הטיפול התזונתי באמנוריאה

כדאי לפנות גם לתזונאי שיוכל להצביע טוב יותר על הטיפול התזונתי באמנוריאה
לאחר מכן, כדאי לפנות גם לתזונאי שיוכל להצביע טוב יותר על הטיפול התזונתי באמנוריאה.
המחזור החודשי של האישה הוא מהותי בכל הנוגע לרבייה ולסילוק רעלים. לכן, חשוב לדעת על הטיפול התזונתי באמנוריאה (היעדר מחזור).

אמנוריאה היא העדר מחזור - או מחזור של אישה - במשך יותר מ-6 חודשים ללא סיבה אורגנית או אנטומית. זה נוטה להיות תוצאה של רמות מתח גבוהות, צריכת קלוריות נמוכה או תרגול מתמיד של פעילות גופנית אינטנסיבית. למרות שזה אולי לא נראה כך, אמנוריאה משנה את תפקוד הגוף ומגבירה את איבוד מסת העצם. לכן, הטיפול התזונתי באמנוריאה הופך לגורם חיוני בשיקום המחזור החודשי.

אמנוריאה: סיבות תכופות

לפני שתדאג לגבי הטיפול התזונתי הנכון באמנוריאה, תחילה עליך להבין את הגורמים להפרעה זו.

ראשית, יש לזכור כי אמנוריאה שכיחה מאוד בקרב ספורטאיות ומתבגרות עם הפרעות אכילה. זה נפוץ גם בקרב נשים שמקפידות על דיאטה היפוקלורית ואלו עם רמות מתח גופניות ורגשיות גבוהות.

ברמה הפיזית, הפרעה זו משנה את היקף ותדירות ההורמונים שאחראים על הביוץ, כגון LH, FSH ואסטרדיול. במקביל, רמות הקורטיזון עולות ורמות TSG ו-t3 יורדות. יתרה מכך, מחקר גילה רמות לפטין נמוכות. הורמון זה מפחית את התיאבון ומהווה סמן למאגרי אנרגיה.

במקביל, גרלין עולה, מה שמגביר את התיאבון של האישה. וההיפך נכון לגבי פרולקטין ומלטונין, ששניהם יורדים.

עם הזמן, צפיפות המינרלים של העצם פוחתת ועלולה להוביל לאוסטאופניה ואוסטיאופורוזיס. עם כל ההשפעות השליליות הללו בחשבון, אנו רוצים לספר לכם על הטיפול באמנוריאה באמצעות תזונה.

הטיפול התזונתי באמנוריאה

צריכת קלוריות מספקת, גורם מפתח בטיפול תזונתי באמנוריאה

הגוף שלך צריך אנרגיה וחומרי מזון על מנת לבצע מספר פונקציות שונות. לכן, אם הגוף לא מקבל את האנרגיה והחומרים התזונתיים שהוא צריך, הוא יתחיל לתעדף פונקציות מסוימות על פני אחרות.

לכן, עדיף להגדיל את צריכת הקלוריות שלך - בהדרגה, כי מערכת העיכול שלך צריכה להסתגל מחדש. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי מתן 250-300 קק"ל ליום.

צריכת שומנים ודגנים מלאים

הטיפול התזונתי באמנוריאה
הטיפול התזונתי באמנוריאה.

נשים עלולות להימנע מאכילת שומנים ופחמימות מחשש לעלות במשקל, והדבר עלול להוביל לאמנוריאה. עם זאת, שומנים איכותיים (בלתי רוויים) למעשה עוזרים לסנתז את ההורמונים המעורבים במחזור החודשי. במקביל, הם מווסתים דלקת, ועוזרים להפחית את סמני הלחץ בדם.

יתרה מכך, אלו הם אבות המזון המספקים לגוף את כמות האנרגיה הגדולה ביותר. לכן, באכילתם קל יותר להגיע ליעד היומי של תוספת של 250-300 קק"ל. בחרו אגוזים, אבוקדו וזיתים, והשתמשו בשמן זית לבישול והלבשת מנות.

כשמדובר בפחמימות, עדיף להחליף דגנים מזוקקים בדגנים מלאים. אתה יכול אפילו לבחור בקטניות.

ויטמין D וחומרים מזינים אחרים לבריאות העצם

בדיוק כפי שציינו קודם, אמנוריאה ממושכת מסכנת את בריאות העצם. הסיבה שנשים מאבדות מסת עצם היא בגלל חוסר באסטרוגן וחומרי תזונה קושרים סידן. בין אלה ויטמין D, ויטמין K ומגנזיום.

מצד אחד, ויטמין D אחראי על ספיגת הסידן בתזונה דרך המעי. אז, אנחנו צריכים לקבל את הרמות הנכונות של ויטמין זה. איך נוכל להשיג את זה? באמצעות חשיפה רציפה ומבוקרת לשמש ובאמצעות תוספי d3. מה שכן, נוכל לשלב חשיפה לשמש עם דגים שמנים, מוצרי חלב, ביצים, פטריות ואבוקדו יחד עם שמן זית.

במקביל, ויטמין K ומגנזיום מתערבים בייצור אוסטאוקלצין, ההורמון האחראי על יצירת העצם. מקורות לויטמין K הם מוצרי חלב, קראוט חמוץ (כרוב מותסס) ונאטו (סויה מותסס). כמו כן, מקורות מגנזיום כוללים עלים ירוקים, שעועית פינטו, סויה ואגוזים.

גורמים אחרים המעורבים באמנוריאה

מלבד ביסוס מחדש של צריכת הקלוריות שלך וסיפוק הצרכים התזונתיים שלך, עליך גם להפחית את רמות הלחץ הנוכחיות שלך. קודם כל, תצטרך להפחית את מספר הזמן שאתה מקדיש לפעילות גופנית, כמו גם את האינטנסיביות.

שנית, אולי כדאי לשקול טיפול פסיכולוגי על מנת לנהל את הרגשות שלך ולקבל את הגוף שלך.

לבסוף, עליך לדעת שבריאות הווסת היא נדבך בסיסי להישרדותנו. לכן, ברגע שאתה מזהה סימן לאמנוריאה בעצמך או בבתך, עליך לפנות לרופא נשים. לאחר מכן, כדאי לפנות גם לתזונאי שיוכל להצביע טוב יותר על הטיפול התזונתי באמנוריאה.

פופולריים