4 משפטים מג'אני רודארי ללמד ילדים יצירתיות

רודארי כתב מאוחר יותר את אמנות ההמצאה
רודארי כתב מאוחר יותר את אמנות ההמצאה, הרהורים על פנטזיה, במיוחד כדי שילדים יוכלו לשפר את היצירתיות שלהם.

איך באמת נוצרים סיפורים? כיצד נוצרים רעיונות וכיצד הם פורחים? שאלות אלו הובילו את ג'יאני רודארי לכתוב ספר בשם דקדוק פנטזיה ב-1973.

בספרו הוא מסביר כמה רעיונות ודרכים להמציא וליצור סיפורים לילדים, ובתמורה, לעזור לילדים להמציא סיפורים בעצמם. רודארי כתב מאוחר יותר את אמנות ההמצאה, הרהורים על פנטזיה, במיוחד כדי שילדים יוכלו לשפר את היצירתיות שלהם.

ג'יאני רודארי, המורה המובהק לפנטזיה, רשם הרבה אמירות משנות ה-70 ואילך. אחרי כל השנים הללו דבריו נשארים תקפים להפליא הודות לגישתם המודרנית. היום אנחנו הולכים להסתכל על כמה מאותם ביטויי מפתח.

4 אמרות גאוניות של ג'יאני רודארי

משחק במילים ובדמיון הוא בהחלט לא בזבוז זמן. הכל עוסק בהתמודדות עם המציאות והשתלטות על המילים. דבריו של ג'אני רודארי מראים לנו שילדים יכולים להיות יוצרים פעילים באמת.

עידוד דמיון ויצירתיות

ג'יאני רודארי חשב שזה רעיון טוב שכולם יוכלו לשלוט במילים ולהשתמש בהן

לילדים יש את היכולת לשנות את מה שלא בסדר, או לשנות את העולם שנכפה עליהם. אנחנו חייבים להזין את הדמיון והיצירתיות שלהם מגיל צעיר מאוד. זה צריך לתפוס מקום מרכזי בחינוך.

ללמד ילדים לחשוב

רודארי הגיע למסקנה הבאה: "אם הם רוצים ללמד ילדים איך לחשוב, עליהם קודם כל ללמד אותם איך להמציא". על ידי מתן מנה של פנטזיה לילדים לדמיון שלהם, זה עוזר להם להעשיר את הערכתם את המציאות ואת החיים עצמם.

אנחנו לא צריכים לכפות פנטזיה על המציאות

דבריו של ג'אני רודארי מראים לנו שילדים יכולים להיות יוצרים פעילים באמת
דבריו של ג'אני רודארי מראים לנו שילדים יכולים להיות יוצרים פעילים באמת.

"פנטזיה היא לא זאב רע שצריך לפחד ממנו, וגם לא פשע שיש לפקח עליו כל הזמן, אלא עולם עשיר בצורה יוצאת דופן שנדחק לשוליים בצורה טיפשית"

זו אחת האמירות של ג'יאני רודארי משנת 1990, וזו שהולידה הרבה סיפורי ילדים גדולים. הוא מלמד שהמציאות לא צריכה לנטרל פנטזיה; ולהיפך, אסור לכפות פנטזיה על המציאות.

שניהם חייבים להשלים זה את זה כדי להזין ולקדם ספרות ילדים. זהו תהליך המשלב מציאות עם פנטזיה, יחד עם כישרון ויצירתיות.

תגובות של המוח האנושי

"זריקת אבן לבריכה דוממת מייצרת סדרה של גלים על פני השטח שללא ספק ישפיעו על כל מה שעומד בדרכם".

מטאפורה זו מסבירה, בשפה פואטית, את תגובת המוח האנושי למילה אחת בלבד. בדיוק כמו כשזורקים אבן לבריכה שקטה, היא יוצרת גלים במים, ומייצרים אירועים שונים בתוך הבריכה המשפיעים על כל מה שבתוכה ואפילו סביבה.

הטכניקות של רודרי לפיתוח יצירתיות אצל ילדים

במחקר של רודארי על פנטזיה אפשר למצוא הרבה טכניקות ומשאבים. אלה באמת יכולים לעזור לפתח את היצירתיות והדמיון של הילד, וכוללים את הדברים הבאים:

  • הזוג הפנטסטי. זה מורכב מלתת לאדם 2 מילים שאינן קשורות כלל זו לזו. הם צריכים לקחת את שתי המילים האלה וליצור סיפור באמצעותן.
  • סיפורים או אגדות. רודארי שינה את הרעיונות מאחורי סיפורים מסוימים ואת עלילותיהם העיקריות, למשל ב-Tom Thumb and the Giant.
  • מילים כהנחיות. בפעילות זו האדם צריך להשתמש בקבוצת מילים או תמונות שאינן קשורות זו לזו, ולאחר מכן ליצור סיפור שמקשר ביניהן.
  • מה היה קורה אם... כאן הילדים צריכים להמציא סיפור על ידי שאילת שאלה מוזרה, כמו: "מה היה קורה אם הרוח תיעלם?"
  • שילוב סיפורים. בפעילות זו הם צריכים לערבב דמויות, מקומות ואירועים מסיפורים שונים לגמרי. אפשר לעשות זאת בתחילת הסיפור או בסוף. זוהי פעילות נהדרת לפיתוח היצירתיות של הילד.
  • עושים חידה. זה מלמד אותנו איך ליצור חידה על ידי שיוך והשוואה של מילים.

האמירות של ג'אני רודארי ממשיכות להיות תקפות ביותר למרות הגלובליזציה והטכנולוגיה הנוכחית. הם עוזרים לנו לגלות את היתרונות של שימוש בדמיון שלנו כדי להתמודד עם הבעיות שלנו, ואז להעביר את האמיתות האלה לילדים.

פופולריים