כיצד מגע עם הטבע משפיע על ילדים?

כמות הזמן שהילדים מבלים בחוץ ובמגע עם הטבע ועם יצורים חיים אחרים הולכת ופוחתת
ככלל, כמות הזמן שהילדים מבלים בחוץ ובמגע עם הטבע ועם יצורים חיים אחרים הולכת ופוחתת.
קצב החיים בערים הגדולות משפיע על הזמן שאנו מבלים בחוץ, במיוחד עבור ילדים. עם זאת, למגע עם הטבע יש מספר השפעות חיוביות.

ככלל, כמות הזמן שהילדים מבלים בחוץ ובמגע עם הטבע ועם יצורים חיים אחרים הולכת ופוחתת. למרות היתרונות הרבים של מגע ישיר עם הטבע לילדים, חיי היומיום שלהם מועברים לרוב בין ארבעה קירות. מה שכן, הזמן שהם מבלים בתוך הבית מורכב יותר ויותר מחשיפה למסכים אלקטרוניים.

האם אנו זקוקים למגע עם הטבע?

מחנכים כמו מרתה לופז, מריו וגה ולוסיה לורן מתייחסים לפחד שמכונה "ביופוביה". במילים אחרות, הפחד או הדחייה של העולם הטבעי, מתפשט כעת. וזה מגיע לאוכלוסייה הצעירה יותר, וזה בעייתי בהתחשב עד כמה חשוב המגע עם הטבע לילדים.

מצד שני, לעומת זאת, יש לנו מה שמכונה "ביופיליה". לפי הסוציוביולוג אדוארד אוסבורן וילסון, זהו הצורך להתקרב לצורות חיים אחרות.

במילים אחרות, ביופיליה היא משיכה מולדת לחיים ולטבע על כל ביטוייה. מגע עם הטבע הוא, אם כן, צורך אנושי.

כמו כן, עבור וילסון, זה סימן לבריאות נפשית ופיזית. הוא טוען שמגע עם מינים אחרים, בין אם בעלי חיים או צמחים, יכול לייצר שינויים חיוביים וחשובים בבריאות, בידע וברווחה הכללית.

"כל האנשים, אבל בעיקר ילדים, זקוקים לטבע, אנו מרגישים משיכה אליו באופן ספונטני ובמגע שלו אנו מתפתחים בצורה הבריאה ביותר בכל הרמות".

- לוסיה לורן -

כעת, בהתבסס על האיום של נטיות ביופוביות שנוצרות בימינו, עלינו להעדיף ביופיליה. הסיבה לכך היא ההשפעה החשובה שיש לה על ההתפתחות הפיזית, הרגשית, הנפשית והחברתית של אנשים.

מהם היתרונות של מגע עם הטבע בילדות?

האינטראקציה של ילדים עם הטבע משפיעה ישירות על בריאותם הפיזית והקוגניטיבית:

  • עלייה ברמות ויטמין D. לילדים שמבלים יותר זמן בחוץ יש פחות סיכון לבעיות עצם עתידיות, מחלות לב או סוכרת מאשר אלה שלא.
  • ירידה בסיכון לקוצר ראייה. על פי דו"ח של הפדרציה הלאומית לחיות בר, מגע עם החוץ מחזק את הראייה למרחקים ארוכים של ילדים.
  • התפתחות רגשית טובה יותר. מרחבים ירוקים ומגע עם יצורים חיים אחרים מפחיתים את רמות החרדה והמתח של ילדים.
  • שיפור איכות השינה של הילדים. לדברי מומחה החינוך הסביבתי קווין קויל, מינונים קבועים של אור טבעי בהיר עוזרים לילדים להישאר פעילים יותר במהלך היום. זה, בתורו, מקל עליהם להירדם.
  • הטבע גורם להם לחשוב. האינטראקציה עם הסביבה הטבעית יוצרת סדרה של מצבים מעוררים המפעילות יצירתיות וריכוז אצל ילדים, תוך פיתוח כישורי הסתגלות שלהם.

בקיצור, סביבות טבעיות ומגע עם יצורים חיים אחרים משפיעים על בריאות הילדים, ובכך מובילים להתפתחות חיובית ומאוזנת. ראוי גם להזכיר שאין ספק שהטבע נותן לילדים את ההזדמנות להיות מודעים ומחויבים לתרום לפיתוח עולם בר-קיימא יותר.