חוש הריח המוגבר במהלך ההריון

לאור חוש הריח המוגבר במהלך ההריון
אז, לאור חוש הריח המוגבר במהלך ההריון, נשים מציגות לעתים קרובות בחילות והקאות.
במהלך ההיריון, זה נורמלי שנשים חוו ייצור מוגבר של ההורמונים הקשורים לחוש הריח. ברוב המקרים, זה מייצר בחילות והקאות.

כמה אמהות לעתיד חוות חוש ריח מוגבר במהלך ההריון. זה נוטה להתרחש במהלך השליש הראשון ועלול לגרום להשלכות שונות על בריאות האישה.

חוש הריח המוגבר מתרחש תחילה במוח, במיוחד בפקעת הריח. אלו הם המטה של כל הרשמים שקשורים לריחות שמגיעים לגופנו.

כמובן, חלק מהנשים בהריון אינן חוות את חוש הריח המוגבר הזה, ועוברות הריון באופן די רגיל. עם זאת, יש גם כאלה שמבלים את כל תשעת החודשים ברגישות לריחות. רגישות זו, בתורה, מייצרת בחילות ולעיתים הקאות .

במקרים מסוימים, נשים תופסות ריחות לא נעימים שלמעשה אינם קיימים. הזיות ריח אלו הן תופעה המכונה פנטוזמיה.

כאשר נשים קולטות ריחות בעוצמה רבה, המצב ידוע בשם היפראוסמיה. בשני המקרים, נשים עלולות לחוות בחילות והקאות .

בין אותם ריחות שעלולים לגרום לבחילות והקאות יש את הדברים הבאים:

 • ניחוח.
 • כוהל.
 • קפה.
 • סיגריות.
 • מאכלים חריפים.
 • עוף נא.
 • סבונים וחומרי ניקוי.
 • דגים.
 • ריחות פרחוניים מסוימים.

גורמים לחוש ריח מוגבר במהלך ההריון

תגובה זו מתרחשת כתוצאה מעלייה מתקדמת ברמות הורמונים מסוימות המיוצרות על ידי נשים בהריון, כפי שקורה עם פרוגסטרון ואסטרוגן. זה מייצר תחושה לא נעימה של גועל ומסית אי נוחות בבטן.

באופן כללי, חושי הריח והטעם עובדים יחד. זה קשור לחיבור שלהם. אז, לאור חוש הריח המוגבר במהלך ההריון, נשים מציגות לעתים קרובות בחילות והקאות.

כמה אמהות לעתיד חוות חוש ריח מוגבר במהלך ההריון
כמה אמהות לעתיד חוות חוש ריח מוגבר במהלך ההריון.

העלייה ברמות ההורמונים שהוזכרו לעיל במהלך ההריון היא מנגנון הגנה. במילים אחרות, האם ההרה מתגוננת מפני חומרים שעלולים להיות רעילים ואף להזיק להתפתחות התינוק.

הדרך בה גוף האישה מגן על עצמו מפני ריחות לא נעימים במהלך ההריון היא לייצר בחילות והקאות. עם זאת, כאשר זה הופך קבוע, ההקאה עצמה הופכת מזיקה ואף יכולה להיות קטלנית עבור התינוק.

כאשר אישה מקיאה שוב ושוב, דפנות הבטן שלה מתכווצות ונלחצות על השליה שבה התינוק מתפתח. זה יכול להשפיע לרעה על התפתחות התינוק שלה.

המלצות למניעת אי נוחות

נשים בהריון שחוות חוש ריח מוגבר וכבר זיהו אילו ריחות דוחים אותן צריכות לנקוט אמצעים כדי להימנע מהם. להלן רשימה עם כמה המלצות:

 • הימנעו מחללים מאוד סגורים: הדבר נכון במיוחד עבור חללים המועדים לצבור ריחות לא נעימים או אפילו גזים שעלולים להזיק לאם ולתינוק כאחד.
 • אין לפתוח מוצרים העשויים עם חומרים כימיים בעלי ריח חזק. לדוגמא: צבעים, מוצרי ניקוי לבגדי לבוש ומלבינים, שעלולים אף להיות קטלניים בשאיפה.
 • צמצמו בהכנת ארוחות. באופן כללי, נשים בהריון לא סובלות את הריחות שמפיצים מאכלים או מרכיבים מסוימים. זה נכון במיוחד במהלך השליש הראשון של ההריון.
 • הימנע מלהתקרב יותר מדי לאנשים שמעשנים או עישנו.
 • גלה אילו ריחות מטרידים אותך ביותר. כך תוכלו להיות מוכנים ולקחת אתכם את הארומה האהובה עליכם כדי לנטרל כל ריח מטריד.

"תגובה זו מתרחשת כתוצאה מעלייה מתקדמת ברמות הורמונים מסוימות המיוצרות על ידי נשים בהריון, כפי שקורה עם פרוגסטרון ואסטרוגן."

האם עלי לדאוג?

25% מהנשים ההרות חוות חוש ריח מוגבר במהלך ההריונות שלהן. זה נוטה להופיע ולהיעלם בפתאומיות.

עבור נשים בהריון, זה נורמלי שריחות מסוימים מייצרים גועל ואי נוחות. זה קורה הרבה יותר במהלך השליש הראשון של ההריון.

כל זה נאמר, המצב מפסיק להיות תקין כאשר הבחילות וההקאות הנגרמות מריחות נמשכות בחודשים הבאים. זה יכול להזיק לאמהות וגם לתינוקות שלהן.

אם סיימת עם השליש הראשון להריון ועדיין חווה בעיות אלו לעתים קרובות, עליך לפנות למומחה בהקדם האפשרי. זכור שהמאמץ שגופך עושה כשאתה מקיא יכול להשפיע על רווחתו של תינוקך.

כעצה אחרונה, נסו ליהנות מכל שלב בהריון במלואו, עם העליות והמורדות שלו, למרות החלקים הלא נוחים. הפרס לאחר 9 חודשים יהיה בלתי ניתן להחלפה .