לחץ דם נמוך בהריון: תסמינים וטיפול

לחץ דם נמוך
לחץ דם נמוך, או תת לחץ דם, הוא המצב המתרחש כאשר רישומי לחץ הדם נמצאים מתחת לגבולות הנורמליים.
אם את בהריון, סביר להניח שחווית תסמינים של לחץ דם נמוך. אנו נספר לך הכל על המצב הזה כדי שתדע איך לטפל בעצמך.

לחץ הדם הוא אחד הפרמטרים המבוקרים ביותר במהלך ההריון. בדרך כלל, סימן חיוני זה עובר שינויים כתוצאה משינויים במחזור הדם של האישה. כולם מעדיפים את הנטייה הטבעית ללחץ נמוך בשבועות הראשונים, הנוטה להתנרמל לאחר שבוע 20.

האם אתה רוצה לדעת יותר על זה? המשך לקרוא!

לחץ דם, מה זה מייצג?

לחץ הדם הוא פרמטר או סימן חיוני שמתרגם את הכוח שבו הלב שואב דם לשאר הגוף. אנו מקבלים את ערכיו ממדידת הלחץ המופעל על דפנות העורקים, באמצעות שני פרמטרים שונים, שהם הבאים:

לחץ דם סיסטולי (או מקסימלי).

זה משקף את הלחץ שהדם מפעיל כשהלב פולט אותו, כלומר בזמן סיסטולה לבבית. מומחים רואים שזה נורמלי במהלך ההריון כאשר הוא נע בין 90 ל-120 מילימטר כספית.

לחץ דם דיאסטולי (או מינימלי).

ערך זה מייצג את הלחץ המינימלי שהדם מפעיל על דפנות העורקים וחופף לרגע הרפיית הלב (או הדיאסטולה). ערכיו הנורמליים בהריון הם אלה שבין 60 ל-80 מילימטר כספית.

לחץ דם נמוך אצל נשים בהריון

לחץ דם נמוך, או תת לחץ דם, הוא המצב המתרחש כאשר רישומי לחץ הדם נמצאים מתחת לגבולות הנורמליים. זה יכול להתרחש הן בסיסטולי, בדיאסטולי או בשניהם. אבל באופן כללי, יש ירידה בלחץ הדם המינימלי.

בניגוד ליתר לחץ דם, לחץ דם נמוך אינו מחלה. למעשה, אצל נשים בהריון זהו מצב צפוי המתרחש כתוצאה מהשינויים הפיזיולוגיים של תקופה זו.

בתחילת ההריון, כל השינויים הפיזיולוגיים הללו מבקשים להגביר את זרימת הדם לאיבר החדש של האם: השליה. זה מעדיף ירידה בכמות הדם שחוזרת ללב ומתורגמת לירידה בלחץ הדם הדיאסטולי.

לקראת סוף ההריון, גודל הרחם הופך להיות ניכר והדבר גורם לדחיסה של כלי הדם הבטניים הגדולים (הווריד הנבוב התחתון ואבי העורקים), במיוחד בעמידה או כאשר האם שוכבת על הגב. תופעה זו משפיעה גם על החזרת הדם ללב ומעדיפה יתר לחץ דם.

תסמינים הקשורים ללחץ דם נמוך בהריון

בעוד שיתר לחץ דם הוא מצב פיזיולוגי של הריון, חלק מהנשים חוות תסמינים מטרידים ממנו. עוצמתם של אלה תלויה בגורמים רבים, ביניהם רמות לחץ הדם הרגילות.

בין הביטויים הקליניים הנפוצים ביותר של תת לחץ דם בהריון, ניתן לציין את הדברים הבאים:

  • דפיקות לב
  • סחרחורת
  • בחילה והקאה
  • התעלפות
  • עייפות

באופן כללי, אף אחד מהתסמינים הללו אינו רציני, אך ההקשר עשוי להעדיף את המראה של סיבוכי הריון. למשל, אם האם מתעלפת בפומבי ומכה את עצמה בחוזקה.

