נחירות במהלך ההריון: כל מה שכדאי לדעת

עליך לדעת שמצב זה אינו משפיע רק על נשים בהריון
עם זאת, עליך לדעת שמצב זה אינו משפיע רק על נשים בהריון; גם גברים מבוגרים רבים יכולים לסבול מזה.
למרות שבדרך כלל נחירות אינן מזיקות, לפעמים, ובמיוחד בהריון, היא יכולה להתייחס לפתולוגיות חשובות. זה כולל לחץ דם גבוה.

עבור חלק מהנשים, נחירות במהלך ההריון יכולות להיות ממש מעצבנות. הסיבה לכך היא שזה לא רק משפיע עליהם, זה גם מפריע לשינה של בני הזוג שלהם. ישנן סיבות רבות לנחירות במהלך ההריון. זו הסיבה שנדבר על נחירות במהלך ההריון במאמר זה.

נחירות שכיחות יותר במהלך השליש השלישי. למרות שזה בדרך כלל לא מזיק, לפעמים, זה קשור לתנאים מסוימים שעלולים לסכן את האם או העובר.

מהן הסיבות לנחירות קבועות?

נחירות יכולות להיות די נורמליות בקרב מבוגרים. על פי מאמר מהספרייה הלאומית לרפואה בארה"ב, נחירות קשורות לחסימת זרימת אוויר במעברי הנשימה.

נחירות לא משפיעות רק על נשים בהריון, הן גם מפריעות לשינה של בן זוגן. למעשה, זה עלול אפילו לגרום לנדודי שינה. חוץ מזה, בהזדמנויות מסוימות, אלה שנוחרים אולי אפילו לא שמים לב לזה, אז הנחירות שלהם חולפות בלי לשים לב. עם זאת, במקרים מסוימים, זה עשוי להיות סימפטום של דום נשימה חסימתי בשינה.

מבוגרים עשויים לנחור מכמה סיבות. על פי המאמר שהוזכר קודם, עודף משקל, היפרטרופיה טורבינתית, מחלות אלרגיות או דלקתיות יכולות להיות חלק מהן.

אולי יעניין אותך: כיצד לזהות ולטפל בדום נשימה בשינה בילדים

מה ההבדלים בין נשים בהריון למבוגרים אחרים?

נשים הרות רבות נוחרות בדיוק כמו שאר המבוגרים. למעשה, כמה מהם כבר נחרו לפני שנכנסו להריון. עם זאת, כאשר התסמינים הללו מופיעים לראשונה לאחר הכניסה להריון, זה כנראה קשור לשינויים הפיזיולוגיים שחוות נשים בגופן על מנת לאפשר את התפתחותו של התינוק העתידי.

כמובן, זה כולל שינויים הורמונליים. ככל הנראה, זה מעדיף את פעילות כלי הדם, המכסה את דרכי הנשימה העליונות. אם כלי אלו מתרחבים (גדלים בגודלם), זה עלול לקדם ייצור והפרשת ריר.

נחירות במהלך ההריון, מצב שניתן לשלוט בו
נחירות במהלך ההריון, מצב שניתן לשלוט בו.

יתרה מכך, מנגנון זה מסביר מדוע לנשים הרות רבות יש גודש באף במהלך השליש השלישי שלהן. מלבד היותו מאוד לא נוח במהלך היום, זה די מעצבן במהלך הלילה.

כמה זמן נמשכים התסמינים הללו?

כפי שציינו קודם, הם מתרחשים בדרך כלל במהלך השליש השלישי. עם זאת, הם עשויים להופיע לפני התינוק ואף להימשך לאחר לידת התינוק.

למעשה, כל עוד יש רמות של הורמוני מין נשיים בדם, שינויים בגוף עשויים להימשך. עם זאת, הכל אמור לחזור לקדמותו מספר שבועות לאחר לידת התינוק, בתקופה הנקראת לידה.

האם נחירות במהלך ההריון משפיעות על גדילת התינוק?

בהתחלה, נחירות מזדמנות לא אמורות להשפיע על התפתחות התינוק העתידי. עם זאת, חשוב לזכור שנחירות במהלך ההריון עלולות לגרום לנשים לסבול ממצבים חמורים יותר, העלולים להשפיע על התפתחות תוך רחמית.

כבר דיברנו על אחד המצבים האפשריים, שיכולים להיות קשורים לנחירות במהלך ההריון: דום נשימה חסימתי בשינה. במקרה זה, מכיוון שהשינה נקטעת, נשים עלולות להתעורר עם תחושת פאניקה. עם זאת, עליך לדעת שמצב זה אינו משפיע רק על נשים בהריון; גם גברים מבוגרים רבים יכולים לסבול מזה.

סיבה אפשרית נוספת לנחירות במהלך ההריון היא לחץ דם גבוה. למרות שאין הרבה מידע, מחקרים שונים הראו שיש קשר בין שני המצבים הללו, והם מדגישים את הסיכון לרעלת הריון.

המשך לקרוא: מהי הגבלת גדילה תוך רחמית?

האם יש טיפול לנחירות בהריון?

למרות שאין טיפול מובהק לנחירות במהלך ההריון, ישנם מספר אמצעים שתוכל לנקוט בבית, על מנת למנוע מהתופעות הללו להופיע או להחמיר. על פי מאמר מהאגודה האירופית לחזה, להלן חלק מהאמצעים שתוכל לנקוט:

  • הרם את ראש המיטה שלך.
  • השתמש בשיטות לא מזיקות רגילות כדי להקל על גודש באף, כגון תרסיס לאף מלוח.
  • קחו תנומת בוקר למשך כ-30 דקות.

בהתאם לתנאי מזג האוויר, מכשיר אדים בחדר השינה יכול להיות שימושי מאוד במהלך הלילה.

נחירות במהלך ההריון, מצב שניתן לשלוט בו

ברוב המקרים, נחירות במהלך ההריון אינן בעיה אמיתית. אלא אם כן זה משפיע על אורח החיים שלך או על השגרה של בן/בת הזוג שלך, אולי אתה אפילו לא מבין שאתה סובל מהתסמינים האלה.

עם זאת, אם יש לך ספק לגבי זה, עליך לשאול את רופא המשפחה שלך. במיוחד, אם אתה חווה שינויים שיכולים להתייחס לדום נשימה חסימתי בשינה או ללחץ דם גבוה.