תיאוריית הקונסטרוקטיביזם החברתי: הבסיס ללמידה

על פי תיאוריית הקונסטרוקטיביזם החברתי
על פי תיאוריית הקונסטרוקטיביזם החברתי, למידה מורכבת מבנייה על מה שאתה כבר יודע ועל האינטראקציות שלך עם אחרים.
על פי תיאוריית הקונסטרוקטיביזם החברתי, למידה מורכבת מבנייה על מה שאתה כבר יודע ועל האינטראקציות שלך עם אחרים.

לאורך ההיסטוריה, חוקרים הניחו תיאוריות שונות כדי להסביר כיצד בני אדם רוכשים למידה חדשה. תיאוריית הקונסטרוקטיביזם החברתי היא אחת השלמות והמעניינות ביותר. ומעל לכל, זה אחד הישימים ביותר בשגרת היום של ילדים, הן בבתי הספר והן בבית.

לב ויגוצקי, פסיכולוג רוסי מוביל בתחום התפתחות הילד, היה המבשר של גישה זו. בהסתמך על תרומותיו של ז'אן פיאז'ה (דמות בולטת נוספת בחקר הילדות), הוא פיתח חזון כיצד לסביבה החברתית של ילד יש השפעה עצומה על הלמידה שלהם.

מה זה קונסטרוקטיביזם?

ככל שהפסיכולוגיה ההתנהגותית הפכה פופולרית יותר, אנשים החלו לטעון שכל התנהגות נקבעת על ידי גירויים. ניתן לשנות התנהגויות בהתאם למרכיבים הקודמים לה ולהשלכות שלאחריה. למעשה, ייתכן שהטכניקות הנוכחיות שאנשים משתמשים בהן כדי לשנות התנהגות של ילדים מבוססות על הרעיון הזה: חיזוק, חסכון אסימונים, הכחדה.

עם זאת, כשזה מגיע לתיאוריית הקונסטרוקטיביזם, הקשר הזה בין גירויים ותגובות אינו מספיק. התיאוריה קובעת שאי אפשר להסביר את הלמידה של ילד רק במונחים אלה, כי הלמידה היא משימה פעילה וסובייקטיבית. בנוסף, הלמידה מחייבת את השתתפות הילד והמאפיינים שלו יכולים להשפיע עליה.

החשיבות של תוכניות

אחת המצוות החשובות ביותר של תיאוריה זו היא שלמידה אינה מבוססת על כלום. הילד קולט כל פיסת מידע חדשה ומנתח אותה על סמך מה שהוא כבר יודע. עם כל ניסיון חיים, הילד צובר ידע ויוצר תוכניות משלו. לאחר מכן, תוכניות אלה משפיעות על האופן שבו הם רואים את המציאות.

לדוגמה, ילד ישתמש בניסיון שלו כדי ליצור תפיסה משלו לגבי משפחה. חלקם עשויים לראות גרעין משפחתי הכולל אב, אם וילד. עם זאת, ישנם ילדים שעשויים לראות מציאות אחרת. למשל, משפחות עם מספר ילדים, הורים חד הוריים או הורים הומוסקסואלים.

כשזה יקרה, הילד יגש למידע החדש באמצעות התוכנית שכבר יש לו. לאחר מכן, כשהם מבינים שהמידע החדש לא מתאים לתכנית שלהם, הם ישנו את התכנית שלהם כך שתכלול את כל המידע החדש.

מה מוסיפה תיאוריית הקונסטרוקטיביזם החברתי?

תיאוריית הקונסטרוקטיביזם החברתי היא אחת השלמות והמעניינות ביותר
תיאוריית הקונסטרוקטיביזם החברתי היא אחת השלמות והמעניינות ביותר.

ויגוצקי לוקח את כל הרעיונות האלה מהקונסטרוקטיביזם, אבל מוסיף אלמנט מהותי: סוציאליזציה. לדבריו, הסביבה החברתית של הילד משפיעה רבות על התפתחותו הקוגניטיבית. זה אומר שהם לומדים הכל דרך האינטראקציות שלהם עם אחרים.

למשל, אנחנו מתחילים לדבר כי ההורים שלנו מדברים איתנו. אנו מתחילים לחשוב כי אנו רואים אחרים משתמשים בהיגיון סביבנו. לכן, אם לא היו לנו אנשים אחרים בסביבה שלנו, הלמידה הזו לא הייתה אפשרית.

ישנם מספר מקרים מתועדים של ילדים שגדלו עם מחסור חברתי חמור. חלק מהמחקרים מכנים אותם "ילדי פרא". הסיבה לכך היא שהלמידה וההתפתחות שלהם הוגבלו מאוד בגלל חוסר סוציאליזציה.

כיצד ליישם את תיאוריית הקונסטרוקטיביזם החברתי

אם אתם רוצים להקל על הלמידה לילדיכם, עליכם לוודא שהלמידה שלהם היא תהליך פעיל וחברתי. קריאת המידע או שמיעתו ממורה לעולם לא תהיה יעילה כמו לאפשר לקטנטנים שלך ליישם את המידע ולהתנסות.

בנוסף, הם יצטרכו לבדוק את התוכניות שלהם מול המציאות כדי לראות היכן הם עשויים להיות חסרים. לאחר מכן, הם יכולים לבצע את השינויים הדרושים.

אתה לומד על ידי חיים, ניסויים, התבוננות ומעורבות. שימוש מעשי במידע תמיד יוביל לידע משמעותי יותר מאשר שיעור תיאורטי בלבד.

בנוסף, חשוב שהילדים הקטנים שלכם יהיו בקרבת אחרים בכל הנוגע ללמידה. כאן משחק תפקיד המושג "אזור ההתפתחות הפרוקסימלית". אזור זה מגדיר את כל מה שילד לא יודע, אבל יכול ללמוד בהדרכת מישהו מוכשר יותר.

מורים והורים אינם היחידים שיכולים לשחק את התפקיד של מישהו שיכול לספק תמיכה והכוונה. למעשה, זה מאוד מועיל לעודד ילדים לחלוק את הידע שלהם עם בני גילם. כך הם יכולים ללמד ולעזור לאחרים לעשות כמיטב יכולתם.

בסופו של דבר, למידה היא תהליך של רכישת ידע. אתה בונה על מה שאתה כבר יודע ולומד ללא הרף מהסובבים אותך. לכן, המפתחות ללמידה הם יצירת קשרים חברתיים והתנסות.

פופולריים