כמו כן, מצבה הבסיסי של האם הוא גם גורם סיכון הקובע. Sp, יולדת שאינה מעניקה לחות טובה וסובלת מ-hyperemesis gravidarum (הקאות קשות) עלולה להתייבש ביתר קלות ולדרוש אשפוז.

לחץ דם נמוך בהריון: האם זה מסכן את בריאות התינוק?

על לחץ דם נמוך בהריון
על לחץ דם נמוך בהריון.

יתר לחץ דם לא חייב לגרום לסיבוכים בבריאות העובר אם האישה מקבלת סיוע מתאים. עם זאת, סוגיה זו מייצרת מחלוקות מסוימות בקרב מומחים, שכן יש הטוענים כי מצב זה עשוי להיות קשור למשקל לידה נמוך יותר אצל תינוקות.

מעבר לעובדה זו, רמת לחץ הדם של האם יכולה להשפיע על זרימת הדם לתינוק דרך השליה.

במובן זה, ירידה פתאומית בו, כפי שיכולה לקרות לאחר הנחת הרדמה לפני לידה, עלולה לייצר בעיות בריאותיות לאם או לתינוק. וכשזה קורה, יש לפתור את זה בדחיפות.

כיצד ניתן להימנע מלחץ דם נמוך בהריון?

למרות שזו תופעה צפויה של הריון, ישנם כמה אמצעים למניעת התסמינים הנלווים ליתר לחץ דם.

שמור על הידרציה נכונה

הריון מייצר שינויים בגוף האישה כדי להעדיף את משלוח הדם לתינוק, כגון עלייה בנפח הדם.

מכיוון שרוב הדם מורכב ממים, חיוני שנשים הרות תקפידו על צריכה מספקת מדי יום. במיוחד כאשר ההפסדים גדלים על ידי טמפרטורות גבוהות, פעילות גופנית או הקאות תכופות.

הימנע מצום ממושך

בהתאם לאמור לעיל, חלק גדול מחומרי המזון העוברים בדם האם מיועדים לספק את דרישות התינוק. מסיבה זו, שמירה על תזונה מלאה, מאוזנת ומספקת היא חיונית, כמו גם הימנעות משעות ארוכות של צום.

היזהרו מטמפרטורות גבוהות

טמפרטורות גבוהות ולחצים אטמוספריים נמוכים מעדיפים תת לחץ דם. מסיבה זו, בהקשר זה, חשוב להקפיד על הידרציה טובה, שימוש בבגדים קלים ושהייה בסביבות מאווררות היטב.

הקפידו על פעילות גופנית סדירה (הליכה והימנעות מעמידה לאורך זמן)

פעילות גופנית מעדיפה את ההסתגלות של מערכת הלב וכלי הדם למצב חדש זה. כמו כן, הוא מייצר שינויים מועילים במצב הרוח של האם ויש לכך גם השפעה חיובית על הסימפטומים שלה ועל בריאותה בכלל.

שנה תנוחות בצורה מאוד רגועה

תנועות פתאומיות, כמו קפיצה מהמיטה או התכופפות ועמידה מהירה, גורמות לירידה ברמת הדם המגיע למוח. ולרגע, הם גורמים לתחושת סחרחורת או יכולים להוביל להתעלפות.

מסיבה זו, עדיף להימנע משינויי מיקום במהירות גבוהה.

לנוח על הדקוביטוס הצדי השמאלי

כדי לקדם את החזרת הדם ללב ובכך להימנע מיתר לחץ דם, מומחים ממליצים לשכב על צד שמאל בזמן מנוחה על מנת לשחרר את הכלים הגדולים.

על לחץ דם נמוך בהריון

יתר לחץ דם בהריון הוא חלק מהשינויים המסתגלים הרבים של הגוף האימהי למצב זה. בלעדיהם, החיים לא יכלו להתפתח בתוכנו.

למרות שללחץ דם נמוך במהלך ההריון יש מטרה, התסמינים יכולים לפעמים להיות די לא נוחים או מעצבנים. מסיבה זו, חיוני שתדון בהם עם המיילד שלך כדי ללמוד עליהם ולמצוא את הדרך הטובה ביותר להתמודד איתם.