התערבות בגיל הרך לילדים עם צרכים מיוחדים

התערבות בגיל הרך לילדים עם צרכים מיוחדים
התערבות בגיל הרך לילדים עם צרכים מיוחדים.
במאמר זה נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על התערבות בגיל הרך לילדים עם צרכים מיוחדים.

כיום, ישנם אנשי מקצוע רבים אשר מסורים להתערבות בגיל הרך עבור ילדים עם צרכים מיוחדים. הם מספקים עזרה נחוצה לילדים עם מוגבלויות ולמשפחותיהם.

כדי להשיג פרוגנוזה טובה והתפתחות אבולוציונית אצל ילדים, זה אידיאלי לטפל בקשיים שלהם כשהם תינוקות. בנוסף, המשפחה זקוקה לעזרה כדי לפתור את הספקות והחששות שלה. זה גם ילמד אותם איך לעזור לילדיהם באמצעות פעולות יומיומיות פשוטות.

התערבות לגיל הרך היא שירות שמעריך את המאפיינים של הילדים כמו גם את סביבתם. לאחר איסוף המידע, מוצעת התערבות מותאמת אישית כדי לעזור לילדים להתפתח ולפתח את כישוריהם.

מהי התערבות בגיל הרך?

התערבות בגיל הרך מורכבת מביצוע מערך התערבויות עם ילדים בין הגילאים 0 עד 6. לילדים אלה יש בדרך כלל צרכים זמניים או קבועים מסוימים. אלה יכולים להיות עקב נוכחות של הפרעה התפתחותית או סיכון לסבול מהפרעה כזו.

מעל לכל, התערבויות אלו חייבות להיות מתוכננות על ידי צוות של אנשי מקצוע מדיסציפלינות שונות המתמחים ב:

 • פסיכותרפיה ותמיכה פסיכולוגית.
 • ריפוי בדיבור.
 • פיסיותרפיה.
 • פסיכומוטורי.
 • גירוי מוקדם.

כמו כן על המומחים לפעול כצוות להשגת היעדים שהוצבו בתחומי ההתפתחות השונים ולקבל את הטיפול הטוב ביותר בכל תחומי חייהם של הילדים.

עם זאת בחשבון, עלינו לקחת בחשבון שקיימים שני מודלים להתערבות בגיל הרך המופעלים כעת:

 • מודל אקולוגי מבוסס על מערכת היחסים והאינטראקציה של הילדים עם סביבתם. לכן משתמע מכך שהמשפחה והסביבה הקרובה (בית ספר, מרכז בריאות וכו') צריכים להשתתף בהתערבות.
 • מודל ביו-פסיכו-סוציאלי - מתייחס לחשיבות של פיתוח השתלבות הילדים במשפחה, בבית הספר ובסביבה החברתית, כמו גם לאוטונומיה האישית שלהם.

גילוי מוקדם בילדים עם צרכים מיוחדים

גילוי מוקדם הוא ללא ספק חיוני כדי להתחיל התערבות טיפולית. חשוב לחפש ולבחון סימני אזהרה מסוימים שעשויים להצביע על נוכחות של הפרעה התפתחותית של ילד.

ישנם אנשי מקצוע רבים אשר מסורים להתערבות בגיל הרך עבור ילדים עם צרכים מיוחדים
כיום, ישנם אנשי מקצוע רבים אשר מסורים להתערבות בגיל הרך עבור ילדים עם צרכים מיוחדים.

במקרה של חשד, עליך להיעזר באנשי מקצוע למתן אבחנה. עליהם להעריך היבטים ביולוגיים, פסיכולוגיים, חברתיים וגם חינוכיים. לפיכך, ההערכה צריכה לשקול את הדברים הבאים:

 • ההתפתחות האבולוציונית של הילד . מיומנויות תקשורת, התפתחות חברתית-רגשית, תהליכים קוגניטיביים, סגנון למידה, התפתחות פסיכומוטורית, יכולת תגובה לסביבה, מיומנויות משחק וכו'.
 • מאפייני ההקשר המשפחתי והחברתי שלהם. מצב כלכלי וחברתי-תרבותי, סיכון להתעללות או רשלנות וכו'.
 • הקשר שנוצר עם הוריהם. צורך במידע, אי שקט משפחתי, צרכי משאבים, רמת אמון וכו'.

פעולה זו לא רק תיתן ערך להיבטים ולקשיים האישיים של הילדים, אלא גם תיקח בחשבון כיצד הסביבה שלהם משפיעה על התפתחותם.

התערבות בגיל הרך לילדים עם צרכים מיוחדים

לאחר שאנשי המקצוע קובעים אבחנה, הגיע הזמן להתערבות.

כדי לבצע התערבות טובה של ילדים, אנשי מקצוע צריכים לעקוב אחר הספר הלבן על התערבות לגיל הרך. מסמך זה הוכן על ידי ה- Grupo de Atencion Temprana (GaT) על מנת לשמש עזר למנהלים ציבוריים, אנשי מקצוע, עמותות ומשפחות.

ככלל, יש להכין לכל ילד תכנית פרטנית להתערבות. לפיכך, עליה לשקול את הצרכים והאפשרויות שלהם בארבעה תחומי פיתוח:

 • מיומנויות מוטוריות
 • יכולות תפיסתיות-קוגניטיביות
 • יכולות חברתיות-תקשורתיות
 • אוטונומיה

התוכנית חייבת בהחלט לכלול את תזמון היעדים, המתודולוגיה וההערכה, ומעקב אחר התוצאות שהם משיגים.

התערבות לגיל הרך למשפחות ולבית הספר

במהלך ההתערבות, אנשי המקצוע צריכים לתמוך במשפחות, ללמד אותם מיומנויות לחינוך ופרשנות של התנהגויות ילדיהם, ולהציע מידע לגבי משאבים ספציפיים עבור הילד. זה כולל הכרה בנכויות, הערכת תלות, סיוע פרטני, הטבות כספיות, סיוע טכני וכו'.

מצד שני, הם צריכים להיות גם אחראים ליידע את בית הספר על המצב לגבי הילד והמשפחה. זה יאפשר להם לפנות מקום לקביעת יעדים פדגוגיים ואסטרטגיות למידה משותפות.

לסיכום, התערבות בגיל הרך צריכה להתמקד בהנחיה וסיוע לילדים, למשפחותיהם ולסביבת בית הספר. מדובר בהתחשבות בילדים ובכל מאפייניהם, בהיענות לצרכיהם האישיים, למשפחתם ולסביבה.

ילדים הם השילוב של התכונות שלהם ושל אלה המיוחסות על ידי התנסויותיהם עם הסביבה.

פופולריים