קריפטורכידיזם: כל מה שאתה צריך לדעת

האשכים של תינוק צריכים לרדת לשק שק האשכים בעצמם עד גיל 9 חודשים
האשכים של תינוק צריכים לרדת לשק שק האשכים בעצמם עד גיל 9 חודשים.
כאשר האשכים של ילד אינם יורדים לכיוון שק האשכים באופן טבעי, הדבר נחשב לא תקין. זוהי הפרעה נפוצה המכונה קריפטורכידיזם. במה זה כרוך? האם יש דרך למנוע את זה? היום נבחן את השאלות הללו קצת יותר.

בדרך כלל, אשכי התינוק עוברים לשק האשכים שלו במהלך החודש השביעי להריון. עם זאת, כ-3% מהתינוקות הזכרים מציגים מצב המכונה קריפטורכידיזם - כלומר אחד מהאשכים או שניהם לא ירד.

ב-98% מהמקרים הללו, האשכים יורדים באופן טבעי במהלך שנת החיים הראשונה. אבל מה אפשר לעשות אם זה לא קורה?

מה זה קריפטורכידיזם?

המונח קריפטורכידיזם הוא מילה מורכבת במקור יווני שפירושה "אשך נסתר". זוהי הפרעה המתרחשת כאשר אחד האשכים או שניהם אינם מצליחים לרדת לחלוטין.

ירידה זו צריכה להתרחש בשלב הסופי של ההריון. עם זאת, עם קריפטורכיזם, אשך אחד או שניהם לא מצליחים להגיע ליעדם הסופי. הם עלולים להישאר בתעלת מפשעתי, בכניסה לשק האשכים, שק האשכים או הבטן.

גורמים אפשריים לקריפטורכידיזם

האשכים של תינוק צריכים לרדת לשק שק האשכים בעצמם עד גיל 9 חודשים. חלק מהגורמים האפשריים לאשכים לא ירדו הם הבאים, אם כי סיבות אחרות נותרו לא ידועות:

 • מומים בעובר.
 • בעיות גנטיות, כגון חוסרים הורמונליים הקשורים לבלוטת יותרת המוח או ההיפותלמוס.
 • פגמים אנטומיים.
 • לידה מוקדמת.
 • משקל לידה נמוך.
 • היסטוריה רפואית משפחתית של קריפטורכידיזם.
 • צריכת אלכוהול או טבק על ידי האם במהלך ההריון.
 • חשיפת ההורים לחומרי הדברה מסוימים.

כיצד מתבצע אבחון קריפטורכידיזם?

תסמינים של אשכים לא ירדו אינם קיימים מההתחלה. במקום זאת, ניתן לראות אותם לאחר הלידה. בשלב זה, הרופאים אינם מסוגלים למשש את אחד האשכים או את שניהם בשק האשכים.

המומחה שאחראי לאבחון מצב זה יכול להיות אורולוג ילדים או מנתח ילדים. על ידי ביצוע מישוש מדויק, הרופאים יכולים לקבוע את מיקום האשכים.

הרופא של ילדך יבצע גם בדיקות אחרות אם הוא או היא אינם מסוגלים לזהות את מיקום האשכים באמצעות מישוש. בדיקות אלו כוללות בדיקה לגירוי הורמונים ולפרוסקופיה הכוללת הרדמה כללית. במקרים עדינים יותר, אנשי מקצוע רפואיים עשויים להתקשר גם לבדיקת אולטרסאונד או MRI.

טיפולים מומלצים

אשכי התינוק עוברים לשק האשכים שלו במהלך החודש השביעי להריון
בדרך כלל, אשכי התינוק עוברים לשק האשכים שלו במהלך החודש השביעי להריון.

אם האשכים של ילד אינם מצליחים לרדת מעצמם במהלך החודשים הראשונים לחייו, הרופאים ממליצים על אפשרויות הטיפול הבאות :

טיפול הורמונלי

כדי לפתור את הבעיה באמצעות טיפול הורמונלי, הרופאים נותנים הורמונים כמו גונדוטרופין כוריוני אנושי (hcg) או הורמון משחרר גונדוטרופין (gnrh). אלו מסייעים לשחרור טסטוסטרון אשר, בו זמנית, אחראי על גרימת ירידת האשכים.

מומחה יזריק hCG בשריר התינוק או יתן GnRH באמצעות תרסיס לאף. במהלך הטיפול ניתן לשלב את שני ההורמונים.

"קריפטורכידיזם היא הפרעה המתרחשת כאשר אחד או שני האשכים אינם מצליחים לרדת לחלוטין."

התערבות כירורגית

ניתוח המכונה אורכיופקסיה הוא אלטרנטיבה נוספת לטיפול ב-cryptorchidism. כאן, מומחה עושה חתך קטן במפשעה. לאחר מכן, הוא או היא משחררים את חבל הזרע ומיד מושכים אותו כלפי מטה.

לבסוף, המנתח יתפור בחוזקה את האשכים לחלק העמוק ביותר של שק שק האשכים. התערבות זו מתבצעת רק במקרים בהם הטיפול ההורמונלי אינו מצליח, מיקום האשכים אינו תקין או קיים בקע מפשעתי.

5 השלכות חמורות של אי טיפול בקריפטורכיזם בזמן

איחור בטיפול באשכים לא ירדו עלול, לאורך זמן, לגרום לנזק חמור לרקמת האשכים. זה בגלל המיקום הלא נורמלי שלהם. חלק מההשלכות שאנו יכולים להזכיר הן הבאות:

 • בקע מפשעתי: מום זה של האשכים מגביר את הסיכון להופעת בקע במפשעה.
 • פיתול האשכים: כאשר האשכים וחוט הזרע סובלים מפיתול, הדבר מייצר הפרעה חריפה במחזור הדם. באופן כללי, זה דורש טיפול מיידי הכולל התערבות כירורגית.
 • דחיסת אשכים: זה נובע מהפציעות המופיעות באזור שבו אחד או שני האשכים לכודים
 • אי פוריות: אם הטיפול לא מתרחש בזמן, זה יכול לגרום לנזק לרקמת האשך. כתוצאה מכך, האשכים יפיקו מעט זרעונים.
 • סרטן האשכים: זה יכול להתרחש אם הטיפול מתרחש מאוחר מאוד, או אם קריפטורכידיזם אינו מטופל לחלוטין. בבגרות, אנשים אלה נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח סוג זה של סרטן.

זכור שאם קריפטורכידיזם אינו מתקן את עצמו במהלך 6 החודשים הראשונים לחיים, יש צורך בטיפול. טיפול זה אמור להסתיים עד שהתינוק מגיע ליום הולדתו הראשון.

כהורים, עלינו לבחון את ילדינו ללא הרף במהלך החודש הראשון לחייהם, לאחר שישה חודשים, לאחר השנה הראשונה ועד גיל ההתבגרות. כך תוכלו להימנע מהשלכות גדולות לטווח ארוך.

פופולריים