מסורות לידה ברחבי העולם

מסורות לידה ברחבי העולם: מזרח
מסורות לידה ברחבי העולם: מזרח.
פרקטיקות תרבותיות מבנות את אורח החיים שלנו ובסופו של דבר את הדרך שלנו להיות בעולם. לידה היא חוויה אוניברסלית שבשל הבדלים תרבותיים נשים חוות אחרת בכל חלק בעולם. במאמר זה, גלה מסורות לידה ברחבי העולם!

למרות היותה עובדת חיים אוניברסלית, אנשים חווים לידה בצורה ייחודית. זה קורה דרך התרבויות השונות של העולם, דרך המנהגים והטקסים הייחודיים שלהן. במאמר זה, אנו חולקים כמה מסורות לידה ברחבי העולם.

מסורות לידה ברחבי העולם: מזרח

ביפן קיימות מסורות רבות של אמהות ולידה ופרקטיקות תרבותיות. אחד הנפוצים ביותר הוא שהאם הטרייה נשארת בבית הוריה במשך שלושה שבועות לאחר הלידה. מנהג זה נובע מהאמונה שהלידה אינה מסתיימת בלידה.

מצד שני, אחד המנהגים היפנים המוזרים ביותר הוא Setsubun no Nakizumo, אותו הם חוגגים במהלך ההיפוך האביבי. כפי שמסביר הפרופסור לתרבות, ספרות והיסטוריה יפנית הרברט פלוצ'וב, לחגיגה זו, תינוקות, המוחזקים על ידי מתאבקי סומו, מונחים זה מול זה עד שהם מתחילים לבכות.

עבור היפנים, לבכי יש תכונות ניבוי. טקס זה קיבל את השם נאקיזומו, שפירושו המילולי הוא "זומו בוכה".

בסין, Manyue מתרחש. זוהי מסיבה המוקדשת לחגיגת הולדת התינוק, בה האורחים מביאים מתנות לרך הנולד. שלא כמו מקלחת התינוקות המערבית הקלאסית, הם חוגגים את Manyue לאחר הלידה.

חלק ממדינות ערב, כמו פקיסטן, חוגגות את אקיקה, מנהג תרבותי ודתי המוקדש ללידה ומטרתו לתת את שם התינוק. חגיגה זו מתקיימת שבעה ימים לאחר הלידה. במהלכו מגלחים את ראשו של התינוק ומקריבים חיה.

שבטים אפריקאים

מסורות לידה ברחבי העולם: מערב
מסורות לידה ברחבי העולם: מערב.

בשבט הדאגא של בורקינה פאסו, יש מסורת שנקראת טקס ההקשבה. כפי שמסביר Sonbofu Somé, יליד השבט הזה, מטרת הטקס הזה היא להקשיב לתינוק כדי להכיר אותם. על סמך זה, הם מקבלים שם. עבור השבט הזה, שמות הם אנרגיה. במילים אחרות, הם רואים בהם כוחות חיים המשמשים להם כמדריך.

מצדו, כפי שמספר דמיולה דימג'י-אג'איי, בניגריה מתרגלים אומוגו. זהו מנהג מסורתי המתמקד בטיפול לאחר לידה. דמיולה מסבירה שבמהלך Omugwo, באחריות הסבתא מצד האם או מצד אביה לספק טיפול לאחר לידה גם לאם וגם לתינוק.

מסורות לידה ברחבי העולם: מערב

הרטבת ראשו של התינוק היא מסורת לידה פופולרית שאנשים חוגגים בממלכה המאוחדת, באירלנד, באוסטרליה ובניו זילנד. לדברי ויקטוריה וויליאמס, זה דומה מאוד למקלחת התינוק הידועה. עם זאת, זה מיועד לאבות במקום לאמהות.

המסורת היא שהאב נפגש עם חבריו ובני משפחתו הגברים לציון הלידה, שותה משקה אלכוהולי אחד או יותר.

לעומת זאת, בהולנד, למרות שהן הופכות כעת יותר ויותר פופולריות, ללידות בית יש היסטוריה היסטורית ותרבותית ארוכה. נכון להיום, בארץ 20% מהנשים יולדות בבית. הם עושים זאת לא רק בגלל שזה מאוד פופולרי, אלא גם בגלל הסיוע המרובה של סוכנויות ממשלתיות.

"אך אל תתעב את הידע שירד משנים רחוקות; כי לעתים קרובות ייתכן שזקנות שומרות בזיכרון דברים שפעם היו נחוצים לחכמים לדעת."

- ג'.ר. ר טולקין -

בקיצור, אפשר לומר שהתרבות מעצבת ומגדירה את הדרך שלנו להיות בעולם. דרך מסורות ומנהגים שונים, נוצרות דרכים מרובות לחוות לידה, חוויה אוניברסלית.