מפתחות להימנעות מצרכנות כפייתית אצל ילדים

מפתחות להימנעות מצרכנות כפייתית אצל ילדים
מפתחות להימנעות מצרכנות כפייתית אצל ילדים.
הימנעות מצרכנות כפייתית אצל ילדים היא משימה קשה בימינו. פרסומות הן הפצצה מתמדת, לא משנה לאן מסתכלים, והגעה ליעדים הצעירים ביותר היא קלה מאי פעם. אז איך נוכל להימנע מזה?

צרכנות כפייתית אצל ילדים היא בעיה נוכחת יותר ויותר במדינות מפותחות. ידוע שכל פעילות שאנו מבצעים בצורה כפייתית היא מזיקה. אז איך נוכל להימנע מצרכנות מתמדת אצל ילדים? מהם המפתחות למניעת הרגל זה?

בסביבות תקופת החגים הצרכנות אצל ילדים עולה עוד יותר... אם זה בכלל אפשרי. יש כל כך הרבה מסרים שמקדמים צריכה מסיבית. ההפצצה הזו לא מגיעה רק מהתקשורת - כמו טלוויזיה ואינטרנט - אלא גם מבני משפחה וחברים לבית הספר.

המסר – בין אם מרומז ובין אם מפורש – ממלא אותנו באמונה שעלינו להמשיך לקנות, בין אם צריך ובין אם לא. במיוחד בתקופת החגים, ילדים הם מסעות הפרסום או היעד הגדולים ביותר. כמעט כל הפרסומות בטלוויזיה פונות לקבוצה זו כדי למשוך את תשומת לבה.

ללא ספק, החגים הם אחת התקופות היפות בשנה. זו עונה מלאה במפגשים משפחתיים, מוזיקה חגיגית, זיכרונות קודמים ואוכל טעים. אבל לחגים יש גם את החיסרון שלהם, שכן יש להם נטייה להפוך אותנו לעבדים לצרכנות. האמת היא שהחברה שלנו בכללותה נפלה קורבן לצרכנות כפייתית.

"הפרסום מנסה לעורר את הרצונות החושניים שלנו, להמיר מותרות לצרכים, אבל הוא רק מעצים את האומללות הפנימית של האדם. עולם העסקים נחוש ליצור רעב שסחורתו לעולם לא מספקת, וכך הוא מוסיף לתסכולים ולמוח השבור של ימינו. "

- פולטון ג'יי שין -

נולד לחנות

קנה לי את זה, קנה לי את זה, אני רוצה את זה, אני רוצה את זה, אני רוצה, אני רוצה, אני רוצה... אם אתה הורה, אז אתה כנראה מכיר את המילים האלה יותר מדי, שומע אותן פעמים רבות ביום.

ילדים בימינו רגילים לקבל כל דבר וכל מה שהם מבקשים, גם אם הם לא צריכים את זה. לאט לאט הם מתמכרים לקניות, והשמירה עליהם מצרכנות כפייתית הופכת למאתגרת יותר ויותר.

הימנעות מצרכנות כפייתית אצל ילדים היא משימה קשה בימינו
הימנעות מצרכנות כפייתית אצל ילדים היא משימה קשה בימינו.

הסופר דיוויד בקינגהאם מתייחס לנושא בספרו ילדות ותרבות צריכה. הוא קובע כי הייצור בקנה מידה גדול של סחורות (ספרים, צעצועים, משחקים וכו') המכוונים ישירות לילדים נמשך כל הדרך חזרה למאה ה-18 (PLUMB, 1982). עם זאת, מדריכי הוראות, צעצועים ובגדים לילדי האצולה והבורגנות העשירה היו קיימים כבר במאה ה-16 (LUKE, 1989).

התפתחותה של תרבות צריכה בילדות הואצה מאוד בסביבות אמצע המאה ה-19. זה הלך יד ביד עם הופעתם של רעיונות פוסט-רומנטיים חדשים על הילדות עצמה.

אז, סוף סוף ילדים זכו להכרה כקבוצה מובחנת. כקבוצה, הם נחשבו מיוחדים, טהורים, תמימים וזקוקים לטיפול מגן. ובמקביל, הם גם הפכו לשוק פוטנציאלי

עד היום, העולם לא הפסיק לנצל את השוק הפוטנציאלי הזה. ולמרות שזו לא תופעה עדכנית, מה שנכון הוא שאסטרטגיות שיווק הופכות לאגרסיביות יותר ויותר. הגענו לנקודה שבה ילדים רוצים לקנות כל מה שהם רואים, ומה שיותר גרוע, בסופו של דבר רוכשים כל מה שהם רואים בתקשורת.

"צרכנות היא האנשה של ירוק ואנשים לא מבינים שאפשר למות בשביל חמדנות כמו שאפשר למות בשביל לאומיות. זה דוחף אדם לעבוד קשה מדי, לרצות כסף ולצרוך. אדם מותנה לחשוב שבלי מוצרי צריכה אחד הוא אף אחד. 'אני קונה לכן אני' היא הסלוגן של העידן המודרני".

- הדלאי לאמה -

6 מפתחות להימנעות מצרכנות כפייתית אצל ילדים

להלן, נציין כמה מההנחיות בהן תוכל להשתמש כדי ללמד את ילדיך על צריכה אחראית. בדרך זו, אתה יכול לעזור להגן עליהם מפני ההרגלים הלא בריאים של צרכנות כפייתית:

  1. חשוב ללמד ילדים את ההבדל בין מה שהם צריכים לבין דברים שהם פשוט רוצים. אתה יכול לשאול שאלות כמו: "למה אתה חושב שזה הכרחי?", "מה אתה עושה כדי להשתמש בו?", "האם אתה צריך את זה כדי לבצע משימה מסוימת?"
  2. זה טוב ללמד אותם לנהל את הכספים שלהם. ילדים צריכים ללמוד לחסוך כסף, שכן לבזבז את כל מה שיש להם בבת אחת אומר שלא יהיה להם כסף מאוחר יותר. לתת להם קופת חזירים זה רעיון טוב. כך, במקום שהורים יקנו עבורם הכל, הם יכולים לחסוך כדי לקנות דברים שהם באמת רוצים.
  3. אין דבר מספק יותר מלראות את המאמצים שלנו משתלמים. ילדים צריכים להבין שכסף לא גדל על העצים ולא קל להרוויח. אחת הדרכים ללמד אותם זאת היא על ידי תשלום עבור משימות מסוימות ברחבי הבית (מעבר למטלות הרגילות שלהם).
  4. למד למחזר ולעשות שימוש חוזר בחפצים שאינם משרתים עוד את ייעודם המקורי או שאינם נמצאים עוד בשימוש. במידת האפשר, החלף חפצים שנרכשו בחנות עבור מוצרים בעבודת יד. מתן הזדמנות לילדים ליצור צעצועים משלהם מועיל במספר דרכים.
  5. עזרו להם להבין איך פרסומות עובדות. ילדים קטנים צריכים להבין כיצד יצרנים וסוכנויות פרסום משתמשים בתחבולות כדי למכור מוצרים מסוימים. הידע הזה יעזור לילדים להעמיק מעבר למה שהם רואים במודעה. הם יחפשו מידע נוסף ויעשו בחירות מושכלות בעת ביצוע רכישות.

על ידי ביצוע העצות הנ"ל, תוכל לעזור לילדים שלך להפוך לצרכנים מושכלים ואחראים יותר. יתרה מכך, הילדים שלכם ילמדו להעריך את מה שיש להם ויהפכו פחות בזבזניים בכספם ובחפציהם .