יריבות וחיבה בין אחים

יריבות וחיבה בין אחים היא סוגיה משפחתית שעלולה לעורר דאגה רבה בקרב ההורים
יריבות וחיבה בין אחים היא סוגיה משפחתית שעלולה לעורר דאגה רבה בקרב ההורים.
מערכת היחסים בין אחים היא חשובה ביותר לאורך כל חייהם. לכן, אחת המשימות המרכזיות שעומדות בפני ההורים היא חינוך ילדיהם בנושא זה. במילים אחרות, לעזור להם ליצור קשר אחים חם וחיובי.

יריבות וחיבה בין אחים היא סוגיה משפחתית שעלולה לעורר דאגה רבה בקרב ההורים. אין ספק שהקשר בין אחים ואחיות הוא קשר משמעותי ביותר. זה נכון בין אם לאחים יש מערכת יחסים טובה, או עני.

קשר חם וחיובי בין אחים לא רק מספק הקשר חשוב לפיתוח למידה. זה גם מייצג את אחת ממערכות היחסים המיוחדות ובלתי ניתנות להחלפה שיכולות להיות לאדם.

יריבות וחיבה בין אחים במהלך הילדות וההתבגרות

יריבות בין אחים

הדינמיקה של יחסי משפחה ללא ספק ובהכרח משתנה עם הגעתו של אח חדש. לשינויים אלו יש השפעה גדולה על אחים מבוגרים.

כאשר תינוק חדש מגיע, אחים מבוגרים עשויים לשנות את התנהגות ההתקשרות שלהם עם הוריהם. באופן כללי, התנהגויות ההתקשרות גוברת, והאח המבוגר מקבל יריבות מסוימת עם בן המשפחה החדש.

ללא ספק, הנקה היא שלב מעייף המשפיע על שגרת השינה של האם, במיוחד בחודשים הראשונים. לעיתים קרובות אמהות מוצאות את עצמן מותשות בשלב זה, מה שמשפיע על מערכות היחסים שלהן עם ילדיהן הגדולים.

מטבע הדברים, אין להם את אותו זמן, סבלנות או אנרגיה להקדיש לאחים מבוגרים יותר כפי שהיה להם קודם. כתוצאה מכך, אחים ואחיות גדולים נוטים להגביר את הדרישות בניסיון להחזיר את השטח האבוד.

עם הגעתו של יילוד, גם תפיסת ההורים את האחים הבוגרים יכולה להשתנות. הדרישות שלהם מתגברות לעתים קרובות, ולכן גם העונשים. לנוכח המציאות הזו, אחים ואחיות גדולים מתחילים לחוות קנאה.

הדבר עשוי להתבטא באמצעות תגובות שליליות כלפי ההורים, או באמצעות סדרה של מחאות. למשל, סירוב לאוכל, חוסר רצון ללכת לבית הספר, הקאות ובעיות שינה.

עם זאת, התנהגותם כלפי אחיהם החדש נוטה להיות אמביוולנטית. מצד אחד תיתכן קבלה (חיבוקים, נשיקות) ומצד שני דחייה (תוקפנות).

לדברי פסיכולוגית הילדים טליה ולסקו, הגישה האמביוולנטית הזו היא השתקפות של שני רגשות סותרים. מצד אחד, אחים גדולים חווים קנאה. יחד עם זאת, הם חשים גם קשר חיבה חזק עם אחיהם או אחותם התינוקת.

יריבות בין אחים בגיל ההתבגרות

יריבות וחיבה בין אחים במהלך הילדות וההתבגרות
יריבות וחיבה בין אחים במהלך הילדות וההתבגרות.

כאשר גיל ההתבגרות מגיע, גם אחים עלולים להיכנס לעימות. זה נכון גם במקרה של ילדים שנהנו ממערכת יחסים חיבה ושלווה בילדותם.

