שינויים מוחיים אצל נשים במהלך הווסת

שינויים במוח במהלך הווסת
שינויים במוח במהלך הווסת.
ממש כמו בהריון, גם המוח של נשים משתנה בזמן הווסת. שינויים בייצור ההורמונים משפיעים לא רק על מצב הרוח, אלא גם גורמים לשינויים במוח.

עם השנים התברר כי המוח של האישה משתנה בזמן הווסת. זה מה שגורם לשינויים במצב הרוח ותסמינים אחרים.

השינויים שעוברים גופן של נשים במהלך המחזור החודשי היו נושא להערות רבות מאז ימי קדם. עבור אפלטון, ההיסטריה נגרמה על ידי רחם המתאבל על חוסר ההתעברות.

שינויים במוח במהלך הווסת

הסיבה לשינויים הללו היא פשוטה מאוד: הורמונים. נשים חוות שינויים משמעותיים במהלך החודש עקב רמות ההורמונים השונות בגופן.

השינוי הזה בא לידי ביטוי בעיקר במצב הרוח של האישה, רמות החרדה, וכמה כישורים ספציפיים, כגון שטף דיבור. התהליך שונה לחלוטין אצל כל אישה. לפיכך, אי אפשר לקבוע עקרונות אוניברסליים לכל הנשים.

עם זאת, שינוי זה בהתנהגות הנשית נובע לא רק מהורמונים, אלא גם משינויים במוח. מוחה של אישה משתנה במהלך הווסת עקב תנודות אסטרוגן המשפיעות על ההיפוקמפוס.

ההיפוקמפוס הוא החלק במוח השולט בזיכרון, במצב הרוח ובתגובה לגירויים מסוימים. מסיבה זו, סביר להניח שנשים יהפכו קצת יותר חסכנות ואולי אפילו מגושמות.

איזה חלק במוח משתנה בזמן הווסת?

ההערכה היא שחלקי המוח שעוברים שינויים במהלך הווסת הם במיוחד ההיפוקמפוס, האמיגדלה, החומר האפור והחומר הלבן.

כל חלק במוח, בשילוב עם הורמונים כמו אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון, שולט בהתנהגותן של נשים בשלב זה של המחזור החודשי. ניתן לסכם כמה היבטים כך:

היפוקמפוס

עליית רמות האסטרוגן משפיעה על ההיפוקמפוס במונחים של קישוריות סינפטית. שינוי זה של עד 25% קשור לזיכרון לטווח קצר ולקבלת החלטות.

המוח של נשים עובר מספר שינויים במהלך הווסת.

עם השנים התברר כי המוח של האישה משתנה בזמן הווסת
עם השנים התברר כי המוח של האישה משתנה בזמן הווסת.

מסיבה זו, במהלך המחזור שלהן, נשים נוטות להיות פחות אימפולסיביות ולקבל החלטות טובות יותר. לפיכך, לא הכל שלילי. שינויים אלו מובילים לשיפור הזיכרון ואחסון המידע, המאפשרים להם לבנות חוויות מנקודות מבט שונות.

אמיגדלה

האמיגדלה מווסתת רגשות, פחד ואת התגובות לגירויים אלה. תנודות ברמות האסטרוגן, הפרוגסטרון והטסטוסטרון יכולות לעורר ייצור אנדורפינים במהלך הימים הראשונים של הווסת של האישה. זה מאשר מדוע נשים מסוימות מרגישות יותר אנרגטיות ומאושרות במהלך הווסת שלהן.

מצד שני, ייצור נמוך של אנדורפינים עלול להוביל לעצב ולרגשות לא מאוזנים. ייצור הורמונים נשי נמוך זה משפיע גם על היכולת לבנות קשרים חברתיים, היבט שרוב הנשים מאוד מיומנות בו.

"השינוי בהתנהגות האישה נובע לא רק מהורמונים, אלא גם משינויים במוח."

חומר אפור ולבן

החומר האפור מורכב מגופי תאים, בעוד החומר הלבן מורכב מרקמות עצבים. שניהם סובלים משינויים במהלך הווסת.

הם מגדילים את נפחם בזמן תסמונת קדם וסתית ובכך מגדילים את יכולתם להעביר כאב פיזי. זו הסיבה ששמונה מתוך 10 נשים סובלות מכאבים והתכווצויות לפני המחזור.

שינוי זה מוביל גם לקושי בריכוז ובביצוע משימות נפוצות. עבור נשים רבות, הכאב הזה באמת מגביל את חיי היומיום שלהן.

הווסת והמוח

שינויים אלו עושים את ההבדל בין גברים לנשים. בשל שינויים אלו, הקהילה הרפואית מסור לחקר המחזור החל משנות ה-30 לערך.

המחזור החודשי משפיע על יכולתן של נשים לבצע כל מיני פעילויות. לחיוב או לשלילה, המחזור החודשי גורם לגל של רגשות שלעתים קרובות מבלבל את האנשים במעגלים הפנימיים של נשים.

לסיכום, שינויים במצב הרוח נגרמות מהשינויים שעובר המוח בזמן הווסת. כמו כן, תנודות בייצור ההורמונים משלימות את הסצנה המשתנה במהירות מרגע אחד למשנהו.

אל תרגיש אשמה על השינויים האלה! במקום זאת, תהנה מהיתרונות שמגיעים עם כל תחושה חדשה.