פזילה: גורמים, אבחון וטיפול בעין עצלה

פזילה או עין עצלה היא חריגה המשפיעה על הראייה הנובעת מחוסר תיאום בין העיניים
פזילה או עין עצלה היא חריגה המשפיעה על הראייה הנובעת מחוסר תיאום בין העיניים.
כאשר יש חוסר תיאום בין עיניו של הילד, המצב מכונה פזילה, או עין עצלה. למרות שהבעיה אינה נחשבת חמורה, ילדים צריכים לקבל טיפול על מנת למנוע סיכונים גדולים יותר.

פזילה או עין עצלה היא חריגה המשפיעה על הראייה הנובעת מחוסר תיאום בין העיניים. גילוי מוקדם חשוב על מנת להתחיל טיפול בהקדם האפשרי. הסיכון הגדול ביותר של דחיית הטיפול הוא שילד יכול בסופו של דבר לאבד את הראייה בעין הסטייה.

אצל תינוקות או ילדים, פזילה היא אחד המצבים האופטיים השכיחים ביותר. לכ-4% מהילדים מתחת לגיל 9 יש עין סוטה. ההשלכות החמורות ביותר קשורות לירידה בהתפתחות המוח, למידה וידע, כמו גם אובדן ראייה.

מהי פזילה בילדים?

במונחים טכניים, פזילה היא תוצאה של תקלה בתפקוד המשקפת. השימוש בראייה כרוך בשתי פונקציות, האחת היא דו-עינית והשנייה, חד-קולרית. שני התפקודים מתפתחים מהלידה וממשיכים להבשיל עד לגיל שמונה או תשע.

בפזילה, התפקוד המשקפת נפגע, כלומר שתי העיניים אינן מסוגלות להתמקד באותו עצם. כתוצאה מכך, המידע מגיע למוח בצורה מבלבלת.

התגובה של איבר העצבים המרכזי היא להתעלם מתמונות שהן פחות חדות. בדרך זו, הגוף נפתר ונמנע מראייה כפולה, או דיפלופיה.

בדיוק אותו הדבר, העין שלא מיושרת תמשיך לשלוח תמונות למוח. עם זאת, וכתוצאה מההתעקשות השווא שלה, סביר להניח שהעין תהפוך בסופו של דבר ל"עצלה" ותסבול מאובדן בלתי הפיך של התפתחות הראייה.

גורמים לפזילה בילדים

בין הגורמים הנפוצים ביותר לעיניים, אנו יכולים לציין את הדברים הבאים:

 • תקלה בשליטה בעצב האופטי.
 • פגמים נסוגים כגון רוחק ראייה.
סיבות אחרות לעין עצלה בילדים
סיבות אחרות לעין עצלה בילדים.

גורמים נוספים לעין עצלה בילדים:

 • קריסה של מערכת העצבים כתוצאה ממחלות מסוימות, חום גבוה או מצב מתח גבוה.
 • יחד עם זאת, פזילה בילדים יכולה להתרחש כתוצאה ממצבים אחרים, כגון שיתוק מוחין או הידרוצפלוס. סיבוכים כמו לידה מוקדמת עלולים להוביל גם לפזילה. במקביל, ילדים עם תסמונת דאון גם נוטים לסבול מפזילה.
 • חשוב להזכיר גם שקיימת נטייה גנטית מסוימת בכל הנוגע לפזילה.

סוגי עין עצלה

הסימפטומים של חריגה תפקודית זו מופיעים בדרך כלל בילדות. עם זאת, חשוב לדעת שפזילה עלולה להיווצר גם במהלך הבגרות. לא כל המקרים של פזילה זהים.

 1. פזילה חד צדדית ופזילה מתחלפת. בראשון, העין הקבועה עשתה מונופול על שדה הראייה. בזן השני, שתי העיניים מתחלפות לשלוח מסרים למוח, מה שמאפשר התפתחות הומוגנית של שתי העיניים.
 2. פזילה לסירוגין. זה מתרחש רק בנסיבות מסוימות (מחלה, מתח). זה יכול להופיע רק כאשר חפץ נמצא במרחק מסוים (קרוב, בינוני, רחוק).

לפי כיוון העין העצלה

 • אקסטוטרופיה. חוסר יישור כלפי חוץ או שונה, כאשר גלגל העין מצביע החוצה.
 • אזוטרופיה. סטייה פנימה או מתכנסת, כאשר גלגל העין מצביע פנימה. זהו הסוג הנפוץ ביותר של פזילה.
 • היפרוטרופיה. כשהמבט של עין אחת מצביע גבוה יותר מהשנייה.
 • היפוטרופיה: כאשר מבט של עין אחת מצביע נמוך יותר מהשנייה.

אבחון פזילה בילדים

עין עצלה אצל ילדים קשה למנוע. עם זאת, גילוי מוקדם וטיפול יכולים להיות מניעת אי הנוחות וההשלכות של פזילה, ואפילו היפוך התקלה. בדיקת העיניים המומלצת בגיל 3 היא בסיסית לילדים עם בעיה זו.

אם רופא ילדים מבחין בחריגה בעיני ילדך, עליך להתייעץ מיד עם רופא עיניים. אם קיימת היסטוריה משפחתית של פזילה, עליך לקחת את ילדך לבדיקת רופא עיניים לפני גיל 3.

טיפול בפזילה בילדים

הטיפול משתנה בהתאם למצב העיניים בו ומידת הסטייה. המטרה תהיה לשחזר את הראייה הדו-עינית. בהתאם למקרה, הטיפול יכול לנוע בין משקפי מרשם לניתוח. רופאים עשויים גם להשתמש במדבקות כדי לחזק את העין החלשה יותר.

הטיפול המיושם במקרים של פזילה אקומודטיבית מכונה תיקון אופטי. כאן, מקובל שמטופלים משתמשים במשקפיים או בעדשות מגע. במקרים של טיפול חזותי, הרופאים משתמשים בתרגילים ובעיקר מדבקות.

במקרים מסוימים, נדרש ניתוח. המנתח יעשה חתך זעיר ברקמה המכסה את העין על מנת להגיע לשריר.

בהתאם לכל מקרה, המנתח יצטרך למקם מחדש את השרירים באחת או בשתי העיניים. ההליך פשוט יחסית ובקרוב הילדים יוכלו לחזור לשחק ללא בעיות.