ילדים והחשיבה הקסומה שלהם

זה הזמן שבו ילדים מתחילים לפתח סוג הגיוני יותר של חשיבה
זה הזמן שבו ילדים מתחילים לפתח סוג הגיוני יותר של חשיבה, שמתחילה להתנגש עם החשיבה הקודמת, הקסומה שלהם.
ממה מורכבת חשיבה קסומה? המציאות מהולה בפנטזיה, ומובילה ילדים לחיות בעולם דמיוני. זה טוב להם?

חשיבה קסומה היא מושג המשמש בפסיכולוגיה המורכב מהדמיה או אמונה במשהו או במישהו שלא קיים.

פיות, סנטה קלאוס, מכשפות, רוחות רפאים וחברים דמיוניים הם רק כמה דוגמאות לחשיבה מסוג זה. הדבר שחשוב להורים להיות מודעים אליו הוא שזהו שלב נורמלי לחלוטין שעוברים רוב הילדים.

ממה מורכבת חשיבה קסומה?

חשיבה קסומה היא שלב המתרחש בין גיל שנתיים ל-7. זהו שלב נורמלי לחלוטין ואף הכרחי על מנת להתמודד עם פחדים מסוימים ולפתור מצבים שונים.

מושג זה מוגדר בתוך הפסיכולוגיה כאמונה של אנשים שהם מסוגלים לשנות את הסביבה החיצונית שלהם באמצעות המחשבות שלהם, וגם באמצעות סוג על טבעי של כוח.

במהלך השלב הזה, ילדים מאמינים בדמויות פנטסטיות עד כדי כך שהם באמת מאמינים שהם מלווים אותם בכל יום. לדוגמה, הדמיון שלהם יכול להוביל אותם להאמין שהרים יכולים לנוע, ובאמצעות אמונה זו הם יוצרים הרפתקה אותנטית בכל פעם שהם במכונית נוסעת.

"כילדים, כולנו חיים בעולם של דמיון, של פנטזיה, ועבור חלקנו העולם הזה של דמיון ממשיך במהלך הבגרות."

ג'ים הנסון

האם חשיבה קסומה היא חיובית או שלילית לילדים?

הורים רבים מודאגים מהדמיון הרב שילדיהם יכולים לפתח. במקרים רבים, חלק מההורים תוהים אם זה באמת חיובי או לא כדי לחזק אמונות כמו סנטה קלאוס ופיית השיניים, למשל.

אין בסיס שמגבה את המחשבות השליליות של ההורים לגבי השלב הזה. להיפך, מומחים רבים בפסיכולוגיה מבטיחים ששלב הילדות הזה הוא לא רק נורמלי אלא הוא גם הכרחי להתפתחותם של ילדים.

הודות לחשיבה הקסומה הזו
למעשה, הודות לחשיבה הקסומה הזו, ילדים יכולים לפתח טוב יותר את הרגישות שלהם.

ילדים יכולים לפתח חשיבה קסומה עד כדי כך שבסופו של דבר, אולי אפילו יהיה להם קשה לקבוע גבול מוגדר בין מציאות לפנטזיה.

זה לא שלב שאמור לגרום להורים לדאוג מכיוון שהוא נורמלי לחלוטין ודי מועיל. למעשה, הודות לחשיבה הקסומה הזו, ילדים יכולים לפתח טוב יותר את הרגישות שלהם. זה גם יכול לתת להם דחף להתמודד עם הפחדים שלהם וקונפליקטים אחרים.

חשיבה קסומה ומאפייניה

  • חשיבה קסומה היא שלב נורמלי לחלוטין המתפתח בדרך כלל בין גיל שנתיים ל-7. עם זאת, חשוב לציין שאין גיל מדויק שבו שלב זה אמור להסתיים.
  • מומחים מסבירים שכאשר ילדים מגיעים לגיל 7, המחשבות הקסומות שלהם מתחילות להיות ספציפיות יותר.
  • ילדים מתחילים להבחין בין פנטזיה למציאות, מה שגורם להם לתהות עוד יותר על כל הדברים שהם לא יודעים. זה הזמן שבו ילדים מתחילים לפתח סוג הגיוני יותר של חשיבה, שמתחילה להתנגש עם החשיבה הקודמת, הקסומה שלהם.
  • שלב החשיבה הקסומה הוא המפתח להתפתחות תקינה של ילדים מכיוון שהוא מעודד אותם לפתח את הדמיון, היצירתיות והרגישות שלהם. זה גם מניע ילדים להתמודד עם הפחדים שלהם ולפתור קונפליקטים שונים.

כאשר חוויות ושאלות מתחילות לעלות

כמה מומחים מסבירים שהמחשבות הקסומות הללו הן שגורמות לילדים לחוות דברים מסוימים בצורה אינטנסיבית יותר. מכיוון שהם אינם מסוגלים להבחין בין פנטזיה למציאות, יש להם תפיסה עמוקה יותר של אירועים חיוביים ושליליים כאחד.

זה מגיע לנקודה שבה המחשבות של ילדים מתחילות להיות קונקרטיות יותר. במוקדם או במאוחר, הם מתחילים לתהות מה אמיתי ומה לא. עם זאת, חשוב מאוד שההורים יהיו נוכחים בזמן הזה כדי לענות על כל הספקות שיש לילדם.

זה לא נדיר שהורים רוצים לספר לילדם מה באמת אמיתי. עם זאת, אנו ממליצים לחכות עד שילדכם יסקרן וישאל אתכם.

חשיבה קסומה היא אחד השלבים היפים והחיוביים ביותר במהלך הילדות. זהו שלב נורמלי לחלוטין להתפתחות הפסיכולוגית והאינטלקטואלית של ילדים.

למרות שזה עשוי להיות מעט מתסכל עבור חלק מההורים, תן לשלב הזה להימשך כל עוד הילדים רוצים. אם אתה מבחין שעדיין יש להם את תהליך המחשבה הפנטסטי הזה, אז שיהיה. רק דאגו לשים לב ולהיות שם בשביל הילדים שלכם כדי לענות על כל שאלה שיש להם.

"הסימן האמיתי של אינטליגנציה אינו ידע אלא דמיון."

אלברט איינשטיין

פופולריים