פיתוח יצירתיות שפה, לדברי ג'יאני רודארי

יש טכניקות רבות שהציע ג'יאני רודארי בעבודתו לפיתוח יצירתיות שפה אצל ילדים ומבוגרים
בקיצור, כפי שראית, יש טכניקות רבות שהציע ג'יאני רודארי בעבודתו לפיתוח יצירתיות שפה אצל ילדים ומבוגרים.
הדקדוק של הפנטזיה, מאת ג'יאני רודארי, הוא משאב נהדר לפיתוח יצירתיות בשפה הודות לטכניקות המרובות שהוא מציע. האם אתה מוכן לגלות עוד?

לילדים חשוב לפתח יצירתיות בשפה, לשחק עם מילים ולגשת אליהם ללא חשש, תוך התייחסות לאופי הפונולוגי והסמנטי ולאפשרויות התחביריות. לדברי ג'יאני רודארי, פיתוח פנטזיה ויכולת לתקשר נותנים לילדים את האפשרות להגן על עצמם.

הטכניקות של Gianni Rodari לפיתוח יצירתיות שפה

המורה, הפדגוג והסופר לאיטלקית, ג'יאני רודארי, מציע משאבים יצירתיים לספר סיפורים ולשחק עם מילים. בכך הוא מלמד אותנו כיצד לפתח יצירתיות שפה אצל ילדינו.

רודארי החל לכתוב לילדים בשנת 1950. במהלך הקריירה שלו פרסם יותר מ-20 ספרים שבהם הוא משלב בצורה מופתית הומור ודמיון עם חזון אירוני של העולם של היום. בשנת 1970 הוא קיבל את הפרס החשוב ביותר לספרות ילדים: פרס האנס כריסטיאן אנדרסן לספרות.

בספרו Grammar of Fantasy: an introduction to the art of story, רודרי מציע כמה דרכים להמציא סיפורים לילדים ולעזור לילדים להמציא את הסיפורים שלהם.

משחק במילים ומספר סיפורים

כעת, נבחן כמה מהטכניקות של רודארי בהקשר זה. טכניקות אלו מטרתן להעיר ולפתח יצירתיות שפה כמו גם דמיון ופנטזיה. לא רק הטכניקות שלו שימושיות לילדים, אלא גם לנוער ולמבוגרים.

החרסינה בבריכה

מסקנה על פיתוח יצירתיות שפה על פי gianni rodari
מסקנה על פיתוח יצירתיות שפה על פי gianni rodari.

ג'יאני רודארי מתחיל מהרעיון ש"מילה שנזרקת באקראי בתודעה מייצרת גלים שטחיים ועמוקים". במילים אחרות, זה מייצר אסוציאציות, צלילים, תמונות, זיכרונות, פנטזיות... לכן, זה עניין של לתת לילדים מילה ואז לעבוד עם התכנים שהם מעלים.

לדוגמה, הבה נסתכל על המילה "סינית" שעשויה לעורר מילים ש:

 • מתחילים ב"צ'י" - כמו עוף, צ'ילי, צ'יפס, שימפנזה...
 • התחל עם "צ'" - כמו צ'אמפ, צ'אנק, אלוף, שוקולד...
 • סוף ב"-נה" - כמו חיות, טונה, סאונה, אנה...
 • בעלי זיקה סמנטית - סלע, אבן, שיש, לבנים...
 • שימושים בסין.
 • מילים עם האקרוסטין הסיני:
  C: Cats.
  H: יש.
  אני: אינסופי.
  N: תנומות.
  ת: ברציפות.

ברגע שהם הגיעו עם האפשרויות האלה, טקסטים נהדרים יכולים להופיע הודות להדמיית דמיון. ילדים יכולים גם לספר סיפורים או תחושות שהמילה מייצרת.

בינומים פנטסטיים

פעילות זו כוללת בחירת שתי מילים באופן אקראי - שתי מילים שיש להן מרחק מסוים ביניהן. במילים אחרות, אחד צריך להיות מאוד מוזר ויוצא דופן ביחס לשני. כך, הדמיון חייב לעבוד קשה עוד יותר כדי ליצור קרבה בין השניים. כמה בינומיים יכולים להיות: שיר לבנים, כיפה אדומה - מסוק, נעלי קלות, ארון כלבים.

באמצעות בינומיאלים אלה, ילדים יכולים ליצור קשרים ביניהם על ידי קישורם עם מילת יחס והמאמרים התואמים. לפיכך, הם משיגים את הדברים הבאים:

 • הכלב בארון.
 • ארון הכלב.
 • הכלב על הארון.
 • הכלב בארון.

כל אחת מהאפשרויות הללו מציעה קווי מתאר של מצב פנטסטי שתוכל להשתמש בו כדי ליצור סיפורים נהדרים.

מה יקרה אם...?

השערות, כתב נובליס, הן כמו רשתות: "אתה זורק את הרשת ובמוקדם או במאוחר אתה מוצא משהו". זוהי טכניקה פשוטה מאוד, המבוססת על השאלה: "מה היה קורה אם...?

