נושאי הפוריות העיקריים בקרב נשים

הגורמים העיקריים לבעיות פוריות בנשים הם
הגורמים העיקריים לבעיות פוריות בנשים הם: קושי בביוץ, אנדומטריוזיס, ביציות באיכות ירודה, תסמונת שחלות פוליציסטיות וחסימות בחצוצרות.
היום נספר לכם מהם הגורמים העיקריים לאי פוריות הנשית. נדון גם בפתרונות אפשריים. קבלת מידע על אי פוריות נשית והגורמים שמשחקים בה תפקיד עשוי לעזור לך למנוע בעיות חמורות יותר.
בעיות פוריות משפיעות על לפחות 1 מכל 6 זוגות. מכל מקרי הפוריות, כ-50% משוערים קשורים לאי פוריות נשית. מתוך מקרים אלה, רק שליש כרוכים בסטריליות מוחלטת.

רופאים מתחילים לשקול אי פוריות כאפשרות רק כאשר זוג כבר מנסה להרות במשך יותר משנה. מכאן ואילך, יתחיל מומחה בסדרת בדיקות קליניות לשני בני הזוג. זה יקבע את מקור הבעיה.

רוב הגורמים התורמים לאי פוריות ניתנים לטיפול. לפי הערכות, 65% ממקרי הפוריות ניתנים לפתרון. נכון להיום, מידת היעילות של טיפולי פוריות גבוהה למדי.

האבחנה של בעיות פוריות נשית

כדי לבצע אבחון נכון של בעיות פוריות נשית, על הרופא לבצע בדיקה גופנית מלאה. זה כולל הערכה זעירה של ההיסטוריה הקלינית של האישה. הוא או היא גם יבצעו בדיקות ומחקרים כדי לקבוע מה קורה.

האמצעים העיקריים לאבחון אי פוריות נשית הם:

  • בדיקת דם ושתן. בדיקות אלו מזהות נוכחות של בעיות הורמונליות, בעיות בבלוטת התריס וזיהומים.
  • דגימת ריר צוואר הרחם. בדיקה זו מאפשרת לרופא לקבוע אם מתרחש ביוץ או לא.
  • לפרוסקופיה. זהו מחקר המאפשר לאנשי מקצוע רפואיים לצפות בחסימות אפשריות, הידבקויות או רקמת צלקת. לפרוסקופיות הן סוג של צילום רנטגן שמזהה חריגות אפשריות ברחם. התמונות קובעות אם יש בעיות ברחם או בשחלות.
  • סונוהיסטרוגרפיה. מחקר זה מורכב מאולטרסאונד עם ניגודיות, ומאפשר זיהוי של בעיות ברחם.
  • בדיקת אגן ושד. הרופאים מבצעים גם בדיקות קליניות לאגן ושד כדי להעריך את מצבם
הגורמים העיקריים לבעיות פוריות בנשים הם: קושי בביוץ, אנדומטריוזיס, ביציות באיכות ירודה, תסמונת שחלות פוליציסטיות וחסימות בחצוצרות.

בעיות בביוץ

בעיות אלו מתרחשות כאשר הביציות, או הביציות, אינן מצליחות להתבגר במלואן. זה כולל גם מקרים שבהם השחלות אינן מסוגלות לשחרר נכון את הביציות. זהו אחד הגורמים הנפוצים ביותר לאי פוריות נשית.

התסמינים השכיחים ביותר הם וסת נדירה, או היעדר וסת לחלוטין. דימום קל מאוד או דימום מוגזם הם גם סימפטומים, כמו גם חוסר אי נוחות בזמן הווסת. בין 30 ל-40% מהנשים מצליחות להתגבר על בעיה זו באמצעות טיפול.

"רוב הגורמים התורמים לאי פוריות ניתנים לטיפול"

אנדומטריוזיס

מצב זה מתרחש כאשר הרקמה הממוקמת על דפנות הרחם גדלה מחוץ לרחם.

האבחנה של בעיות פוריות נשית
האבחנה של בעיות פוריות נשית.

במקרים רבים, זה מתרחש מבלי לעורר סימפטומים כלשהם. אם אכן מופיעים תסמינים, הם בדרך כלל כוללים כאב חזק בזמן הווסת ובזמן קיום יחסי מין. תסמינים אחרים כוללים דימום בשפע או חריג, כמו גם כאבי אגן.

השיטה העיקרית לתיקון בעיה זו היא ניתוח. עד 30% מהנשים עם אנדומטריוזיס מסוגלות להרות לאחר הטיפול.

ביציות באיכות ירודה

זוהי אחת מבעיות הפוריות הנשית המשפיעות במיוחד על נשים מבוגרות. לאחר גיל 35, הכמות והאיכות של השחלות יורדות באופן ניכר. השחלות מייצרות ביציות באיכות ירודה מה שהופך את ההתעברות לבלתי אפשרית.

הטיפול בבעיה זו כרוך בנטילת תרופות לפוריות. לנשים שעוברות טיפול מסוג זה יש סיכויים טובים להרות ועד 55% להיכנס להריון.

תסמונת שחלות פוליציסטיות

בעיה זו מתרחשת כאשר הזקיקים הקטנים של השחלות אינם מבשילים לחלוטין. זה גורם לקושי בכל הנוגע לשחרור ביציות. התסמין העיקרי הוא מחזור מאוד לא סדיר. תסמינים אחרים כוללים צמיחת שיער מוגזמת ואקנה.

ישנם מספר פתרונות לבעיה זו, החל משינויים באורח החיים ועד לניתוח. רוב הנשים הסובלות מהשמנת יתר שמצליחות לרדת במשקל מצליחות גם לבייץ באופן קבוע. לניתוחים שיעור יעילות של עד 50%.

חסימה בחצוצרות

החצוצרות עלולות להיסתם עקב מחלות המועברות במגע מיני, מחלות אגן דלקתיות ומחלות עיקור. אם קיימת חסימה, אי אפשר להפרות את הביצית או שהיא לא מגיעה לרחם. הפתרון העיקרי לבעיה זו הוא ניתוח. התוצאה תלויה בגיל האישה ובבריאותה.

לכ-30% מבעיות הפוריות הנשית מקורן לא ידוע. במקרים אלה, אין תסמינים. עם זאת, נשים רבות מצליחות להתגבר על אי הפוריות שלהן על ידי ביצוע שינויים באורח החיים.