כיצד משפיע פער הדורות על המשפחה?

לשפר את התקשורת המשפחתית ולצמצם את פער הדורות
הבנה וקבלה של ההבדלים בין עולמם של ילדינו לעולמנו יאפשרו לנו להתקרב אליהם, לשפר את התקשורת המשפחתית ולצמצם את פער הדורות.
הבנה וקבלה של ההבדלים בין עולמם של ילדינו לעולמנו יאפשרו לנו להתקרב אליהם, לשפר את התקשורת המשפחתית ולצמצם את פער הדורות.

הקשרים בין הורים לילדים יכולים להיות המעשירים ביותר או ההרסניים ביותר שאנו חווים בחיינו. יותר ויותר, אבות ואמהות עושים מאמצים רבים להשיג הורות הולמת, חיובית ומכבדת. עם זאת, על מנת ליצור קשר טוב מכל סוג שהוא, תקשורת היא מרכיב מרכזי. וכאשר אנו מתקשרים עם ילדינו, אנו יכולים להיתקל בקשיים גדולים. רבים מהם נובעים מפער הדורות שמשפיע על המשפחות, ואותו עלינו לצמצם.

עם בוא גיל ההתבגרות מתעצמים קונפליקטים ואי הבנות. עם זאת, אלה יכולים להתחיל הרבה יותר מוקדם. מה שקורה הוא שהצורך בעצמאות ו"מרדנות" של צעירים מפגיש אותנו עם בעיות שאולי לא שמנו לב אליהם קודם.

אם ברצוננו ליצור יחסי אמון ומכבדים במשפחה, עלינו להבין את תפקידם של ההבדלים בין הדורות.

מה פער הדורות במשפחה?

פער הדורות מתייחס לאותו פער קטן או גדול הקיים בין דור אחד למשנהו. זה במונחים של ערכים, אידיאלים, אמונות ויעדים. במשפחות, זה בא לידי ביטוי כעקרונות או אורחות חיים שונים שיש לילדים ביחס להוריהם, לסבא וסבתא או לקרובים בוגרים יותר.

חלק מהדוגמאות המובהקות והמשמעותיות ביותר הן ההבדלים הקיימים לגבי דעות ושימוש באינטרנט וברשתות החברתיות (הפער הדיגיטלי). בהקשר זה, מקובל שנכדים מלמדים את סבא וסבתא (ואפילו את הוריהם) כיצד להתמודד עם טכנולוגיות חדשות. עם זאת, הפער חורג הרבה מעבר לכך ומייצר בעיות וחיכוכים יומיומיים משמעותיים.

למשל, הורים עשויים להרגיש שהערכים של הדור הנוכחי שגויים, שהתחביבים שלהם אינם מתאימים, ובאופן כללי, שצורת ההסתכלות שלהם על החיים אינה נכונה. מקובל להתנגד לשינוי ולחשוב שהאופן שבו גדלנו וחשבנו היה ברור יותר טוב.

כבוד ותקשורת הם הדרך הטובה ביותר לגשר על פער הדורות במשפחה
אהבה, כבוד ותקשורת הם הדרך הטובה ביותר לגשר על פער הדורות במשפחה.

זה כמובן יוצר ריחוק בין הורים לילדים. אבל, בנוסף, קודי התקשורת של צעירים הם חדשים ושונים מאלה שבהם השתמשו דורות אחרים. כתוצאה מכך, הורים עשויים שלא להיות מסוגלים להבין את ילדיהם ולקיים דיאלוג הולם עם ילדיהם, במיוחד כשהם בני נוער.

איך לגשר על פער הדורות?

הכירו את עולמם

קודם כל, עליכם להתעניין בעולם הסובב את ילדכם ובעולם בו הוא חי. ודא שאתה מכיר את הסרטים, הקריקטורות או הסדרות האהובות עליהם. התעדכן ברשתות החברתיות בהן משתמשים החברים שלהם או שהם מבקשים ממך להשתמש. למד את המילים, הקיצורים וקודי התקשורת שהם משתמשים בהם בדורות שלהם.

גם אם, בהתחלה, אתה מרגיש לגמרי זר וחסר התמצאות, הכרת העולם שלהם תאפשר לך להכיר טוב יותר את ילדך. תוכל להבין למה הם מתכוונים כשהם מדברים איתך על משהו שהם אוהבים או דואגים ממנו, ותוכל לשתף בחילופי דברים מעשירים.

יתרה מכך, רק מעמדה זו תוכל לשפוט אם משהו מתאים או לא ולהציב גבולות הגיוניים. איסור וסירוב למשהו שילדכם מבקש מבלי לדעת באמת במה זה כרוך רק יגדיל את המרחק ביניכם.

תכבד את הדור שלהם

הבדלים בין הורים לילדים תמיד היו קיימים. כולנו נוטים לחשוב שמה שמוכר לנו הוא טוב יותר. עם זאת, קבל את זה שהילדים שלך הם לא אתה ושעולמם היום שונה מזה שגדלת בו.

לכן, כבדו את ההבדלים הללו והיו פתוחים לשינוי. ללוות ולייעץ אותם בכבוד למי שהם ולמה שהם חווים, מבלי לבקר, לשפוט או לזלזל באורח חייהם או בדור שלהם.

עודדו תקשורת בריאה

לבסוף, נסו ליצור, מילדות, קשר של חיבה, כבוד ואמון עם ילדיכם. תחושת מוערכים ומוערכים תעודד אותם לשמור על תקשורת משפחתית זורמת ובריאה.

ותזכרו שכולכם יכולים להעשיר אחד את השני. לכל דור יש מה לתרום ואתם יכולים להשלים אחד את השני. אהבה, כבוד ותקשורת הם הדרך הטובה ביותר לגשר על פער הדורות במשפחה.