גיזום סינפטי בילדות ובגיל ההתבגרות

לסיכום, גיזום סינפטי הוא תהליך מוחי טבעי והכרחי
לסיכום, גיזום סינפטי הוא תהליך מוחי טבעי והכרחי.
גיזום סינפטי הוא תהליך שבאמצעותו מוחותיהם של ילדים ובני נוער משיגים תפקוד טוב יותר והתאמה לסביבתם.

במבט ראשון, ילדות והתבגרות נראים כשני שלבי חיים שאין להם שום דבר במשותף. עם זאת, הם למעשה חולקים כמה קווי דמיון חשובים. יש סיבה טובה לכך ש"השניים הנוראים " ידועים גם בתור "ההתבגרות הראשונה". העובדה היא שתהליך מוחי מתרחש בשלב זה של הינקות, הדומה מאוד לתהליך שמתרחש בין גיל 12 ל-14. תהליך זה ידוע בשם גיזום סינפטי.

המוח האנושי הוא איבר מורכב ומרתק שנמצא במצב של שינוי מתמיד. זה נכון במיוחד במהלך שני העשורים הראשונים של החיים. הבנת תפקודו יכולה לעזור לנו לשים את עצמנו בנעליים של ילדינו ובני הנוער שלנו. זה עוזר לנו ללוות אותם באהבה במהלך המעברים האלה. לכן, במאמר הבא, תלמדו הכל על גיזום סינפטי וכיצד הוא משפיע על הנוער.

מהו גיזום סינפטי?

גיזום סינפטי הוא תהליך המתרחש במוח המורכב מביטול קשרים עצביים. קשרים אלו נוצרים על סמך למידה, וכאשר יש יותר מדי נוכחים, המוח הופך לבלתי יעיל. לכן, גיזום סינפטי נפטר מקשרים בעלי תועלת מועטה, ומפנה את היכולת המוחית לחיבורים שימושיים ופעילים יותר.

בקיצור, זה תהליך שמעצב מחדש את המוח. וכתוצאה מכך, מספר הקשרים המוחיים הקיימים פוחת ואלו שנותרו מתחזקים. הוויסות האמור מעניק למוח תפקוד מיטבי ובעיקר הופך אותו להתאמה טובה יותר לסביבתו.

גיזום סינפטי במהלך הילדות

מרגע התפתחות העובר ועד גיל שנתיים נוצרת כמות עצומה של קשרים עצביים. אלו הם פרי של ילד שמגלה גילויים ומשיג ידע חדש. ואחרי הצמיחה האקספוננציאלית הזו, מתרחשים הגיזום הסינפטי הראשוני והמבנה מחדש .

זהו תהליך מתוכנת הכרחי בכל הנוגע להתפתחות תקינה של הילד. עם זאת, גם לסביבה יש תפקיד חשוב, וכאן החינוך יכול לעשות הבדל עצום:

  • תינוקות צריכים לקבל גירוי הולם על מנת שגזם זה יתבצע. אם לא, הם ישמרו על מספר מופרז של קשרים שיהפכו את המוח ללא יעיל. בקיצור, הילד יאבד יכולות.
  • המטרה של תהליך זה היא להשיג התאמה טובה יותר לסביבה. לכן, להשפעות המגיעות מבחוץ תהיה השפעה על אילו קשרים נשארים ואילו מתבטלים. אלה שהילד משתמש בהם בתדירות הגבוהה ביותר יתחזקו, בעוד אלה שילד משתמש בהם פחות ייעלמו. לכן, החינוך ינחה את תהליך שיפוץ המוח הזה. הילד ישמור ויחזק את היכולות והתחומים המפותחים ביותר.

מה קורה בגיל ההתבגרות?

גיזום סינפטי הוא תהליך המתרחש במוח המורכב מביטול קשרים עצביים
גיזום סינפטי הוא תהליך המתרחש במוח המורכב מביטול קשרים עצביים.

בעבר, אנשים האמינו שהמוח נוצר לחלוטין עד שילד הגיע לגיל ההתבגרות. עם זאת, מומחים גילו מאז שכל אזור במוח הולך לפי המסלול שלו.

אזורים מסוימים ממשיכים ליצור סינפסיס חדש במהלך ההתבגרות. זה נכון לגבי קליפת המוח הקדם-מצחית, שעוברת עלייה גדולה בקשרים בין הגילאים 11 ל-12. זה מפנה את מקומו לתהליך גיזום חדש.

אנחנו צריכים לזכור שאזור זה במוח אחראי על תכנון, ארגון, הצבת יעדים וכו'... והוא לא מגיע לביצועים מיטביים עד להשלמת התהליך, בסביבות גיל 20. מנקודת מבט זו, הרבה יותר קל להבין את הקשיים שיש לבני נוער עם פונקציות ניהוליות.

הם בוחרים וזורקים מידע ונותנים צורה ליכולת הוויסות העצמי שלהם, אבל הוא עדיין לא מפותח לגמרי. לכן, מבוגרים צריכים להבין את המתבגרים ולהציע להם הדרכה וויסות עד שיוכלו לווסת את עצמם בעצמם.

באותו אופן, עם השלמת העשור השני לחיים, קליפת המוח הקדם-מצחית תתחבר למבנים מוחיים אחרים כמו האמיגדלה, שאחראית על דחפים ורגשות. אז, אנשים מקבלים את היכולת לווסת את עצמם, והאימפולסיביות האופיינית של גיל ההתבגרות תפחת .

מנחה את התהליך

לסיכום, גיזום סינפטי הוא תהליך מוחי טבעי והכרחי. זה עוזר למוח להתבגר ולייעל את תפקודו. עם זאת, הבנה מתי מתרחש שיפוץ המוח הזה תעזור לנו להבין את ילדינו הרבה יותר טוב.

יותר מכל, זה יעזור לנו להדריך את התהליך דרך החוויות, הלמידה והגירויים שאנו מציעים לפעוטות ובני נוער .

פופולריים