית החולים, המחט, הצוות הרפואי וכו'.

לכן, חשוב שתכינו את ילדכם מראש על ידי הרגעתם ותודיעו לו שזה יהיה מהיר. בנוסף, אפשר להזכיר להם שההליך הכרחי ושככל שהם יהיו רגועים יותר, זה יכאב פחות.

בדרך כלל, ההורה, או מי שמלווה את הילד, יוכל להישאר עם הילד בזמן שהמומחה שואב את דמם. כמו כן, זה עשוי להועיל לילד להסיט את מבטו מהמחט כאשר הם מחדירים אותה. לעתים קרובות, אם הילד מסתכל על המחט, הם מגדילים את הסיכוי לתחושת מצוקה או לסחרחורת ולהתעלף.

קרא עוד: בדיקות טרום לידתיות בשליש השלישי להריון

מתי יש צורך בבדיקות דם לילדים?

אין הוכחות מדעיות הממליצות על ביצוע בדיקות דם לילדים בריאים במהלך הבדיקות השגרתיות שלהם אצל רופא הילדים. עם זאת, יהיו מקרים רבים שבהם, מסיבה מסוימת, רופא הילדים או המומחה ירצו לבצע בדיקת דם. כמה מהמצבים הנפוצים ביותר הם:

 • היפרכולסטרול משפחתי (הנגרמת גנטית רמות כולסטרול גבוהות).
 • סוכרת ומחלות מטבוליות אחרות.
 • מחלות כרוניות והורמונליות.
 • לשלוט ברמת תרופות מסוימות, כגון תרופות אנטי אפילפטיות.
 • ליקויים חיסוניים.
 • ילדים חולי סרטן.

לגבי בדיקות דם לילדים, כדאי לדעת...

למרות שהן אינן נכללות בבדיקות השגרתיות של ילדכם הבריא, בדיקות דם יכולות לרוב לספק לנו מידע רב על מצב בריאותו. המומחה יהיה זה שיחליט מתי נכון להזמין בדיקת דם ובאילו פרמטרים יש לבדוק.

פופולריים