שימוש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך הריון

המשך לקרוא כדי ללמוד את כל מה שאתה צריך לדעת על שימוש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון
המשך לקרוא כדי ללמוד את כל מה שאתה צריך לדעת על שימוש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון.
לשימוש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון עלולות להיות השלכות שליליות על העובר. במאמר זה תלמדו את כל מה שצריך לדעת על תרופות נוגדות דיכאון והשימוש בהן במהלך ההריון.

דיכאון במהלך ההריון נקשר לאחוז גבוה של צירים מוקדמים. זוהי הפרעה שכיחה בשלב זה, ולכן תרופות נוגדות דיכאון ראו עלייה בצריכתן. המשך לקרוא כדי ללמוד את כל מה שאתה צריך לדעת על שימוש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון.

ראשית, תרופות נוגדות דיכאון הן מכשיר מפתח להתמודדות עם דיכאון. כאשר דיכאון אינו מטופל, הוא עלול להגביר את שיעורי התחלואה של האם, הן מבחינה סומטית והן מבחינה פסיכולוגית.

עם זאת, השימוש בתרופות נוגדות דיכאון נקשר גם לסיכון גבוה יותר ליתר לחץ דם, רעלת הריון ודימום. לכן, לפני נטילת תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון, כדאי לנסות למצוא איזון בין הסיכונים והיתרונות הנלווים.

כמו כן, גורמים רבים יכולים לעורר דיכאון במהלך ההיריון, כגון דיכאון בעבר, חרדה, מצב סוציו-אקונומי נמוך, חוסר תמיכה חברתית או הריון לא מתוכנן.

דיכאון ותרופות נוגדות דיכאון

דיכאון במהלך ההריון, או לאחריו, דומה מאוד לדיכאון בשלבים אחרים של החיים. עם זאת, זה מגיע עם סיכון נוסף שכל מחלת נפש שאינה מטופלת יכולה להשפיע על העובר המתפתח.

ראשית, לאישה בהריון מדוכא יש פחות סיכויים לספק טיפול טרום לידתי טוב. מאותה סיבה, סביר להניח שנשים עם מצב זה מסתבכות בהתנהגות לא בריאה או מסוכנת, כמו עישון או שימוש בסמים אחרים.

אם את מתכננת הריון או אם את נכנסת להריון תוך כדי נטילת תרופות נוגדות דיכאון, חשוב מאוד להיות מודעים ליתרונות ולחסרונות של נטילתן. כמובן, הרופא שלך צריך להיות מודע למצב שלך כדי שיוכל לדעת מה לעשות הלאה.

לתרופות נוגדות דיכאון יכולות להיות תופעות לוואי. חלקם נוטים פחות מאחרים להשפיע על הילד. אם אתה נוטל תרופות נוגדות דיכאון ואתה מתכנן הריון, עליך לשקול את האפשרויות הבאות לפני שזה יקרה:

 • מעבר לתרופה נוגדת דיכאון בטוחה יותר לשימוש במהלך ההריון.
 • התייעץ עם הרופא שלך אם אתה יכול להפסיק בהדרגה ובאטיות ליטול תרופות נוגדות דיכאון.
 • אם הדבר האחרון אינו אפשרי, שקול לדחות את ההריון עד שלא תזדקק עוד לטיפול.

יתרונות השימוש בתרופות נוגדות דיכאון

לשימוש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון עלולות להיות השלכות שליליות על העובר
לשימוש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון עלולות להיות השלכות שליליות על העובר.

אם לא מטופל, דיכאון יכול להשפיע על ילדך ועל עצמך. נשים בדיכאון נוטות פחות לטפל בעצמן במהלך ההריון. לדוגמה, סביר להניח שהם לא מקפידים על תזונה בריאה או שהם לא מגיעים לפגישות הרפואיות שלהם.

כמו כן, נשים בדיכאון נוטות לעסוק בהתנהגות פזיזה, כמו שתיית אלכוהול, עישון או שימוש בסמים במהלך ההריון. כל זה יכול לפתח סיבוכים בריאותיים חמורים לתינוק כמו הפלה, צירים מוקדמים ומשקל לידה נמוך.

מצד שני, דיכאון לא מטופל יכול להשפיע על חיי המשפחה שלך. זה כולל את מערכת היחסים של ההורה עם ילדים אחרים כי אם יש לך ילדים גדולים יותר, הם יצטרכו שתטפל בהם.

עבור חלק מהנשים הרות, ללא קשר למצבן הנפשי, הטיפול בעצמן יכול להיות מתיש. אם דיכאון מונע ממך לטפל במשפחה, יתכן מאוד שתצטרך להמשיך לקחת תרופות נוגדות דיכאון במהלך הזמן הזה, כאשר אתה עלול להיות פגיע יותר.

"ההחלטה להשתמש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון צריכה להתבסס על היתרונות והסיכונים של נטילתן".

הסיכונים בשימוש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון

ישנה אפשרות ששימוש בתרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון עלול להזיק לילדך. מחקרים מצביעים על כך שלתינוקות שנחשפו לתרופות נוגדות דיכאון בזמן הרחם עלולים להיות סיכון גבוה יותר למחלות הבאות:

 • צירים מוקדמים
 • משקל לידה נמוך
 • עיכובים בפיתוח
 • מנת משכל נמוכה יותר
 • קשיי נשימה
 • יתר לחץ דם ריאתי מתמשך
 • עיוותים
 • הפרעת הסתגלות לאחר לידה

בקיצור, נשים צריכות להימנע משימוש במינונים גבוהים של תרופות הרגעה כמו דיאזפאם, אלפרזולם וקלונאזפאם במהלך ההריון. תרופות אלו עלולות לגרום להרגעה ולקשיי נשימה אצל ילודים.

לבסוף, כדאי לזכור שאם את בדיכאון ובהריון, או אם את מתכננת להיכנס להריון, דברי עם הרופא שלך איך להתמודד עם הבעיה במהלך ההריון, וזה לא דבר קל לעשות.

כפי שאולי שמת לב, יש לנתח בקפידה את הסיכונים והיתרונות של נטילת תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון.

פופולריים