אחת הסיבות מאחורי התרחקות זו של אחים קשורה לחיפוש אחר אוטונומיה מוגברת ואינטימיות בתוך ההקשר המשפחתי. יחד עם זאת, הדינמיקה של האחים עשויה להשתנות גם כתוצאה מהבדל בתחומי העניין כאשר האח הגדול מגיע לגיל ההתבגרות.

במקרים רבים, האח המתבגר מסרב ליצור אינטראקציה או לשחק עם הצעיר. עם זאת, האח הצעיר, בניסיון ללכוד את תשומת הלב של אחיו הבוגר, בסופו של דבר יגרום למטרד.

חיבה בין אחים

זה נפוץ שקנאה ויריבות מתעוררות במהלך הילדות. עם זאת, לאט לאט, אחים באים ליצור מערכת יחסים מיוחדת ובלעדית. מערכת היחסים הזו בין אחים שונה בתכלית מהיחסים שיש להם עם הוריהם.

יתר על כן, יריבות במהלך גיל ההתבגרות תיעלם בהדרגה אם ילדים יקימו קשרי חיבה מוצקים במהלך הילדות.

אחים ואחיות מבלים שעות רבות ביום והרבה מאוד זמן ביחד במהלך חייהם. מערכת היחסים בין אחים היא כנראה אחת היחסים הארוכים ביותר בכל הנוגע למערכות יחסים קרובות. לכן, הם יחלקו רגעים רבים של אושר וכאב.

מרי איינסוורת מתארת סדרה של תצפיות בנוגע לקשר בין אחים:

  • אחים מבוגרים מספקים טיפול דומה לזה של אמא.
  • אחים עוזרים ומנחמים אחד את השני בהיעדר הוריהם.
  • אחים משמשים בסיס לחקר אחד עבור השני .
  • חרדה הקשורה לפרידות קצרות פוחתת בנוכחות אח.
  • כאשר דמות התקשרות אובדת, תהליך האבל קל יותר כאשר נוכח אח.
  • הכניסה לבית הספר קלה יותר כאשר שני אחים יחד.

"אחיות מתפקדות כרשתות ביטחון בעולם כאוטי פשוט בכך שהן שם אחת בשביל השנייה."

-קרול סליין-

האם להורים יש השפעה בכל הנוגע ליריבות וחיבה בין אחים?

במחקרם על יחסי אחים והשפעתם על התפתחות הילדים, נינה האו והולי רקיה הדגימו את החשיבות של הורים להפעיל אסטרטגיות התפתחות המתאימות לגילאי ילדיהם.

לפי המחקר שלהם, האסטרטגיות שבהן משתמשים ההורים לטיפול בקונפליקטים בין אחים מלמדות אותם איך להסתדר עם אחרים.

בין האסטרטגיות ההוריות השונות, Howe ו- Recchia מבדילים בין אסטרטגיות בונות ושליליות. גישות חיוביות כוללות משא ומתן על מנת לפתור קונפליקטים. גישות הרסניות משתמשות בשיטות כמו כוח ותוקפנות.

לעתים קרובות, ובאופן לא רצוני, הורים תורמים ליריבות בין אחים. למשל, כשהם עושים השוואה מתמדת בין ילדיהם.

זה שולח מסר מצער לילדים ובני נוער. הם תופסים שהם חייבים לעמוד בסטנדרט מסוים כדי לזכות בחיבה של הוריהם, במקום להיות הם עצמם. במקביל, התפיסה העצמית של הילדים נפגעת. הם מפתחים רגשות טינה כלפי אחיהם או אחותם שנראה שהם עומדים בסטנדרט.

סיכום

עובדה ידועה היא שהקשר בין אחים הוא מורכב, וכל מערכת יחסים היא ייחודית. יש אחים שנהנים מקשר חזק וחיובי, בעוד שלאחרים יש מערכות יחסים שבורות מאוד.

המשימה של ההורים היא לחנך את ילדיהם באהבה ובתמיכה הדדית בין אחים. בכך הם עוזרים לבסס את אחת ממערכות היחסים האותנטיות והנפלאות שקיימות.

פופולריים