אדרנרכה מוקדמת: מה שאתה צריך לדעת

אדרנרכה מוקדמת קשורה לפעמים לילדים שנולדו קטנים יחסית לגיל ההריון שלהם
בנוסף, אדרנרכה מוקדמת קשורה לפעמים לילדים שנולדו קטנים יחסית לגיל ההריון שלהם.

עם אדרנרכה מוקדמת, הייצור ההורמונלי עולה לאט לאט. עלייה זו גורמת להופעת שיער באיברי המין, הזרועות, הרגליים ובתי השחי, המלווה בריח גוף חזק ואקנה קלה.

אצל ילדים, התסמינים מתרחשים לפני גיל תשע. אצל בנות, זה יכול להתרחש לפני גיל שמונה. מה עליך לעשות אם אתה מבחין שילדך חווה אדרנרך בטרם עת? האם יש טיפול ספציפי?

מהי אדרנרכה מוקדמת?

באופן כללי, אדרנרכה מוקדמת שכיחה מאוד בילדים המציגים תסמינים של התבגרות מוקדמת. זה מתבטא בהופעה מוקדמת של שיער ערווה, המלווה בצמיחת שיער בבתי השחי. בנוסף, הילד יסבול בין היתר מעור שמן, ריח גוף מוגבר ואקנה.

תהליך האדרנרכי הסטנדרטי

בלוטת יותרת הכליה היא איבר גדול בעל תפקידים שונים במהלך חיי העובר. מסיבה זו, קיים ריכוז גבוה של הורמוני מין זכריים בדם הטבורי.

לאחר הלידה, האזור הרשתי של הבלוטה נסוג, מה שמפחית מאוד את רמות הורמוני סטרואי המין. לאחר מכן, יש לו התעוררות מחודשת המאופיינת בייצור מוגבר של פרוגסטרון, אנדרוגנים והורמונים אחרים. זה ידוע בשם אדרנרכה.

מה גורם לאדרנרך מוקדם?

הפרעה זו נגרמת על ידי פעילות מוגברת של בלוטות יותרת הכליה הקטנות, הממוקמות בחלק העליון של הכליות. הפעלה זו של אזור האדרנל הרשתי יכולה להתרחש בין גיל שלוש לשמונה שנים.

עם זאת, נדרשת אבחנה של מצבים אחרים שעלולים לגרום לאדרנרך מוקדם. דוגמאות כוללות היפרפלזיה מאוחרת של יותרת הכליה או גידולים מעוררי נגיף בבלוטת יותרת הכליה של האשכים או השחלות.

בנוסף, אדרנרכה מוקדמת קשורה לפעמים לילדים שנולדו קטנים יחסית לגיל ההריון שלהם. בהמשך, הם עלולים לחוות התאוששות ספונטנית של צמיחה.

היסטוריה משפחתית של אדרנרכה מוקדמת או תסמונת שחלות פוליציסטיות יכולה להיות גם גורם מכריע. יש הסבורים שהשמנה היא טריגר נוסף.

אבחון קליני של אדרנרכה מוקדמת

אדרנרכה מוקדמת שכיחה מאוד בילדים המציגים תסמינים של התבגרות מוקדמת
באופן כללי, אדרנרכה מוקדמת שכיחה מאוד בילדים המציגים תסמינים של התבגרות מוקדמת.

רופא הילדים יהיה אחראי לבצע את ההערכה הבאה כדי להעריך את האפשרות שילד סובל מבעיה זו:

  • היסטוריה עדכנית ומפורטת של התפתחות המצב.
  • בדיקה גופנית, הכוללת נתונים כגון משקל, גובה ולחץ דם.
  • לימוד מהירות הצמיחה. באמצעות צילום רנטגן של יד שמאל, רופא יכול לקבוע את גיל העצמות שלך.
  • לעיתים, על מנת לשלול בעיה פתולוגית, הרופא עשוי לבצע הערכה הורמונלית. זה כולל בדיקה של תפקודם של הורמונים כמו בלוטת התריס, אנדרוגנים בזאליים, טסטוסטרון ופרוגסטרון.
  • אולטרסאונד בטן. הערכה משלימה זו מתרחשת בעיקר כאשר הרופא חושד בגידול באדרנל.
  • אולטרסאונד אגן, המתייחס להסרה אפשרית של גידולים בשחלות של בנות.
  • עבור בנים, הרופא שלך עשוי להמליץ על אולטרסאונד אשכים.
  • בדיקת דם.
  • בדיקת שתן.
  • מחקרים גנטיים.

"אדרנרכה מוקדמת מאופיינת בהופעה מוקדמת של שיער ערווה, המלווה בצמיחת שיער בבתי השחי, כמו גם בעור שמן, ריח גוף מוגבר ואקנה, בין היתר."

טיפול מומלץ

לרוב, מקרים של אדרנרכה מוקדמת קיימים בטווח של מה שנחשב נורמלי. מסיבה זו, לא מומלץ טיפול רפואי ספציפי. זהו מצב שכיח יחסית ושפיר אצל בנות.

עם זאת, חשוב לבצע מעקב כשנתיים לאחר האבחון על מנת לעקוב אחר סימנים חדשים. חלקם יכולים לנבוע מהתבגרות מוקדמת, צמיחה מואצת או מחלה כלשהי שלא זוהתה בניתוחים מוקדמים יותר.

כהורים, עליכם להיות מודעים למראה הפיזי של ילדכם. מבחינה זו, הבדל בין בני גילם בני אותו גיל עלול להשפיע על ילדים מבחינה רגשית. אם אתה מרגיש שהם מרגישים פגיעים, חפש תמיכה מפסיכולוג ילדים.

בינתיים, תסמינים מטרידים כמו ריח גוף חזק דורשים דאודורנט או מוצרים ספציפיים אחרים המומלצים על ידי הרופא שלך. אתה יכול גם לעזור להם להתגלח בשיטה שלא תגרה את העור שלהם.

אם ילדיכם סובלים מעודף משקל, שנו את אורח חייהם והטמיעו תזונה בריאה. שגרת פעילות גופנית סדירה טובה חשובה מאוד.

בקיצור, אם אתה מבחין בסימפטומים של אדרנרך מוקדם אצל ילדך, בקר ברופא הילדים שלך.

למרות שרובם רואים בזה מצב תקין ללא השלכות חמורות, עדיף לבצע מעקבים תקופתיים כדי לזהות כל שינוי אחר. במידת הצורך, זמינות הערכות מפורטות ומורכבות יותר.

פופולריים