כדי לנסח את השאלה, אתה בוחר נושא ופרדיקט באקראי. האיחוד שלהם יספק את ההשערה שלפיה הילדים יעבדו. "מה יקרה אם מעלית תרד למרכז כדור הארץ, או אם היא תעלה לירח". "מה היה קורה אם תנין היה דופק על הדלת שלך ומבקש מלח?"

הקידומת השרירותית

הרוח של המשחק הזה היא להשתמש בקידומת שרירותית כדי ליצור מילים חדשות מאלה שכבר קיימות. לקידומת un- יש את היכולת להפוך מסור - אובייקט מסוכן, יומיומי - לבלתי מסור, אובייקט דמיוני ושליו. במקום לכרות עצים, הבלתי מסור גורם להם לגדול ולגדול יותר.

אפשרות אחת לשימוש בקידומת שרירותית היא יצירת טבלאות של קידומות ושמות עצם. לאחר מכן, חבר אותם באופן אקראי ובקש מהילדים להגדיר את המילה ולספר סיפורים.

"מי שכותב הם, בעצם, אלה שמרגישים צורך לסדר את העובדות שהם צופים ולתת משמעות לחיים. אבל שניהם חסרי תועלת אם, בו-זמנית, הם לא מלווים באהבה למילים עצמן ועל ידי הרצון הבלתי ניתן לריסון לשחק איתם ".

- אלדוס האקסלי -

הטעות היצירתית

מפרשת לשון יכול להיוולד סיפור. שגיאת כתיב יכולה להוליד כל מיני סיפורים קומיים ומלמדים. בואו נדמיין שילד כותב את המשפט הבא: "עץ הלייט". מצד אחד, יש לנו אפשרות לתקן את הטעות. מצד שני, אנחנו יכולים ללכת עם הזרם ולכתוב סיפור על המאפיינים של "עץ הלייט" הנפלא הזה.

משחקים ישנים

בכך הוא מלמד אותנו כיצד לפתח יצירתיות שפה אצל ילדינו
בכך הוא מלמד אותנו כיצד לפתח יצירתיות שפה אצל ילדינו.

אנחנו יכולים ליצור נושאים וסיפורים פנטסטיים באמצעות משחקים פשוטים כמו לגזור כותרות עיתונים ולערבב ביניהם כדי ליצור חדשות על אירועים אבסורדיים, סנסציוניים או פשוט מטופשים.

ניתן להלחין שירים שלמים רק עם זוג מספריים ועיתון. אולי לא תהיה להם הרבה משמעות, אבל יהיה להם קסם. משחק נוסף שנפוץ ברחבי העולם הוא של קלפים עם שאלות ותשובות. זה מתחיל בסדרת שאלות ומצד שני בסדרת תשובות שמצטרפות באקראי.

כיפה אדומה במסוק

הילדים מקבלים רשימה של שש מילים לשימוש כדי להמציא סיפור. חמשת הראשונים רומזים לסיפור של כיפה אדומה: ילדה, יער, פרחים, זאב, סבתא. עם זאת, השישי שובר את הדפוס: מסוק. עם המילה החדשה הזו, ילדים ייהנו מההנאה שבהמצאה. אותו דבר אפשר לעשות עם כל סיפור אחר.

סיפורים לאחור

היפוך של סיפורים בכוונה תחילה.

לדוגמא: כיפה אדומה היא רעה והזאב טוב...

או טום אגודל רוצה לברוח מהבית עם אחיו, לנטוש את ההורים העניים. אבל הוריו מספיק חכמים לעשות חור בכיס שלו לפני שממלאים אותו באורז, שלאחר מכן מתפשט לאורך הדרך בזמן הבריחה של טום. זה דומה לסיפור המקורי, אבל נראה דרך מראה שבה שמאל הופך לימין.

מה קורה לאחר מכן?

גם אם כבר סיימתם את הסיפור, תמיד יש אפשרות לסרט המשך. הדמויות כבר במקום; אנו יודעים את התנהגותם; אנחנו יודעים איזה מערכות יחסים יש ביניהם... ההחדרה הפשוטה של אלמנט חדש מפעילה את כל המנגנון. מי לא כתב או דמיין סרטי המשך של פינוקיו או סינדרלה?

סלט סיפור

זה כולל ערבוב של שני סיפורים או יותר, שילוב דמויות, תרחישים, אירועים וכו'... כיפה אדומה פוגשת את טום אגודל; או Puss in Boots עוזר להנזל ולגרטל וכו'.

מסקנה על פיתוח יצירתיות שפה על פי gianni rodari

בקיצור, כפי שראית, יש טכניקות רבות שהציע ג'יאני רודארי בעבודתו לפיתוח יצירתיות שפה אצל ילדים ומבוגרים. למה אתם מחכים כדי ליישם אותם עם הקטנים שלכם וליהנות מרגעים מהנים, משעשעים ומלמדים עם המשפחה שלכם?